Plané neštovice

Autor

Mnozí z nás se s nimi setkali v dětství. Ojediněle se mohou vyskytnout i v dospělosti. Nevzhledné pupínky, které provází únava a často i horečka. Plané neštovice.

Plané neštovice patří mezi infekční onemocnění dětského věku. Původcem planých neštovic je varicella zoster virus, blízký příbuzný viru vyvolávajícího mononukleózu a opary.

Přenos nákazy, virus v těle

K přenosu infekce dochází kapénkami vzduchem, kontaktem s nemocným nebo s kontaminovanými předměty. Inkubační doba (čas od proniknutí viru do těla do prvních příznaků onemocnění) je 2-3 týdny.

Virus bývá i po prodělání nemoci (tělo si vytvořilo protilátky a většinou nedochází k opakovanému vzplanutí infekce) přítomen v těle v bezpříznakové, tzv. latentní fázi. Při oslabení organismu nebo místním onemocnění určitého nervového ganglia může dojít ke vzniku např. pásového oparu.

Příznaky planých neštovic

Bolest hlavy, svalů, únava, zvýšená teplota až horečka, spavost, vyrážka.

Typická vyrážka: zpočátku červené skvrnky maličké několik mm až cca 0,5 cm. Skvrnky se po čase plní nejprve čirou tekutinou, později bílé puchýřky, které praskají a tvoří se stroupky. Proces vzniku skvrnek, puchýřků a prasknutí trvá několik dní a probíhá v několika výsevech, tedy v průběhu onemocnění se na těle vyskytují skvrnky, puchýřky i stroupky současně. Vyrážka svědí.

Vyrážku najdeme úplně po celém těle, často zpočátku ve vlasové části pokožky a postupně na trupu, končetinách, dokonce i na sliznicích a očních víčkách. První týden až deset dní bývají příznaky v akutní fázi nejvíce nepříjemné, později už dochází k postupnému ústupu a hojení vyrážky. Do třech týdnů by mělo dojít k úplnému zhojení.

Vysoce infekční je infikovaná osoba již 1-2 dny před prvními příznaky vyrážky.

U lékaře, léčba …

Než se k lékaři vydáte, domluvte telefonicky vhodný čas návštěvy (nejlépe, aby nebyla čekárna plná pacientů – velké riziko nákazy). U lékaře je stanovena diagnóza většinou podle příznaků.

Léčba je založena na tlumení příznaků a nepříjemných obtíží, které plané neštovice provází. Součástí léčby je (hlavně v počátcích, kdy bývá horečka) dodržování klidového režimu a IZOLACE pacienta po dobu 10-14 dnů.

– Léky na snížení teploty. Dětem výhradně léky na bázi paracetamolu (Panadol, Paralen). Pro děti a dospívající jsou nevhodné léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (nepodávat Aspirin)-riziko vzniku Reyerova syndromu v souvislosti s kyselinou acetylsalicylovou (příznaky Reyerova syndromu: zvracení, spavost, křeče, blouznění,poruchy vědomí, delirium, hrozí i smrt – vážný stav!). Pacient má mít dostatek tekutin.

– Proti svědění, které vyrážku provází, lze podat např. Fenistil. Názory na ošetření pokožky se různí. Někdo zastává názor, že pokožka lépe „dýchá“ a puchýřky se rychleji hojí bez jakýchkoli pudrů či mastí. Jiní lékaři doporučují cca 3 krát denně ošetření tekutým pudrem (vysušuje puchýřky), zinkovou mastí, Imazolem či genciánovou violetí (pozor, barví). V každém případě se snažte udržovat dítěti krátce ostříhané nehty a ohlídat, aby si pupínky neškrábalo (hrozí vnik infekce a trvalé následky v podobě nevzhledných jizev) – maličkým dětem dávat na spaní např. bavlněné rukavičky.

– Zamezte koupání dítěte. Vhodné je spíše osprchovat v chladnější vodě nebo omývání žínkou – možné použít heřmánkový oplach pokožky. Nosí-li dítě pleny, častěji je vyměňujte a nechávejte dítě více bez plen, aby vyrážka nemokvala.

– Plané neštovice u dospělých mají těžší průběh. V těhotentství je toto onemocnění vysoce rizikové pro plod – hrozí postižení CNS a těžké defekty.

Prevence, očkování

Prevence spočívá v opatření, kdy se s nakaženým člověkem nesetkáte – plané neštovice jsou vysoce infekční.

Proti planým neštovicím lze očkovat očkovací látkou s oslabeným virem varicelly. O vhodnosti očkování se poraďte s ošetřujícím lékařem. Vakcínu je možné aplikovat už od 9. měsíce věku dítěte. V současné době je na trhu např. vakcína s tzv. kombinovanou očkovací látkou: v 15 měsících věku se do kombinace očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám navíc zahrne očkovací látka proti planým neštovicím. Druhou dávku dostane dítě v 21.-25. měsíci věku. Očkování lze doporučit i dospělým, kteří plané neštovice neprodělali v dětství. Očkování proti planým neštovicím není hrazené zdravotní pojišťovnou.

Jaké jsou vaše zkušenosti s planými neštovicemi? Jak jste se s touto nemocí vypořádali a co (ne)zabíralo vašim dětem?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *