Společenský zvyk, nebo zakázaná droga?

Autor

Pokud už jste byli v subsaharské Africe, nebo se tam případně chystáte, o miraa, khat, qat, habešském nebo somálském čaji, jimaa či kafta už jste slyšeli či uslyšíte. Jedná se o kvetoucí rostlinu původně pocházející z Etiopie, která obsahuje stimulant katinon způsobující vzrušení, euforii, bdělost a ztrátu chuti k jídlu.

Posvátná rostlina
U komunit z této oblasti patří její žvýkání mezi společenské zvyky více než tisíce let. Staří Egypťané považovali dokonce tuto rostlinu za posvátnou a konzumovali ji při zvláštních rituálech spojenými s transy a mystickými zážitky, nebo když chtěli prohloubit své mystické zkušenosti a dostat se do jednoty s Bohem. Odhaduje se, že v současné době používá khat 5 až 10 miliónů lidí po celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace se však jedná o drogu, na níž může vzniknout psychologická závislost.

V souladu se zákonem, ale i mimo něj

Zda je žvýkání této rostliny legální nebo ne, záleží na rozhodnutí jednotlivých zemí. Produkce, prodej a spotřeba je legální většinou v zemích, kde je miraa tradičně používaná v místních kulturách. Jedná se o Keňu, Ugandu, Džibuti, Etiopii, Somálsko a Jemen. Naopak v Tanzanii je použití miraa přísně zakázané a můžete  tam kvůli tomu jít do vězení. V zemích jako je Kanada, Velká Británie, Německo a Spojené státy americké patří alkaloid z této rostliny mezi kontrolované látky.

Způsob použití

Měkký stonek rostliny se žvýká a čerstvé listy se buď také přímo žvýkají, nebo se suší a dělá se z nich čaj. Miraa vyvolává mírnou euforii a vzrušení srovnatelné se silnou kávou. Potlačuje nejen únavu, ale i chuť k jídlu. Lidé jsou po miraa velmi upovídaní, mají rychlejší srdeční frekvenci a vyšší tlak. Miraa však může vyvolat i manické chování a hyperaktivitu. Dlouhodobé užívání způsobuje kromě povznesené nálady i trvalé ztmavnutí zubů do nazelenalého nádechu či náchylnost k vředům.

Miraa v Keni

Tuto rostlinu pěstují keňští farmáři zejména v oblasti kolem hory Mount Kenya. V Keni si můžete obstarat dva druhy, respektive dvě části miraa. První z nich je měkký stonek a kilogram vyjde přibližně na 1000 keňských šilinků (necelých 200 Kč). Druhou částí je muguka, což jsou měkké listy a kilogram stojí kolem 200 – 300 keňských šilinků (40 – 60 Kč). V případě nízké nabídky se může cena vyšplhat rovněž až na 1000 keňských šilinků. Zatímco stonek je spíše pro bohatou a střední vrstvu, listy jsou určeny pro chudé. Stonek má také silnější účinky, není tak hořký a nepáchne vám po něm z úst. Pod názvem Miraa Base najdete v Keni obchody, které se specializují právě na prodej této rostliny. Miraa si v Keni kupují především mladí lidé, kteří ji konzumují ve volném čase, dále workoholici, řidiči kamionů nebo lidé, co pracují přes noc a potřebují vydržet v bdělém stavu.

Použité zdroje:
Vlastní průzkum Hany Hindrákové, https://en.wikipedia.org/wiki/Khat,
www.hindrakova.cz, www.africkepribehy.cz

2 comments

  1. Tak žvýkat bych to nechtěla. Mám jinou drogu. Kafe. ..Ale když bych potřebovala nakopnout, tak proč po tom nesáhnout, že? Jen se to nesmí vymknout kontrole.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *