Zuby I. aneb Jejich stavba

Autor

Vítám vás v novém seriálu týkajícím se perliček v ústech. Aby to byly stále perličky, a ne žluté zkažené krátery, musíme dodržet několik hlavních zásad péče o chrup. Abychom však věděli, jak se starat o zoubky, měli bychom vědět, jak vlastně vypadají , kolik jich je apod.

Zub je tvrdá tkáň v dutině ústní. Podle své funkce se dělí na řezáky, špičáky, zuby třenové a stoličky. (V dětském chrupu jsou zastoupeny řezáky, špičáky a stoličky, zuby třenové vyrůstají v dospělém chrupu na místě dětských stoliček).

Zub se dělí na kořen (může mít jeden, ale i tři), ten je uložený v kostním lůžku, za normálních okolností není vidět, krček (schovaný pod dásní, odhalí se při špatné technice čištění nevhodným kartáčkem, při ústupu dásně. Je citlivý na teplo, chlad, sladko…), korunku. To je ta část zubu, kterou vidíte, když otevřete pusu. Zatímco kořen je kryt cementem, korunka sklovinou, což je nejtvrdší látka v těle, nejde ničím nahradit, neobnovuje se. Když přijdete o sklovinu, je váš zub méně chráněn.

Sklovina je tedy na povrchu zubu. Je to vrstva jen několik málo milimetrů silná, ale pro zub velmi důležitá. Uvnitř zubu je dentin, nebo-li zubovina, ta zodpovídá za výživu zubu a zubní dřeň, která je složena z cév a nervů, ta může za to, když nás zub bolí.

Zub je podle svého druhu zakončený buď špičkou, je plochý nebo má hrbolky.

Dětem se začínají zoubky prořezávat kolem 6.měsíce, nejdříve „vylezou“ jedničky dole, následují jedničky nahoře, pak dvojky dole, dvojky nahoře, následují první stoličky (čtyřky), pak špičáky a nakonec poslední stoličky. Nelekejte se, když zoubek vyleze v jiném pořadí nebo když dítko vaší sousedky má již skoro všechny zoubky a vám teprve lezou první. Všichni jsme originál, nedá se ovlivnit, jak a kdy zoubky vyrostou. Vývoj dětského chrupu je ukončen kolem 3.roku, ve třetím roce má dítko tedy 20 mléčných zoubků. Říkáme mu chrup mléčný nebo dočasný.

Pak nastává další fáze vývoje až kolem 6.roku, začínají se zuby dočasné vyměňovat za zuby stálé. Jako první vyroste první dospělá stolička, tzv.šestka, za dětských chrupem. Protože se v dutině ústní objevují dětské i dospělé zuby, říkáme chrupu smíšený. Následují jedničky a dvojky, špičáky (trojky) pak zuby třenové (čtyřky a pětky). Až nakonec vyrůstají sedmičky a osmičky. Tento vývoj je ukončen až kolem 12-14 roku. A jedná se o chrup dospělý nebo trvalý, má 28-32 zubů.

Pro dětské zuby je důležité čištění, které ale nejlépe zvládne rodič. Malé dítko nemá ještě vyvinutou motoriku natolik, aby zvládlo vyčistit zoubky dokonale. Jako si nezvládne utřít zadeček, nedokáže vyčistit zoubky. Proto se doporučuje, aby si rodič čistil zoubky a dítko, když ho uvidí, bude chtít čistit též. Děti jsou malé opičky a rády nás napodobují. A tak necháme šmrdlat kartáčkem naše zlatíčko a nakonec přečistíme zoubky my.

Jak, proč a čím, si řekneme příště.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *