Dna

Autor

Onemocnění s názvem dna trápí lidstvo od pradávna. Těžko bychom se zkoumáním historických pramenů dohledali prvního případu. Trpěli jí staří Egypťané a postihovala i naše známé panovníky – Albrechta z Valdštejna či Karla IV. Protože je vznik choroby často podmíněn nadměrnou konzumací masa, vnitřností a alkoholických nápojů, pojí se k ní i označení „nemoc bohatých“.

Dna – příčiny onemocnění

Dna je způsobená vysokou hladinou kyseliny močové v krvi a poruchou jejího zpracování. Kyselina vytváří maličké krystalky, jenž se usazují v kloubech. Imunitní systém zahájí obrannou reakci, a ta se projeví obtížemi – bolestí a zánětem.

Důvody vzniku choroby mohou být :

Primární dna: dědičné předpoklady, nadváha, špatné stravovací návyky, chybná výživa (vysoké množství purinu ve stravě, spousta tuků a alkoholu)

Sekundární dna: mohou jí trpět osoby, které dlouhodobě užívaly léky na podporu močení a osoby, které nedodržovaly dostatečný pitný režim. Tento typ onemocnění se může vyskytovat u osob s nádorovým onemocněním, leukémií, či diabetem.

Riziková skupina

  • Muži nad 40 let věku. Dnou mohou trpět i mladší jedinci a samozřejmě i ženy.

Příznaky onemocnění

Nárazovité záchvaty – otok kloubů, nejčastěji palec u nohy, zasažen může být i kloub palce ruky. V době záchvatu je postižená oblast silně bolestivá, červená a horká. K potížím se může přidat i horečka. Pokud se dna neléčí, záchvaty se dostavují častěji s větší intenzitou bolesti.

Po letech od první akutní fáze zánětu se vytvářejí na ušních chrupavkách nebo očních víčkách tzv. tofy (dnavé uzly). Mohou dosahovat i poměrně velké velikosti – pak se operativně odstraňují.

Potvrzení diagnózy

  • Provede lékař. Podezření vzniká dle klinického stavu pacienta – oteklý bolestivý kloub (nejčastěji palce).
  • Dále se odebere krev a moč – zjištění hladiny kyseliny močové v krvi/v moči.
  • Někdy může lékař požadovat odběr výpotku (vzorku) z kloubu.
  • Ostatní metody vyšetření: rentgenové, kloubní vyšetření, histologie tofů.

Léčba:

Léčba dny závisí na věku a stupni pokročilosti onemocnění. Dnu můžeme léčit medikamentózně (léky na lékařský předpis) léky snižujícími hladinu kyseliny močové v krvi a protizánětlivé léky.

Klíčovou roli sehrávají dietní opatření. Pacient by měl z jídelníčku vyloučit nebo velmi omezit potraviny, které obsahují purin (vnitřnosti, tučné ryby, maso, chřest, zelené fazolky, pórek, špenát…)

V těžkých případech kloubního poškození bývá nutný chirurgický zásah – nahrazení postiženého kloubu umělým kloubem.

Nedílnou součástí léčby je pohybová aktivita – vhodné cvičení.

Jak si můžete pomoci doma + přírodní podpůrné prostředky proti příznakům dny

  • Francovkový obklad
  • Na postižený kloub aplikujte několikrát denně obklad z gázy namočené ve francovce.
  • Čaj z březového listí
  • 2 čajové lžičky březového listí přelít ¼ litrem vařící vody, deset minut se nechá vyluhovat. Pijí se 2 -3 šálky denně.
  • Aromatický olej
  • Postižený kloub potírejte rozmarýnovým, jalovcovým nebo heřmánkovým olejem.

Dna je nevyléčitelné metabolické onemocnění. Pokud pacient dodržuje všechna doporučená a lékařem předepsaná opatření (medikamentózní, dietní, pohybová opatření), dnavé záchvaty vymizí nebo se objeví minimálně. V případě těžké dny, při nedodržení všech opatření může tato choroba způsobit potíže s ledvinami – ledvinové kameny.

Trpíte vy nebo někdo vám blízký tímto onemocněním?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *