O jednom krásném místě na severní Moravě

Autor

Letošní léto je opravdu horké. Mohli bychom říct: léto, jak má být. Až na to strašné sucho. Letos už se jistě vyhřáli i Ti nejzimomřivější. Opravdu je to už až k nevydržení. Tolik dní po sobě, kdy rtuť teploměru neklesá pod třicítku, nepamatuji. Všichni přemýšlejí, kam zalézt, aby jim nebylo takové strašné vedro. A tak mě nenapadá jiné téma na výlet, než kam se jít zchladit. Pokud se chceme osvěžit vnitřně, koupíme si zmrzlinu, nanuk, případně ledovou tříšť. Ale ochladit se zevně? I voda v domácích bazénech je už teplá, jak kafe.

A když mi přijela na návštěvu dcera, dostala jsem nápad, že si zajedeme k prameni Židlo u vesnice Bělá. Dcera je těhotná, do měsíce čekáme, že budeme mít přírůstek do rodiny. A teď, v poslední fázi těhotenství, jí z těch veder otékají nohy. Přivítala můj návrh s nadšením. Nemáme to daleko, asi tak 10 km. Mají tam hezky upravené místo, kde z lesa vytéká hodně studená voda, která má stále stejnou teplotu, bez ohledu na roční období. Voda je pitná, a má skvělé složení i chuť. Lidé z okolí si tam chodí nabírat do nádob, a odnášejí si ji domů na pití. Samozřejmě mají doma vodovody, abyste nemysleli, že nemají jinou možnost.

Zbývající odtékající voda je vedena kamenitým korytem do malé nádrže, a v ní se lidé nejen ochlazují, ale také léčí. Sejde se po několika schůdcích a chodí se okolo nerezového zábradlí kolem dokola. A jak dlouho? To pozná každý sám. Podle toho, jak dlouho v té ledárně, kdo vydrží. Třeba já ujdu jedno kolečko, jen jednou se mi výjimečně podařily dvě, a musím ven, na teplý chodník. Ve šlapkách nohou cítím začínající křeče. Zato moje dcera, ta tam byla víc, než venku. Dělalo jí to na oteklé nohy dobře. Podobně se můžou namáčet i ruce. Jedná se o Priesnitzovu léčbu.

Cituji ze stránek obce Bělá: Pramen lesní vody zvaný Židlo, vyvěrající na povrch z veliké hloubky v lese Pavlačka, má svou bohatou historii. Z vyprávění a dopisu p. Bedřicha Hubáčka, rodáka z Bělé, víme jak pramen pomáhal lidem, ale i zvířatům už v 19 století. Dle jeho osobních vzpomínek na dětství, kdy jeho prababička popisovala bělskou vodu jako spolehlivou pomocníci při očních zánětech, kožních ekzémech atd. Naši předkové používali vodu i pro léčení svých domácích zvířat a naše voda vždy pomohla. (Konec citace)

Proto v roce 2002 nechala obec místo upravit, později vybudovala labyrint a chodníček z oválných kamenů pro chůzi naboso. Zejména labyrint bývá po koupeli hojně využíván. Je příjemné studenýma bosýma nohama šlapat po klikatém chodníčku z pálených cihel, který nás nakonec, po mnoha zatáčkách, zavede do středu kruhu.

Celá tato relaxační zóna je volně přístupná nejen lidem z Bělé, ale všem turistům a návštěvníkům, kteří se zde zastaví.

Za zmínku ještě stojí Pstruží farma, která je taky jen kousek odtud, a slibuje skvělé zážitky při lovu pstruhů. Lovit může každý, není potřeba vlastnit rybářský lístek. Každý si nachytá kolik chce, a pak si čerstvé ryby koupí. A komu už se nechce čekat až na doma, koupí si rovnou pečeného pstruha.

Takže jestli někdy zavítáte na severní Moravu, kousek od Polských hranic, nezapomeňte navštívit toto malebné místo.

23 comments

 1. Mačko, moc gratuluji k očekávanému přírůstku a dceři přeji pohodový porod a zdraví 😉
  Jinak moc příjemné místo v těchto vedrech.

 2. No a když už tam budeme, tak se musíme mrknout k Mačce;) Na faunu a flóru 😉 A že opravdu je na co koukat:))) Evi, pstruží farmu jste mi připomněla, zlanařím mamku. Snad se dá ukecat.

 3. Děkujeme za vaši návštěvu, Doufáme se jste si užili krásny den na vesnici / obci Běla (Opavsko), Každý kdo přijede je překvapen a nám se do hodně libí a naplňuje novým věcem, jako například nedávno postaveného Obecního sálu / Dětského hřiště a stromové aleji směr Chuchelna.

  1. Ano, souhlasím, ale příspěvek čtou lidé z celé republiky, a sever Moravy budou znát jistě. Naopak mnozí neví, kde leží Prajska.

  2. Zrovna včera jsme měli doma debatu o uspořádání krajů do začátku 90. let a poté. Já coby absolutní neMoravan si umím představit, kde je severní Morava, podle dnešního Moravskoslezsko, ale pokud by byl nadpis O jednom krásném místě na Prajzsko-Hlučínsku, byla bych s orientací v háji.
   Chápu, že vám, který daný kraj znáte, to přijde divné, ale nás ostatní to navede, abychom se alespoň chytali 😉

 4. pěkné,mě neznáme místo k letnímu osvěžení, máte faj, že žijete blízko. Přeji vám to i těhotné dceři, navíc pěkné a zdravé mimčo.

  1. Děkuji všem za milé komentáře.
   Sati děkuji za vysvětlení – určitě už všichni rozumí, že název severní Morava je známější než Prajska.
   Paní Věrce moc děkuji za přání.
   Paní Majko, je tam příjemně. Doporučuji navštívit, samozřejmě, kdo může, a nemá to třeba přes celou republiku.

 5. Nadherne misto nejen pro dusevni rekreaci mysli, ale i tela.
  My jsme meli na labyrintu napriklad svatbu a bylo to kouzelne.
  Letos jsem mela moznost navstivit i tamni kostelik a bylo to neco okouzlujiciho. Maly, utulny, krasne zdobeny, tycici se nad obci Bela…. no paradni.
  Nadherna konirna, detske hriste, ….. opravdu doporucuji zajet – vyziti na pul dne.
  Ja se tam rada vracim a muj syn to tam doslova miluje.
  …,.a v prameni Zidlo se rochni jako ve vane .

 6. Bezva tip na zdraví prospěšný výlet. A voda ke všemu léčivá. o tomto místě v Bělé jsem opravdu nevěděla a děkuji za Tip. Určitě místo s možností procházení se v léčivé vodě navštívím. Už teď se těším na osobní zážitek. Doporučuji další příspěvky Mačky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *