Samovyšetřování prsů

Autor

Rakovina prsu je onemocnění, kterého se obává asi každá žena. Včasné odhalení prvních příznaků napomáhá efektivní léčbě. Jak nezanedbat prevenci a jakým způsobem postupovat v případě, že objevíme něco podezřelého?

Určitě jste se setkali s termínem screening. Mamografický screening je pravidelné vyšetřování žen, u kterých se příznaky rakoviny prsu dosud neobjevily. Při tomto preventivním vyšetřování dochází k odhalení případů rakoviny prsu a k léčbě onemocnění v počáteční fázi. Prognóza vyléčení je velmi příznivá.

Od 45 let má žena nárok na preventivní mamografické vyšetření prsou. Každé dva roky má nárok na opakování vyšetření.

Samovyšetření prsů

Již v dospívání by měly dívky dostat od maminek cenné rady, jak se o sebe starat každý měsíc, tzv. samovyšetřováním prsů. Naučit se vyšetřovat prsy není nic těžkého. Vhodná doba pro samovyšetřování prsů je v čase, kdy ženě skončí menses. V této době většinou není tělo vystavené velkým hormonálním výkyvům.

  • Postavte se před zrcadlo a prohlédněte si důkladně svá prsa. Pozorujte tvar, ale i detaily, jizvičky, kůži. Nejdříve stůjte s rukama podél těla, potom ruce pomalu zvedejte nad hlavu a všímejte si, jak se prsa mění co do tvaru. Nadále pozorujte detaily. Všímejte si podezřelých změn.
  • Třemi prsty pomalu prohmatávejte každý prs. Prsty provádějte krouživý pohyb a snažte se vnímat, zda zachytíte něco podezřelého, především zduření, bouličku. Nezapomeňte prohmatat důkladně celý prs a stejně pečlivě i druhou stranu.
  • Prohmatávejte i oblast podpaží a blízké okolí prsů, tzn. oblast mezi prsy, pod prsy, část vedoucí od prsou k ramenům, oblast od podpaží až k lopatce.
  • Nyní vyšetřujte pohmatem oba prsy naráz. Všímejte si, pokud zachytíte nějakou odlišnost. Oba prsy by měly mít podobnou strukturu.

V případě, že na sobě zpozorujeme cokoli podezřelého, je dobré včas informovat gynekologa. Ten určí další postup. Nemusí se samozřejmě hned jednat o něco závažného. Mamografické vyšetření často v kombinaci s ultrazvukem bývá směrodatnou vyšetřovací metodou.

Vyšetřujete si prsa každý měsíc?

Zdroj informací a více na http://www.mamo.cz/index.php?pg=home

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na