Novorozenecká žloutenka

Autor

Vůbec prvním onemocněním, které miminko na světě postihne, může být novorozenecká žloutenka (icterus neonatorum). Novorozenecká žloutenka se obvykle projevuje v průběhu třetího nebo čtvrtého dne po narození. Výjimečně se objeví už v den narození. Pak mívá o něco delší průběh.

Příčina novorozenecké žloutenky

V těle novorozence se nachází vysoká hladina rozpadových látek. Organismus často nestíhá vyhovět nárokům těla a odstranit rozpadlé červené krvinky, dojde k nahromadění žlutého krevního barviva – bilirubinu. Kůže miminka, sliznice a někdy i oční bělmo se zbarvuje do žluta (žlutá kůže – typický příznak novorozenecké žloutenky). V některých případech se může objevit i zvýšená teplota a nechutenství.

Pokud je vznik žloutenky podmíněn fyziologickými ději uvnitř tělíčka dítěte, bývá průběh mírný a během několika dní se stav dostává do normálu.

Dojde-li ke vzniku žloutenky důsledkem primárního onemocnění, nízké porodní hmotnosti (především u nedonošených dětí), vrozené anémie nebo rozdílného Rh faktoru, je třeba zahájit léčbu a počítat s delší dobou rekonvalescence dítěte. Příliš vysoké hladiny bilirubinu mohou po čase vést až nebezpečnému poškození mozku.

Léčba novorozenecké žloutenky

Osvědčená léčba je formou tzv. fototerapie (léčba ultrafialovým světlem, které rozkládá bilirubin). Léčba závažné formy může spočívat v transfúzi a v případě žloutenky z rozdílného Rh faktoru podání imunoglobulinu typu IgD.

K léčbě novorozenecké žloutenky často přispívá kojení a pobyt dítěte v osvětleném pokoji.

Jak novorozenecké žloutence předejít?

Už v těhotenství by se měla budoucí maminka snažit chránit před infekcemi. Poslouchat rady, dbát doporučení lékaře a pečovat o sebe a své ještě nenarozené děťátko co nejsvědomitěji. Mnohdy se i přesto fyziologická forma novorozenecké žloutenky objeví.

Setkali jste se s novorozeneckou žloutenkou u svého potomka, čtenáři?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na