„Bylinky nemohou nikoho zklamat,“ říká MUDr. Landa, fytoterapeut

Autor

Bezzubý úsměv nás asi straší všechny. Chrup potřebujeme ke kousání a jeho stav je naší vizitkou. Jak ale ochránit své dásně před paradontózou, jak vyléčit záněty dásní. Na tyto otázky nám odpoví MUDr. Jiří Landa, který se věnuje fytoterapii nejen v oblasti stomatologie a jenž pacientům přichází pomoci s ústní vodou, kterou vyvinul. Ústní voda Dr. Landa je ceněna vděčnými pacienty i odborníky. Pan doktor je charismatický člověk, jehož uklidňující hlas léčí snad sám o sobě, dává naději. Povídalo se mi s ním hezky.

Pane doktore, vaší doménou jsou bylinky – sbíral jste je už jako malý kluk?

Jako malý kluk ne. Obdiv, zájem a respekt k bylinám jsem registroval až od gymnázia. Tam jsem pocítil touhu pomáhat lidem a uzdravovat je. To bylo potom logickým důvodem pro studium na vysoké škole FVL UK.

Čím vás bylinky okouzlily a zklamaly vás někdy?

Byliny nemohou nikoho zklamat, pokud víte jak s nimi zacházet a jak je správně využít. Obdivuji na nich tu ryzí čistotu, přírodní sílu, kdy i ty nejsložitější látky a sloučeniny vznikají pouze za pomoci slunce, vody, vzduchu a půdy. Nejdokonalejší továrna na světě.

Účinná látka v každé bylince bývá většinou, nebo ve vysokém procentu doprovázena balastními látkami, které často zvyšují efekt léčivé složky. A onen zásadní fakt, že balastní látky nejsou v rostlinách obsažené náhodně, ale naopak každá z nich má svůj význam, je pro mě výzvou, kterou mě baví objevovat

Absolvoval jste fakultu lékařství – čili jste doktorem klasické medicíny. Kudy vedla vaše cesta k fytoterapii, čili k léčbě bylinkami?

Atestoval jsem z gynekologie a porodnictví a později pracoval i na onkologii. Právě tam jsem v roce 1997 opustil klasickou medicínu a plně se věnoval podpůrné léčbě bylinami, tzv. fytoterapii.

Je to jedna z doplňkových metod léčby člověka, založená na vhodně zvolených účinných přírodních látkách. Cítil jsem potřebu vylepšovat daný zdravotní stav pacientů a díky zálibě v rostlinné říši moje myšlenky vedli k fytoterapii. Vymýšlel jsem vlastní nové postupy jak získávat účinné látky společně s balastními. Dál jsem je kombinoval a následně aplikoval jako podpůrnou léčbu při různých onemocnění.

A jaký je váš vztah ke klasické medicíně?

Je pro mě nepostradatelná. Mám dokonalý přehled o svém pacientovi. Potřebuji znát lékařskou diagnózu, anamnézu a laboratorní výsledky, dosavadní léčbu, výčet léků atd. Podle toho si dokážu udělat celkový obraz pacienta a pak mohu zvolit vhodnou kombinaci účinných podpůrných látek.

Myslím, že bez lékařských znalostí by moje práce nebyla tak úspěšná.

Vymýšlím individuální léčivé kombinace na konkrétní nemoci, ale tak, aby zároveň byly v souladu s účinností s probíhající léčbou a užívanými léky. Účelem je umocnit jejich léčivý efekt, případně eliminovat nežádoucí účinky podávaného léku nebo chemoterapeutik. Jsem lékař a způsob léčby svých kolegů akceptuji.

Můžete čtenářkám více přiblížit FYTOTERAPII – co si mají pod tímto pojmem představit?

Fytoterapie není klasická medicína, je to druh alternativní medicíny, při které se k léčbě používají rostliny. Znalosti využívání rostlin k léčbě sahá až k samým kořenům civilizace. V posledních 20 letech dochází k velkému nárůstu zájmu o fytoterapii, která je praktikovaná častěji než v dřívějších letech.

Fytoterapii lze aplikovat jako podpůrná léčby ke klasické medicíně a samozřejmě i jako samostatný prostředek pod dohledem lékaře.

V jakých případech nám bylinky pomáhají? Dokážou vyléčit všechno?

Bylo by to skvělé, kdyby uměly vyléčit všechno. Myslím, že dokážou hodně a na ty ostatní objevy si budeme muset počkat. V současné době mám úspěchy s podpůrnou fytoterapeutickou léčbou u těchto onemocnění: Nemoci močových cest, ledvin, jater, střev, trávicího ústrojí, včetně pálení žáhy. Dále pak paradontózu, akné a jiné. Při zhoubných onemocnění jako podpůrná léčba k onkologické léčbě. Ulcerosní kolitida, gynekologické potíže. Nemoci žilních i cévních stěn. Poruchy metabolismu kyseliny močové (DNA). Posílení imunity. Zvýšený cholesterol, tuky v krvi. Opary.

Od roku 2004 sbírá Vaše ústní voda Dr. Landa úspěchy mezi odborníky a pomáhá pacientům – bylo těžké ji vyvinout?

Během své praxe v nemocnici jsem se zabýval podpůrnou léčbou bylinami při různých diagnózách pacientek, včetně onkologických. Hledal jsem nejúčinnější látky z rostlin proti zánětům a na zmírnění nežádoucích účinků při chemoterapii a po ozáření. Tak se zrodil ten šťastný nápad. Právě tyto byliny mohou silně, ale i pozitivně ovlivnit také bakteriální osídlení dutiny ústní. Takže základ k dvousložkové bylinné ústní vodě byl na světě. V roce 2008 jsem na světovém kongresu integrované medicíny v Rakousku získal za Ústní vodu zlatou medaili za Nejlepší dentální produkt v oblasti celostní medicíny.

Využil jste znalostí zahraničních kolegů nebo jde o ryze český patent?

Mohu hrdě říci, že je to ryze česká záležitost. Moje receptura. Využil jsem všechny svoje dosavadní znalosti medicíny a informace získané o léčivých rostlinách a jejich vlastnostech. Je to moje know-how a český výrobek.

Co všechno vaše voda může zachránit?

Máme ověřeno pacienty a i zubními lékaři, že ústní voda pomáhá při jakémkoliv stádiu zánětu dásní a parodontóze. Upravuje mikrobiální prostředí v ústech, které bývá příčinou zánětů dásní a mnoha jiných následných potíží. Zastavuje krvácení, snižuje hybnost zubů. Snižuje tvorbu plaku na zubech, zubního kazu a odstraňuje zápach z úst. Pozastavuje obnažování zubních krčků, urychluje hojení aftů a dásně po extrakci zubu. Snižuje kazivost zubů. A především je vynikající jako prevence všech těchto potíží, které jsem jmenoval.

V čem je jiná a jedinečná ve srovnání s dalšími podobnými přípravky?

Neobsahuje žádné konzervační látky. Její výroba je skutečně individuální. Extrahujeme byliny podle toho, aby účinnost byla maximální, nehledíme přitom na čas, ale na kvalitu. A v čem je jedinečná? Svojí účinností

Nevěnujete se jenom stomatologii, od jakých dalších potíží můžete svým pacientům pomoci, s čím se na vás můžou obrátit?

Jak jsem se již jednou zmínil, tak kromě potíží s ústní dutinou se mohou na mě obrátit s těmito potížemi: Nemoci močových cest a ledvin, jater, trávicího ústrojí, pálení žáhy, Crohnova choroba.

Při zhoubných onemocnění jako podpůrná léčba k onkologické léčbě. Ulcerosní kolitida, gynekologické potíže. Nemoci žilních i cévních stěn. Poruchy metabolismu kyseliny močové (DNA). Posílení imunity. Akné. Prevence zánětlivých infekcí. Zvýšený cholesterol, tuky v krvi. Opary.

A pokud se diagnóza ve výčtu nevyskytuje, rád se pokusím o zázrak.

Pokud mám nějaké potíže z těch, které jste uvedl – kam se mohu obrátit, jak probíhá první vyšetření ve vaší ordinaci?

Informace naleznete na stránkách www.drlanda.eu v odkazu fytoterapie. Tam je kontakt přímo na mě. První kontaktní uskutečním po telefonu a pak je možné se domluvit na schůzce. Pacienty přijímám v kanceláři výrobny ve Slaném. Jakmile zjistím vše potřebné, připravím bylinnou směs, která se pije stejně jako čaj.

Teď trošku odjinud – Rodina 21 často doporučuje i knihy, které stojí za přečtení. Můžete nám nějakou doporučit?

Kupuji si hlavně odbornou literaturu, což by čtenářky jistě nepotěšilo. Ale mám rád odpočinkovou literaturu, např. historické romány třeba od Sienkiewicze, Jiráska, Stendhala, Gui de Mopasanta,.

Co jste četl jako chlapec? Vracíte se ke knihám dětství?

Jako kluk jsem četl všechno od Eduarda Štorcha, Jaroslava Foglara. Občas se k nim vracím, stále ty knihy mám a někdy do nich rád nahlédnu.

Děkuji za rozhovor a přeji další úspěchy s bylinkami
Jana Semelková

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *