Inkontinence

Autor

Trpí jí řada lidí na celém světě. Postihuje jak ženy, tak muže. Mnozí o ní nemluví a tají ji dokonce i před svými nejbližšími. O čem je řeč? Věnujme se dnes několika větami poruše funkce vylučovacího ústrojí – inkontinenci. Inkontinence je porucha vyznačující se neudržením moči.

Jak poznáte, že jste inkontinentní?

  • Pokud zaznamenáte únik moči při kašli, smíchu, kýchání, při poskoku… činnostech, při nichž dochází k tlaku na močový měchýř.
  • Prožíváte-li situace, kdy cítíte nepředvídatelné nucení na močení.
  • Dochází-li u vás k samovolnému úniku moči.

Jaké rozeznáváme typy inkontinence?

Stresová inkontinence – jedná se spíše o problém žen, než mužů. K stresové inkontinenci dochází ochabnutím svalů, které uzavírají močovody. K úniku moči dochází při činnostech, kdy vyvíjíme zvýšený tlak na močový měchýř (zmíněný kašel, kýchání, smích…). Po porodech nebo při nadváze hrozí zvýšené riziko ochabnutí svalů. Vyšší riziko k stresové inkontinenci se týká rovněž žen v menopauze. Tento typ inkontinence je léčitelný.

Urgentní inkontinence – tzv. „dráždivý močový měchýř.“ Dochází k neschopnosti udržet moč. Příčinou urgentní inkontinence bývá např. náhlá mozková příhoda, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, ale také např. infekce močových cest.

„Overflow“ inkontinence – Nemocný necítí výraznou potřebu k močení. Moč z močového měchýře uniká několikrát denně v malém množství, často po kapkách. Příčinou bývá mnohdy zvětšená prostata. Ženy mívají tento problém zejména při gynekologických obtížích (může se jednat i o nádor na vaječníku). Pokud došlo k poškození nervů cukrovkou, lze předpokládat i tuto komplikaci.

Špatné ovládání močového měchýře může být způsobené i užíváním některých léků (diuretik, sedativ, prášků na spaní).

Co dělat v případě, že zjistíte inkontinenci?

Zásadní rada zní – Netrápit se s problémem sám, ale svěřit se se svou starostí ošetřujícímu lékaři. Pravděpodobně budete odesláni ke specialistovi, na urologii. Tam se zjistí příčina inkontinence a zahájí příslušná léčba.

Noste spodní prádlo, v němž se nedrží vlhkost. Spodní prádlo často vyměňujte. Pokud je váš problém s inkontinencí nezvladatelný bez speciálních vložek či plen, noste pro pocit bezpečí i vhodné pomůcky (při těžké inkontinenci).
Nedrážděte močový měchýř nápoji obsahujícími kofein a alkoholickými nápoji.

Pokuste se posilovat svaly močového měchýře.

Choďte na toaletu pravidelně alespoň jednou za hodinu. Zjistíte-li opakované nucení na močení i bezprostředně po vymočení, pokuste se s močením nepospíchat a vymočit se zcela tzv. „dvojitým vymočením“.

Zjistíte-li inkontinenci u seniora, špatně pohyblivého člověka (staršího člena vaší rodiny), poskytněte mu alespoň částečný komfort igelitovou podložkou, která zabrání kontaktu moči a lůžkovin, popř. matrace postele, savé vložky nebo pleny. O situaci informujte jeho ošetřujícího lékaře a společně s odborníkem vymyslete vhodný způsob, jak handicap zmírnit nebo vyřešit k spokojenosti postiženého. Při řešení tohoto problému je důležité brát velký ohled na psychickou stránku nemocného, inkontinence je velmi choulostivá komplikace.

Pokud současně s inkontinencí zaznamenáte i horečku nebo bolest při močení, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

Máte-li podezření, že vaše inkontinence souvisí s léky, které užíváte, neodkládejte návštěvu lékaře a o svém podezření jej informujte.

Zaznamenávejte si, jak často u vás došlo k nežádoucímu úniku moči.

Jak vám může pomoci lékař?

Samozřejmě správným vyšetřením a zjištěním typu vaší inkontinence. Pokud únik moči souvisí s užíváním léků, může tyto léky vysadit nebo nahradit jinými. Je-li inkontinence způsobena infekcí, potřebujete příčinu obtíží nejdříve vyřešit – infekci přeléčit.

Specialista vám poradí, jakým způsobem trénovat ovládání svalů, které uzavírají močovody. Jedná se o tzv. Kegelovy cviky – můžete je napínat a uvolňovat (cvičení), aniž by na vás někdo poznal, že cvičíte.

Pokud je třeba chirurgické řešení obtíží, přistupuje se často k minimálně invazivním chirurgickým metodám.

Jak inkontinenci předejít?

  • Trpíte-li nadváhou, zhubněte! Vysoká váha oslabuje svaly močového měchýře. Snažte se dořešit (doléčit) všechny zdravotní obtíže. Nepřecházejte žádná onemocnění!
  • Jezte zdravě. Špatné stravovací návyky vedou často k zácpě. Důsledkem obtížného vyprazdňování stolice se mám oslabují svaly močového měchýře.
  • Nepodceňujte význam preventivních prohlídek.
  • Nekuřte! Podle nových studií se na vzniku inkontinence může podílet právě kouření.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na