Naučím se říkat NE?

Autor

Zdá se to tak jednoduché. Zní  stručně, lehce a konkrétně. Krátké slůvko NE.

NE jako nesouhlas, neochota, nestejné plány, cesty, cíle. Je těžké oponovat a vyjádřit vlastní pocity?

Pro malé děti je NE často přirozenější, než přijetí toho, co mu nabízíme. Dětství je prosycené emocemi. Hurónský smích střídá srdceryvný pláč pokaždé, když je potřeba. Malé děti se teprve učí promýšlet a na základě myšlenek se rozhodovat. Rozhodují se city a ty mají na výběr z ANO a NE.

Dětské NE  uslyšíte ze sousedního bytu, venku pod okny, na pískovišti, v parku. NE malých dětí nejde přeslechnout. Časy, kdy je NE nejoblíbenějším slovem dětského slovníku nazýváme „obdobím vzdoru“ a pubertou. Ty dvě fáze vývoje jsou si tak podobné!

Když naše mladší dítě procházelo „obdobím vzdoru“, bylo ukřičené, plačtivé a umíněné. Na každý nápad reagovalo nesouhlasným dupáním, zakaboněným výrazem a slovíčkem NE!

V současné době se tak nějak projevuje i náš starší puberťák. Zamračený, připravený kdykoli, kdekoli a v kteroukoli denní i noční hodinu reagovat negativně. Bránit se našim nápadům, výzvám, pobídkám, prosbám. Ukázat své neohrožené Já, svou osobnost.

Přeskočme fáze emotivních bouří a zastavme se na chvíli. Kolik toho dětského odhodlání a chuti konkrétně se vyjádřit, zůstalo v nás, v dospělácích? Léta nás naučila respektovat ostatní, přijímat své role, plnit povinnosti a kočírovat vlastní pocity.

Dokážete říci NE pokaždé, když ho cítíte uvnitř? Jak často jste upřímní a otevřete se svými názory, byť nesouhlasnými, a pustíte je ven mezi vaše přátele, k vašemu zaměstnavateli, partnerovi?

Komu oponuji

Váhám oponovat lidem hádavým, cholerikům a hysterkám. Občas mě ovšem střet s tímto typem lidí nemine. Jsou tací, kteří nepřijmou jiný názor, než ten jejich a to pak i při klidně proneseném nesouhlasu strhnou bouři. Přesně vím, u koho mě taková bouře nemine, protože několika choleriky jsem blízce obklopená. Naučila jsem se vyčkávat a nakonec vyslovit nesouhlas, až když „pohár přeteče“. Zvykla jsem si být příčinou „výbuchu sopky“ a nebrat si to osobně. Cholerici a hysterky mi často připomínají malé děti. Uzlíky emocí, které se nedovedou ovládat. Naštěstí tak rychle, jak vzplanou, tak se i zklidňují. Stejně rychle, jak odsoudí, tak dovedou odpouštět.

Neumím říci NE člověku, který potřebuje pomoct. Asi už to mám nějak zvláštně nastavené, že pokaždé, když mě někdo požádá o pomoc, kývu automaticky souhlasně hlavou. Ještě nikdy jsem neřekla : “Obrať se na někoho jiného, já ti nepomohu.“ Často skutečně tápu a někdy ani nevím, jak prakticky pomáhat, stává se mi, že ukrajuji čas, který měl původně patřit někomu jinému, okolí se omlouvám, že nestíhám plnit jiné závazky. Možná jsem uvnitř moc velký cíťa a třeba jsem přesvědčená, že je v mých silách pomáhat i tam, kde to neumím…

Mám velký problém s dodržováním NE u svých dětí. Nejsem důsledná, tedy jsem, ale často vnímám, že málo. Ovšem stále jsem ta tvrdší z rodičů. Hodně si hraji na Ne-stroj, který musí svůj zákaz či nepříjemný příkaz monotónně opakovat posté a pak ještě po stoprvé. Unavuje mne to, ale „jedu si svou cestičkou důslednosti“, abych vychovala z dětí slušné lidi a ne rozmazlené výrostky, kteří by mě měli omotanou okolo prstu. Zase na mě útočí pláčem, prosbami, sliby. Někdy samozřejmě „vyměknu“.

Těžce vystupuji proti davu. Například, když se můj pracovní (nebo jiný) kolektiv domluví na shodném názoru. Nevím, proč mi pak z úst NE prostě nevyběhne, zvlášť, když ho cítím. Zda se jen nechci nevhodně chovat nebo se bojím na sebe upozornit, či se obávám jakéhosi vyčlenění…?

Možná jsem málo vzpurná. Nerada konfliktní. Třeba se ve mně příliš usadila vzpomínka, jak mi, coby malé copaté holce nabízela babička jablka. Upřímně jsem tehdy babičce poděkovala a řekla jí, že jich máme doma dost, proto nechci. Vzpomínám si, jak se na mě naši za to potom zlobili. A mně strašně dlouho trvalo, než jsem pochopila důvod jejich rozhořčení…

Jak to máte vy s NEsouhlasyJe slůvko NE ve vašem slovníku častéA komu byste NE říci nedokázali?

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na