O štěstí

Autor

Co je štěstí? Podle okřídlené verze je to muška jenom zlatá a ne ta šestinohá okřídlená černá potvora, která, ač je to také muška, rozhodně štěstím, alespoň z mého pohledu, není.  Od rána si nenalezla jinou zábavu, než mě šimrá. Tu na krku tu ve vlasech a v příští vteřině na ruce, noze či co já vím kde. Oblézá nejen mé tělo, ale i počítač, dokumenty i hrnek s kávou, kterou si zatím ještě naštěstí nespletla s bazénem a zatím jen s velkým, obrovským zájmen nakukuje a nahlíží dovnitř. Prochází se po jeho kulatém kraji a pokaždé přesně v momentě, kdy si myslím, že už se mi ji podaří zabít, se bzukotem uletí.

A protože jsem zatím narazila jen na zcela obyčejně obvyklé mouchy a mušky a nikdy jsem ani oka mžikem nemrkla na tu bájnou zlatou, nedokážu hodnověrně posoudit, zda je štěstí nebo….?

Co podle mě nosí štěstí, jsou čtyřlístky. Jetelové. Ne ta slavná parta v podobě Fifinky, Piňdi, Myšpulína a Bobíka z Třeskoprsk. I když moje máma říká, že čtyřlístky štěstí nenosí, nýbrž je štěstím je najít, její verzi nesdílím. Čtyřlístky nosí štěstí. Je jedno, jestli si je najdete sami, nebo je od někoho dostanete. Tedy, abych byla úplně přesná, v případě, že jste obdarovaný, přinesou Vám štěstí pouze tehdy, když není magická moc jetelového čtyřlístku vyčerpána ve prospěch dárce. I když to zní trochu krkolomně, je to velmi jednoduché a zkusím to vysvětlit i z pohledu dárce.  Pokud chcete někomu darovat jetelíčky se čtyřmi lístky pro štěstí, musíte je dotyčnému nebo dotyčné předat dřív, než přinesou úspěch anebo jiný prospěch Vám.

Nedávno jsem našla dva čtyřlístky. Jeden byl maličký, drobný ale naprosto dokonalý. Symetrický, vkusný, všechny lístky esteticky souměrné. Radost na něj pohledět. Předností druhého byla určitě jeho velikost, která, na základě logické úvahy, by měla znamenat i větší štěstí. Byl hezký, ale ne krásný a do dokonalosti mu  něco chybělo. Nebo spíš přebývalo? To něco byla drobná dírka, která hyzdila jeden z jeho lístků. Malý kulatý otvůrek, který dokázal pokazit celkový dojem.

Připravuji večeři. Dnes budu večeřet jen se svými dvěma dcerami, protože mužské osazenstvo naší rodiny přijde domů později. Chci dát, jen tak pro radost, každé na její místo u jídelního stolu jedno zelené štěstíčko. Ale jak je podělím? Mají oba jetelové lístky stejný význam?  Či je víc malé pro jeho dokonalost anebo je to naopak to velké pro jeho velikost a bezchybnost nehraje až tak vekou roli?   Přemýšlím a napadá mě, že je to přesně jako v životě.

Určitě taky znáte někoho, ať již osobně či se jedná o mediálně známou osobu, o kom jste si na první dojem mysleli, že je dokonalý a má všechno.  Že se mu podaří, na co šáhne, prostě a jednoduše, že je nedělňátkem, dítětem štěstěny. Až teprve při podrobnějším bádáním narazíte na trhlinky, které prozradí, že i pod dokonalou fasádou se skrývá nějaký ten kaz a ne vždy je všechno tak, jak se na první dojem jeví.   A pak Vás možná také napadne, že i velké štěstí má své vady a někdy je skutečně lepší užívat si na první pohled téměř nepatrných, ale o to více bezchybných okamžiků naplněných dokonalým štěstím.

Nechávám úvahy úvahami a vytahuji maličkou vázičky, do které vložím oba čtyřlístky.  A štěstí ať si samo vybere, komu dá přednost.

Přeji všem co nejkrásnější a štěstím zalité léto

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *