Společenský zvyk, nebo zakázaná droga?

Autor

Pokud už jste byli v subsaharské Africe, nebo se tam případně chystáte, o miraa, khat, qat, habešském nebo somálském čaji, jimaa či kafta už jste slyšeli či uslyšíte. Jedná se o kvetoucí rostlinu původně pocházející z Etiopie, která obsahuje stimulant katinon způsobující vzrušení, euforii, bdělost a ztrátu chuti k jídlu.

Posvátná rostlina
U komunit z této oblasti patří její žvýkání mezi společenské zvyky více než tisíce let. Staří Egypťané považovali dokonce tuto rostlinu za posvátnou a konzumovali ji při zvláštních rituálech spojenými s transy a mystickými zážitky, nebo když chtěli prohloubit své mystické zkušenosti a dostat se do jednoty s Bohem. Odhaduje se, že v současné době používá khat 5 až 10 miliónů lidí po celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace se však jedná o drogu, na níž může vzniknout psychologická závislost.

V souladu se zákonem, ale i mimo něj

Zda je žvýkání této rostliny legální nebo ne, záleží na rozhodnutí jednotlivých zemí. Produkce, prodej a spotřeba je legální většinou v zemích, kde je miraa tradičně používaná v místních kulturách. Jedná se o Keňu, Ugandu, Džibuti, Etiopii, Somálsko a Jemen. Naopak v Tanzanii je použití miraa přísně zakázané a můžete  tam kvůli tomu jít do vězení. V zemích jako je Kanada, Velká Británie, Německo a Spojené státy americké patří alkaloid z této rostliny mezi kontrolované látky.

Způsob použití

Měkký stonek rostliny se žvýká a čerstvé listy se buď také přímo žvýkají, nebo se suší a dělá se z nich čaj. Miraa vyvolává mírnou euforii a vzrušení srovnatelné se silnou kávou. Potlačuje nejen únavu, ale i chuť k jídlu. Lidé jsou po miraa velmi upovídaní, mají rychlejší srdeční frekvenci a vyšší tlak. Miraa však může vyvolat i manické chování a hyperaktivitu. Dlouhodobé užívání způsobuje kromě povznesené nálady i trvalé ztmavnutí zubů do nazelenalého nádechu či náchylnost k vředům.

Miraa v Keni

Tuto rostlinu pěstují keňští farmáři zejména v oblasti kolem hory Mount Kenya. V Keni si můžete obstarat dva druhy, respektive dvě části miraa. První z nich je měkký stonek a kilogram vyjde přibližně na 1000 keňských šilinků (necelých 200 Kč). Druhou částí je muguka, což jsou měkké listy a kilogram stojí kolem 200 – 300 keňských šilinků (40 – 60 Kč). V případě nízké nabídky se může cena vyšplhat rovněž až na 1000 keňských šilinků. Zatímco stonek je spíše pro bohatou a střední vrstvu, listy jsou určeny pro chudé. Stonek má také silnější účinky, není tak hořký a nepáchne vám po něm z úst. Pod názvem Miraa Base najdete v Keni obchody, které se specializují právě na prodej této rostliny. Miraa si v Keni kupují především mladí lidé, kteří ji konzumují ve volném čase, dále workoholici, řidiči kamionů nebo lidé, co pracují přes noc a potřebují vydržet v bdělém stavu.

Použité zdroje:
Vlastní průzkum Hany Hindrákové, https://en.wikipedia.org/wiki/Khat,
www.hindrakova.cz, www.africkepribehy.cz

2
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
1 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
2 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sasanka

Tak žvýkat bych to nechtěla. Mám jinou drogu. Kafe. ..Ale když bych potřebovala nakopnout, tak proč po tom nesáhnout, že? Jen se to nesmí vymknout kontrole.

trz

od dávných dob se něco z přírody „žvejká“ … 🙂