Kojenecká kolika

Autor

Trpí jí spousta miminek. Vyskytuje se častěji u chlapečků, než u děvčátek. Obvykle vymizí do třetího nebo čtvrtého měsíce věku. Řeč je o kojenecké kolice.

Kojenecká kolika

Jedná se o bolesti bříška, spojené také s nadýmáním. Příčin koliky může být mnoho, důležité je rozpoznat, zda se nejedná o závažný zdravotní problém.

Jak poznáme kojeneckou koliku?

Kojenec má záchvaty pláče a není k utišení. Mnohdy přitahuje a propíná nožičky. Záchvaty pláče s krátkými přestávkami přetrvávají i několik hodin, poté odeznívají.

Příčina kojeneckých kolik

Jednoznačnou příčinu kojeneckých kolik dosud neznáme. Roli může hrát nezralý systém enzymů ve střevě miminka, nezralá střevní mikroflóra, nevhodná strava kojící matky, nesprávná technika kojení či krmení z lahve, překrmování miminka nebo špatná snášenlivost konkrétního typu výživy, alergie na určitou složku mléka.

Návštěva lékaře

Pokud miminko trpí náhlými záchvaty pláče, navštivte dětského lékaře, aby děťátko vyšetřil a stanovil příčinu obtíží. Lékař vám poradí i vhodnou terapii.

Jak kolice předcházet – kojení/umělá výživa

  • Kojení nebo krmení umělou výživou by mělo probíhat co nejvíce v klidu.
  • Kojící matka by měla ze své stravy vyloučit potraviny způsobující nadýmání nebo jiné zažívací obtíže (např. květák, zelí, ředkvičky, luštěniny, množství cibule, zrnkovou kávu a větší množství nezpracovaného mléka).
  • Zabránit miminku, aby mléko hltalo a spolykalo spoustu vzduchu. Otvor v dudlíku by neměl být příliš velký, po otočení lahvičky by mělo mléko kapat cca rychlostí jedné kapky za sekundu.
  • Nezapomínat dávat děťátko častěji odříhnout.
  • Při nadýmání může pomoci jemná masáž bříška ve směru peristaltiky, tj. ve směru hodinových ručiček. Masáž lze přirovnat k hlazení a provádíme ji teplou rukou. K masáži je vhodné použít např. dětský masážní gel nebo olej při nadýmání, na trhu jsou k dostání přípravky s přídavky bylinek (např. anýzem, fenyklem či mátou).
  • Heřmánkový, fenyklový nebo kmínový čaj pomáhá k lepšímu trávení a brání obtížím s nadýmáním.

Jak pomůže dětský lékař

Kromě jmenovaných postupů a přírodních preparátů může lékař doporučit např. probiotické kapky na podporu trávení a normalizaci střevní mikroflóry. Dále může navrhnout náhradu mléčné umělé výživy jiným typem mléčné umělé výživy s obsahem probiotických kultur.

Trpí/trpěl váš potomek kojeneckou kolikou? Jak dlouho? A co vám pomohlo jeho obtíže zmírnit? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/