Penčin výlet

Autor

Je nádherný, sluncem prozářený a zahřátý jarní den, jehož teplota odpovídá plnému létu, vzduch je prosycen vůní květin, stromů, trav i slunce a vše se pohybuje v mírně ospalém, příjemně zvolněném tempu pátečního odpoledne. Sedím na malé terásce a zvolna upíjím svoji kávu a pozoruji okolní přírodu. Ptáčci, snad vlaštovičky, štěbetají, cvrlikají, švitoří a svými křídly prorážejí průzračně křišťálový vzduch. Na okenním parapetu nádherně kvetou afrikány i několik kvítků petúnií se chlubí svými fialovými a růžovými kvítky.

Užívám si klidu pátečního odpoledne a hlavou se mi v klidném tempu pobíhají myšlenky a zážitky právě uplynulých dnů. Přemýšlím nad vším a zároveň nad ničím. Pozoruji hejno vlaštoviček a hlavou mi právě probíhá vzpomínka na internetový článek, o bulharské krávě jménem Penka.

Článek pojednává o útěku březího zvířete za hranice EU, do Srbska a jeho návratu zpět do Bulharska. Penku zde přirovnávají k „ilegálnímu imigrantu“ a kvůli chybějícímu veterinářskému osvědčení je velmi pravděpodobné, že bude z bezpečnostních důvodů utracena, i když je podle dostupných informací je zdravá, nenakažená, zkrátka v naprostém pořádku.

Penka na území Srbska ušla za asi 20 kilometrů v příhraniční oblasti, ve kterém nebylo hlášeno žádné infekční onemocnění ani zdravotní riziko. Ale to již nikoho nezajímá. Zákon je zákon. Byl jednou schválen a hotovo. Penka potřebuje, či spíše potřebovala osvědčení, že se v průběhu svého „výletu“nenakazila a hlavně je důležité, aby případnou nákazu nešířila dál. Fajn. Úředníci o jejím dobrodružství vědí a tak jsou nuceni vykonávat svoji práci. Snaží se nás ochránit.

Hlavou mi prolétají další neodbytné myšlenky. Ab absurdum. Je správné, demokratické a vhodné, aby někteří zástupci živočišné říše mohli překračovat, přelétávat, podhrabávat se či jiným způsobem překonávat hranice a některým za stejný „prohřešek“ má hrozit trest smrti? Je to demokratické? Nejedná se zde o diskriminaci zvířat?

Myslím na malá zvířata, jako je třeba moucha, komár, včela a všechen ostatní, mnohdy otravný hmyz, klíšťata i jiné parazity, anebo třeba na myši a obdobné hlodavce. Co když se právě oni stanou přenašeči nemocí? Ochrání nás v tomto případě evropské zákony?  Budou na hranicích EU potřeba deratizéři? Či postačí plácačky na mouchy, jako v legendární pohádce Tři veteráni?

Švitořící vlaštovky odlétly, jen vítr pohupuje větvemi a hučí v korunách stromů a mírně ohýbá keře. Ani nevím, kde mají ty vlaštovičky hnízdo, myslím si. Když jsem byla malá a jezdila se sourozenci k babičce na chalupu, byla zmíněná nemovitost těsně pod střechou „oblepená“ právě vlaštovčími hnízdy. Ke konci prázdnin jsme je pozorovali, jak odlétají na jih, do daleké Afriky.

A tyto na začátku podzimku také poletí. Do Afriky. Do oblasti mimo EU. Budou se moci z „bezpečnostních důvodů“ vrátit? Nezavlečenou k „nám“ nějakou nemoc? Bude každá extra potřebovat platné veterinární osvědčení?

https://www.novinky.cz/koktejl/473995-brezi-krava-ilegalne-vkrocila-na-uzemi-eu-ma-byt-utracena.html

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jindra

Asi máme v EU krav dost, tak nechceme, aby se vracely ty, co už odešly. Taky by se někdo měl zbavit i všech volů.