Nikdo není ostrov

Autor

Každý, kdo mě zná, ví, že nejlépe je mi ve společnosti mých nejbližších, přátel a známých. Přesto i mně během uplynulého roku několikrát hlavou prolétl kus slavné básně o tom, že nikdo není ostrov. Mnohem víc než kdy jindy rezonovalo v každé buňce mého těla, že to, co dělám, ovlivňuje daleko větší počet lidí, než si vůbec umím představit.

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.

 John Donne

Prožili jsme opravdu zvláštní rok. Velikonoce bez kostelů, pálení čarodějnic bez ohňů, Vánoce bez blízkých i Silvestr bez oslav… Když jsme si loni připíjeli a přáli si do roku 2020, určitě nikdo z nás nepředpokládal, že to zdraví, které vždy nezapomeneme zmínit, bude tak zásadní a ovlivní tolik naše životy.

Ani ve snu by mne nenapadlo, že děti přijdou o školu, mnohé z nich dokonce i o možnost jakéhokoliv vzdělávání, protože prostě nemají technické vybavení ani internet. Nenapadlo by mě, že samozřejmosti jako kultura, sport, cestování nebo prostě jen návštěva sauny či restaurace, téměř vymizí. Nenapadlo by mě, že se budu prát se studem nebo strachem nad úplně nevinnými činnostmi. Nenapadlo by mě, že se rodiče nebudou smět setkat s dětmi a děti se svými rodiči. Nenapadlo by mě, že tolik lidí bude v nejistotě z budoucnosti a jejich možnost pracovat se bude houpat jako rozpadající se bárka na rozbouřených vlnách. Nenapadlo by mě, že budu znát čísla respirátorů a umět ušít roušku. Nenapadla by mě spousta věcí…

V duchu se vracím k loňskému novoročnímu přípitku a nestačím se divit, jak rychle se může vše otočit.

Mám proto do roku 2021 pár neskromných přání…

 • … aby si děti mohly opět spolu hrát a učit se a radovat se se svými kamarády.
 • … aby se dospívající opět mohli chystat na svá budoucí povolání a bavit se a milovat.
 • … aby se dospělí mohli naplno věnovat svým profesím, které mají rádi a umí je.
 • … aby se ti starší z nás nemuseli bát o své zdraví a mohli si užívat objetí svých blízkých.
 • … aby se nikdo nemusel daleko více obávat o životy své, životy svých blízkých, přátel, rodičů i prarodičů.
 • … aby nikdo nemusel umírat sám, v izolaci a bez důvěrně známých tváří kolem.
 • … aby mohli opět všichni naplno cestovat, sportovat, vyrážet za kulturou i za dobrým jídlem a vůbec žít tak, jak každý chce.

A proto, prosím, zvažme každý sám v sobě, co můžeme udělat pro to, aby se opět vše vrátilo do normálu.

Poděkování za zvládnutí právě skončeného roku nepatří jednotlivcům, ale všem. Protože všem tato situace někdy víc a jindy méně zahýbala s životy, ale přesto jsou odhodlaní bojovat dál. Děkuji Vám a přeji pevné zdraví i mnoho sil do dalšího roku.

A také Vám přeji, ať je rok 2021 rozhodně lepší, než byl ten uplynulý, který nám na jednu stranu dal mnoho zkušeností, ale zároveň nám tolik vzal.

3 comments

 1. To je krásné přání a zhodnocení loňského roku.
  Sati, proč Vy nejste státník. Já bych si tak ráda poslechla povzbudivý a vlídný projev. Nějak mi to zatím chybí.
  Všechno dobré v novém roce pro každého z nás.

 2. Moc krásně napsáno. Kéž by byla jednička symbolem nového lepšího startu pro všechny a my se konečně vymanili z bludného kruhu. Všem přeji pevné zdraví a možnost si plnit sny v lásce a pospolitosti.

 3. Sati, těch pár neskromných přání – kéž by bylo vyslyšeno. Také přeji všem hlavně zdraví, to je teď nejdůležitější. A pak..ať už je konec všem těm zákazům, ať se máme zase dobře a ať můžeme všichni konečně zase začít žít 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *