Konec prázdnin není konec světa

Autor

Letošní prázdniny jsou definitivně za námi. Už si odkrojí jen pár posledních hodin a opět začne běžný pracovně-školní provoz. Zbudou už jen vzpomínky, teď ještě čerstvé, později je připomenou už jen fotky a suvenýry, než je odklidíme někam dospodu složek v počítači a šuplíků. Nově objevená místa i lidé budou postupně blednout s tím, jak na ně bude sedat prach každodenních starostí.

Během prázdnin vznikla nová přátelství i nové lásky. Některé vydrží roky, jiné zapadnou s posledním prázdninovým sluncem. Posezení u grilu nebo u vody vystřídá sezení na poradách a ve školních lavicích. Vůně posečené trávy se změní ve vůni čerstvě ořezaných pastelek a dýmu z páleného listí a chuť jahod a třešní vystřídají švestkové knedlíky a jablečné koláče. Borůvčí v lese už své fialové plody také vydalo, teď tu najdeme už jen klouzky a hříbky, které se schovávají v jeho stínu. V obchodech, kde ještě dnes narazíme na melouny a čerstvou zeleninu, budou už za chvíli stát vyrovnaní čokoládoví Mikuláši, kteří nás budou děsit až do lednových slev.

Léto se ještě párkrát nadechne k příjemným teplotám, ale i ono samo ví, že je to jen zoufalý pokus, že přírodní koloběh neošálí a brzy bude muset předat žezlo podzimu. I ten umí být krásný, jen není tolik času zastavit se a vychutnávat si ho. Až se převlékne do svého pestrobarevného, strakatého kabátu, budeme mít už dávno plnou hlavu pracovních povinností a učiva, které je třeba zvládnout.

Ale není důvod k podzimní depce. Až přežijeme všechny ty plískanice, lijáky i marast z rozbředlého sněhu, přijde čas na plánování nových prázdnin. Kam vyšleme děti. Kam vyrazíme na výlet. Kam na dovolenou. Přijdou nové cíle a těšení se na zajímavé, námi dosud neprobádané končiny. A tak je to skvělé. Za každým mrakem je slunce a za každou prací čas na odpočinek. Navíc čerstvě nabité síly jsou inspirující a povzbudivé. Máme nové nápady a spoustu větru do plachet. Tak vám přejeme, ať do toho pracovně-školního roku vyplujete plnou rychlostí a užijete si plavbu.

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na