Cestovní poRafání

Autor

Synek se narodil a odmalička s ním nebyl problém cestovat. Jelo se i na dvě stě kilometrů a byl v pohodě. Pak se po tříletém cestovním poklidu přidala dcerka. Přidala se ale jako nový spolujezdec, nikoliv však jako kopie svého bratra. Ba naopak. Jak byli rozdílní odmalička téměř ve všem, ani s cestování to nebylo jinak. Tedy – vše bylo najednou zcela jinak. A zůstalo to tak dodnes. Naše holčička dokáže pokládat otázky na konec trasy už pět minut po nastartování vozu.

„Kdy už tam budem?“

Toto je u nás zřejmě nejoblíbenější cestovatelská věta, naše číslo 1. Nesmírně úspěšná, jinak by neměla během jedné jízdy třeba i sto repríz! Kterému divadelnímu kusu by se o tom nesnilo. Pravda, je lehce jednotvárná a pro okolí velice znavující. Moc se totiž neobměňuje. Další lehce upravené texty tohle „dílo“ doplňují:

2. „Kolik je to ještě kilometrů?“
3. „Kolik minut ještě pojedeme?“
4. „Do kolika mám počítat, než tam budem?“

Kdo viděl Shreka nebo Simpsonovi s příběhem na cestách, má velké pochopení pro obsah těchto dílů a je jasné, že autoři byli rodiči a zažívali něco podobného. Většina z nás rodičů si totiž takového Oslíka nebo Homera vozí s sebou na cesty a také z nich šílí. Hry a zábavy pro neklidné tvory na moc dlouho nezabírají. Takže i když zapojíte „stolní fotbal“ není vyhráno až do konce.

Jasně, fotbal je slovní, ale přebírám někdy roztomilé přeřeky od dětí. Tento je dcerky. Syn stejné hře říkal „sloní fotbal“. Není nad fantazii. A i ta nám však cestou s přibývajícími kilometry dochází. Spočítali jsme všechny koně, ovce, stromy, auta všech barev, autobusy, popsali tvary všech mraků na dohled a vymysleli odkud kam letí letadla na obloze.

Všechny hry mají stejný závěr. Jednu z vět číslo 1 – 4 s obřím otazníkem na konci. Schválně, kolikrát na kilometr to zvládne říct vaše dítě? A tak jezdíme jen blízko. A na delší vzdálenosti vyrážíme večer. Aby to počítání kilometrů a oveček to nedočkavé dítko co nejdřív uspalo. Pobaví pak po probuzení věta: „Já nespala!“ a člověk jí to klidně i odkývá, protože ho netřeští hlava z otázky… no, vyvítekteré.

P.S. Chtěli-li byste číst podobné výjevy častěji, objevují se každé pondělí na tomto mém úlevném BLOGOPROSTORu.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *