Prevence nádorových onemocnění

Autor

Rakovina je jedna z nejděsivějších diagnóz, kterou můžeme z úst lékaře slyšet. V mnoha případech, pokud se nemoc včas zachytí v začátcích, lze nad maligním onemocněním úspěšně zvítězit. Ještě lépe je vážnému onemocnění předcházet, vyhnout se rizikovým vlivům, které by mohly v našem těle zdravé buňky zvrhnout v patologické.

Očkování proti HPV

Rakovina děložního čípku – po rakovině prsu je druhé nejčastější nádorové onemocnění u žen.

Chránit můžeme už naše děti. Rodičům dospívajících dívek (před zahájením sexuálního života) se nabízí možnost očkování proti lidskému papilomaviru HPV16 a HPV18 (vyvolává 70% případů všech karcinomů děložního čípku). Lidský papilomavirus je přenosný pohlavním stykem.

Očkování samo o sobě nemůže spustit onemocnění, takže je zcela bezpečné. Injekci podává dětský lékař nebo gynekolog do ramenního svalu. Jedná se o poměrně finančně náročné očkování (okolo 3500 Kč, zdravotními pojišťovnami nehrazené nebo hrazené jen zčásti).

Nekouřit

Rakovina plic – Nádorové onemocnění plic se vyskytuje u 24% kuřáků. Rakovinou jsou ohroženi i tzv. pasivní kuřáci, lidé kteří tabákový kouř vdechují, aniž by sami kouřili (členové rodiny, spolupracovníci…). V České republice umírá ročně okolo 8000 lidí na rakovinu plic.

Rakovina slinivky břišní – 30% případů tohoto typu rakoviny jsou kuřáci.

Rakovina močového měchýře – 60% případů tohoto typu rakoviny jsou kuřáci.

Rakovina – na vzniku až 1/3 všech nádorových onemocnění se podílí kouření.

Alkohol pomáhá karcinogenům z cigaretového kouře vstupovat ke kmenovým buňkám sliznic.

Zdroj:Statistické údaje a další děsivé, ale pravdivé informace vč. odkazů na poradny k odvykání kouření a další rady zde: www.kurakovaplice.cz/

Vyšetření prostaty

Provádí praktický lékař mužům starším 40let. Rakovinu prostaty lze odhalit již v počátečních fázích pomocí krevního odběru a vyšetřením konečníkem (per rectum).

Při potížích při močení, bolesti, zjištění přítomnosti krve v moči nebo v ejakulátu, inkontinenci, bolesti zad, kostí a celkové únavě navštivte prosím urgentně svého praktického lékaře nebo urologa. Tyto příznaky mohou signalizovat např. nádorové onemocnění prostaty. Pokud se jmenované onemocnění začne včas léčit, prognóza k celkovému vyléčení se jeví jako velmi příznivá.

Kolonoskopie, test na okultní krvácení

Rakovina tlustého střeva – Toto onemocnění lze odhalit při preventivním vyšetření, které se provádí osobám starším 50 let :

TEST NA OKULTNÍ KRVÁCENÍ do stolice

KOLONOSKOPIE – Při kolonoskopii může lékař zkontrolovat oblast konečníku a tlustého střeva pohledem (pomocí ohebné hadičky, na jejímž konci je zabudovaná kamera), případně odebrat vzorek tkáně. Vyšetření je téměř bezbolestné, jen nepříjemné a trvá okolo 20 minut.

O rakovině recta, tlustého střeva, screeningu, prevenci a k dalším informacím vám mohou pomoci např. tyto internetové stránky: www.rakovina-streva.cz, www.kolorektum.cz

Mamograf, ultrazvuk prsu

Rakovina prsu – je mezi ženskou populací nejčastější onkologické onemocnění. Prevencí rakoviny prsu je

SAMOVYŠETŘENÍ PRSOU, měla by si je provádět každá žena a pohlavně zralá dívka alespoň jedenkrát měsíčně, nejlépe 7. den po skončení menses. Kromě prsů prohmatáme i oblast bohatou na lymfatické uzliny – podpaží.

PREVENTIVNÍ MAMOGRAFICKÉ PROHLÍDKY,u žen nad 45 let každé dva roky, s doporučením praktického lékaře

ULTRAZVUK PRSU- jako doplnění mamografického vyšetření, dle uvážení mamologa

VYŠETŘENÍ PRSU GYNEKOLOGEM při běžných gynekologických prohlídkách

Více a podrobně např zde: http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost–rakovina-prsu–samovysetreni-prsu

Vyhýbat se záření

UV záření – maligní melanom – zhoubný nádor kůže. Pozor při slunění a opalování se na slunci (a v soláriích)- raději v omezené míře nebo vůbec ne. Pokud se pobytu na slunci nevyhneme, je vhodné používat krémy s vysokými ochrannými faktory. Děti chránit před UV zářením se zvýšenou opatrností a také osoby se sníženou schopností ukládání pigmentu.

Ionizující záření – záření způsobené rozpadem radioaktivních částic – zvýšené riziko vzniku nádorů. Nebezpečný je radon a jeho rozpadové produkty.

Elektromagnetické záření – stále nejasné závěry klinických studií. Možnost, že např. TV nebo používání mobilního telefonu může mít karcinogenní vliv… (?)

Pohyb, zdravá vyvážená strava

Pohyb přispívá k urychlení metabolismu, k urychlení střevní peristaltiky a v neposlední míře ke snížení (nad)váhy, tedy je našemu tělu velmi prospěšný. Navozuje pocit psychické pohody, působí antistresově.

Zdravou stravou rozumíme pokrmy neobsahující karcinogeny (nevhodné jsou uzeniny, připálené potraviny…). Strava by měla být vyvážená s obsahem životu potřebných živin, vitamínů a stopových prvků, přednost má čerstvá strava, kterou konzumujeme bezprostředně po úpravě.

Psychická pohoda

Psychická pohoda je předpoklad pro zvýšení obranyschopnosti našeho organismu. Tělo pak zvládne odolávat mnoha zákeřným nemocem. Zdraví často vychází zevnitř. Nezapomínejme sytit duši příjemnými prožitky a užijme si hezké chvíle intenzivně, jak nejvíc dokážeme.

Hodně zdraví!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/