Nahřívací polštářek

Autor

Zima, zima, zima … Je vám taky? Ruce, nohy, klouby … Říká se, že člověk, když přichází do let, všecko ho začíná bolet. Dokud je mladý, neřeší nic. Tak jsem si vzpomněla na své dětství, kdy jsem uléhala do studené postele. Někdy maminka vzala peřinu do obývacího pokoje, aby se nahřála. Někdy také do gumové lahve natočila horkou vodu a já si pod duchnou ohřívala nohy. Dnes je daleko více vychytávek. Jó, svět jde dál.
Jak tak brouzdám po internetových stránkách, narazila jsem na nahřívací polštářek. A tak jsem se pustila do šití. Vím, že tu je spousta šikovných rukou, proto se o výrobu takového polštářku podělím s vámi.

Co si připravím:

  • papír na střih – 26×15 cm
  • pevnou bavlněnou látku – např. ze staršího prostěradla
  • náplň do polštářku – třešňové pecky 0,45 kg
  • šicí stroj – je to rychlejší, lze ušít i ručně (tudíž jehlu a nit)
  • libovolnou látku na povlak – není nutné, ale některé náplně se prát nemohou

Postup

Z papíru vystřihneme tvar polštářku (já vystřihla obdélník 26×15 cm). Střih přeneseme na dvojitou látku a vystřihneme o něco více než je tvar střihu. Oba kusy po rubu sešijeme hustým stehem, aby nám náplň nevypadala. Jednu stranu necháme volnou.

střih na dvojité látce

Obrátíme na líc a nasypeme náplň. Nepěchujeme! Polštářek by se nedal tvarovat.


pecky – mirabelky, špendlíky, třešně, švestky


nasypané pecky

Došijeme poslední stranu tak, že kraje otočíme do rubu a sešijeme.


hotový polštářek

Vzhledem k tomu, že dnešní polštářky věnuji svým vnoučkům, ušila jsem ještě povlak.


spodní strana povlaku


polštářky s povlakem

Hřejivé polštářky lze plnit pohankovými i špaldovými slupkami, lněným semínkem, rýží a přidat lze i bylinky. Obecně platí, že polštářky lze nahřívat i chladit. Nahřívat lze v mikrovlnné troubě 1 minutu při výkonu 700W, na kachlových kamnech i radiátoru. Vždy je nutné hlídat, aby nebyly horké.

Pokud je chcete použít jako chladivý obklad na horečku, dejte je do mikrotenového sáčku na 2 hodiny do mrazáku.

2 comments

  1. Dobrý nápad s polštářkem. Nejvíc mě zaujala ta nádherná výšivka. Vnoučci budou mít určitě radost. Taky kdysi nám ušila dcera něco podobného. Polštářek je delší, 3x prošitý. Vypadá jakoby byly čtyři menší polštářky za sebou. Ale kde vzít tolik pecek? Tak jsme naplnily pšenicí, kterou doma běžně máme, a funguje úplně stejně.
    A jak jste vzpomínala, jak to bývalo kdysi, tak moje babička ještě před tím, než vynalezli Morice (tak se u nás říká termoformu), tak nahřívala na peci cihlu, tu pak obalila nějakou látkou (např starší ručník), a šup s ní večer pod peřinu. Jelikož se v ložnici netopilo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *