Hemeroidy

Autor

Hemeroidy ( laicky zvané též „zlatá žíla“) jsou vlastně zduřené žilní pletence v oblasti konečníku.

Jak vznikají

Velký podíl na vzniku hemeroidů má složení stravy, zejména tučná jídla, chybějící nebo nedostatečně zastoupený obsah vlákniny. Nadváha, sedavý způsob života, alkohol, káva a kouření může rovněž zvýšit riziko vzniku tohoto onemocnění. Často se objevuje v těhotenství a u lidí trpících zácpou.

Rozdělení hemeroidů

Rozeznáváme hemeroidy vnější a vnitřní. Vnější žilní zduření v oblasti konečníku je snadno nahmatatelné. Vnitřní hemeroidy nenahmatáme, ale projevují se specifickými příznaky.

Jak je poznáme

Vnější hemeroidy rozpoznáme snadno pohmatem.

Typickým příznakem přítomnosti vnitřních  hemeroidů bývá krvácení – jasně červená (čerstvá) krev.  Krvácení zanamenají nemocní na toaletním papíře bezprostředně po vyprázdnění, mohou si ho všimnout ve stolici, někdy s příměsí hlenu.

Vyprazdňování stolice může být provázeno bolestí. Vnější hemeroidy často dráždí kůži, mokvají, svědí.  Stává se, že přítomnost hemeroidů nijak nezaznamenáme, mohou se u nás vyskytovat zcela bez příznaků a člověk nemusí vůbec vnímat, že se u něj hemeroidy objevily.

Komplikace hemeroidů

Zduřené žilní pletence se mohou ucpávat krevní sraženinou. Tím vzniká tzv. trombóza. Častou komplikací bývají řitní trhliny – stav spojený s krvácením.

Vyšetření lékařem

Odborné vyšetření hemeroidů se provádí endoskopickou metodou.  Lékař může konečník vyšetřit pomocí rektoskopu nebo vyšetřit též pacientovo tlusté střevo kolonoskopem. Během tohoto výkonu lze odhalit závažné komplikace, od velikosti a stupně žilního rozšíření, až po polypy tlustého střeva, či existenci patologických útvarů. Endoskopické vyšetření je nepříjemné, ale velmi důležité.

Léčba

Léčba hemeroidů začíná úpravou životního stylu. Motivujeme pacienta ke zvýšení pohybové aktivity a změně jídelníčku. Zdůrazňujeme pitný režim, který je dobrým bojovníkem proti zácpě. Do stravy doporučujeme zařadit více ovoce, zeleniny.

Velice dobré výsledky se dostavují po sedavých koupelích např. v odvaru z dubové kůry. V lékárně nám doporučí vhodné čípky a masti. Pokud přesto obtíže neustupují v průběhu tří dnů, návštěva lékaře je nutná.  V současné době medicínských pokroků existuje řada způsobů, jak hemeroidy chirurgicky ošetřit. Při některých výkonech nebývá nutná ani pacientova hospitalizace v nemocnici.

K chirurgickému řešení se často využívá kryoterapie, laser, tekutý dusík.  Jinou metodou je podvázání cév, které přivádějí krev k hemeroidálnímu pletenci. Existuje řada dalších neivnazivních technik, jež  nás hemeroidů úspěšně zbaví. Není třeba se zákroku obávat, většinou se jedná o téměř bezbolestný výkon.

Víte, že

S hemeroidy se trápí lidstvo věky věků.  Zmínky o potížích se žílami v oblasti konečníku nalezneme v dochovalých starověkých spisech. Egypt, Mezopotámie, panovníci Řecka i Říma. Napoleon Bonaparte se prý kromě žaludečních vředů potýkal i s vyhřezlými hemeroidy. Dle čerstvých výzkumů  „zlatou žílou“  trpí více než 50 % populace starší třiceti let. Za velký nárust onemocnění vděčíme sedavému životnímu stylu a nedostatku pohybu. Hemeroidy se stávají civilizační nemocí.  Zkusme se jim snažit předcházet.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *