Ledvinové kameny

Autor

Ledviny

Jsou párový orgán uložený v oblasti beder podél páteře. Ledvina je asi 10cm dlouhá a její hmotnost se pohybuje okolo 120g. Má tvar fazole. Ledviny fungují jako tělesný filtr – filtrují krev a tvoří moč, do ní propouštějí odpadní látky a tím vlastně napomáhají odstraňování škodlivin z těla ven. Řídí minerální hospodářství.

Ledvinové kameny

Postihují asi 4% populace. Kdo se s jejich přítomností setkal, má velkou šanci, že tomu nebylo naposledy.

Kameny bývají různé velikosti – od droboučkých zrnek, podobných zrníčkům písku, až po větší tělíska. Některé se drolí, jiné jsou mnohem tvrdší. Barvu mají často žlutou, přes žlutohnědou, až hnědou.

– Vznik kamenů často ovlivní nadměrný příjem vápníku nebo vitamínu D (konkrementy z vápenných a fosforečnatých solí). Na jejich přítomnosti v těle se podílejí bakterie.

– Metabolickou poruchou mohou vznikat kameny z kyseliny močové (urátový typ kamenů).

Ledvinové kameny mohou poškodit ledviny a jejich funkci, chronický zánět ledvin by mohl vést až k selhání ledvin – život ohrožující stav.

Ledvinová kolika

Kolika je příznak výskytu ledvinových kamenů. Bolest při ledvinové kolice bývá úporná, přichází ve vlnách. Lokalizace bolesti – z oblasti beder může propagovat do třísel (jednostranně nebo oboustranně), do břicha, do stydkých pysků, u mužů do varlat.

Kromě bolesti se dostavuje pocit na zvracení a zvracení (způsobuje to bloudivý nerv).

Nemocný nemůže najít vhodnou polohu, při níž by se mu ulevilo, přechází po místnosti, často předkloněný, v leže svoji bolest nezvládá, tedy bývá spíše v pohybu – chůze často pomůže kamínku, aby se dostal do močových cest a byl v zápětí vyloučen – úleva.

Močení bývá bolestivé, lze zpozorovat narůžovělou barvu moči – příměsi krve.

Při ledvinové kolice klesá hodnota krevního tlaku, člověku je chvíli horko a chvílemi cítí studený pot.

Jak si pomoci sám: V akutní fázi se doporučuje vypít hodně tekutin, tekutina, která se tělu takhle najednou podá může kamínek laicky řečeno „vyplavit“ z těla ven (volme neperlivou vodu).

Lékař nemocného vyšetří, sepíše nutné údaje, poklepe na oblast beder (nad obě ledviny), provede laboratorní vyšetření krve.

Často se indikují infuze, které mají podobně jako ústy podaná tekutina kamínek z těla vyplavit a propláchnout vylučovací ústrojí.

Pokud se nepodaří pohybem a pitným režim kamínek vyloučit, postižený kolikou je hospitalizovaný v nemocnici, zde sbírá moč do sběrného džbánku (ta je dále zkoumána, zda konkrement neobsahuje), může být odeslán na RTG, který potvrdí nebo vyvrátí přítomnost kamenů. Speciální typ RTG vyšetření se nazývá urografie – před RTG vyšetřením je třeba vypít kontrastní látku, která pomůže zobrazit ledviny a močové cesty. Nebolestivé, však přínosné bývá vyšetření pomocí ultrazvuku.

Nezabírá-li zmíněné, je nutné kamínek odstranit.

Pomocí nefroskopu – zákrok, při němž se vpichem přes kůži zavádí kamera (nefoskop), pomocí nefroskopie se 100% úspěšností daří konkrement rozpustit, vyjmout.

Pomocí otevřené operace – kameny se odstraňují přímo.

LERV – metoda, která využívá ultrazvuku. Jedná se o nebolestivé, časově náročnější řešení. Kámen se ultrazvukovými vlnami rozdrtí a vymočením poté odejde z těla.

Doporučení: Abychom omezili riziko další tvorby ledvinových kamenů, dodržujme pitný režim (alkohol, káva, černý čaj a minerálky jsou pro ledviny nápoje nevhodné), omezme sůl.

Vzpomínky: Ledvinovou koliku jsem se členy rodiny prožívala celkem dvakrát. Pokaždé jsem se o své blízké velmi bála. Jako malá holka jsem pomáhala balit tašku do nemocnice své mamce, která se tehdy domnívala, že ji tak ukrutně trápí meziobratlová ploténka. Nakonec podstoupila operaci. Musím to zaťukat, ale po této příhodě se už potíže s ledvinami nevrátily.

Celkem nedávnou vzpomínku mám na ledvinovou koliku manžela. Vztahuje se k našemu odjezdu do jižních Čech, cca před třemi lety. Neskutečná bolest jej při odjezdu do nemocnice přesvědčovala, že tam odjíždí zemřít. Velice jsme se divili, když se za dvě hodiny z nemocnice vrátil zase bez bolestí a my na tu dovolenou nakonec odcestovali. Ledvinové kameny jsou záležitost skutečně nevyzpytatelná.

Co vy, čtenáři, máte někdo zkušenost s ledvinovými kameny? Podělte se o své vzpomínky v komentářích. Hodně zdraví!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na