Již víme, jak probíhá čištění zubů u dětí a adolescentů (článek zde), tak je na čase podívat se na zoubky dospělákům.
Technika i pomůcky jsou stejné jako u u poslední skupiny, tedy malé kroužky, měkkým a hustě osázeným kartáčkem s rovně zastřiženými štětinami. Štětiny jsou při čištění otočené směrem k dásni, snažíme se vyčistit dásňový žlábek, který je náchylný k největšímu ulpívání plaku. Díky tomu se pak tvoří zubní kámen, který dáseň dráždí, prostupuje pod dáseň a je prvním krokem k parodontóze.
Samozřejmostí by měly být mezizubní kartáčky. Dospělý člověk snadno pochopí jejich smysl a hlavně, při akutních problémech jako je krvácení dásní, se tohoto může během pár dnů zbavit.
U rodičů malých dětí doporučuji čistit zuby před dětmi, aby viděli, že péče o chrup je samozřejmostí jako je mytí nohou, česání vlasů..
Protože čištění zubů nikoho nebaví, a už vůbec ne, když nás zavřou do koupelny, doporučuji čistit zuby tam, kde vám je to milé, třeba u televize nebo počítače. Udělejte z péče o zuby povinnost, ale ne nepříjemnou. Sedněte si k oblíbenému seriálu a při koukání mějte kartáček při sobě, bez zubní pasty, bez vody. Sliny můžete polykat, není to nic jedovatého, a za čas strávený u televize vyčistíte dokonale chrup.
Jak poznáte, že máte zuby čisté?
Jazykem! Když objedete povrch zubů, měli byste mít pocit jako když olíznete skleničku nebo hrnek, musíte cítit, že je povrch hladký. Jak ne, vezměte kartáček znovu do ruky.
Perfektní pomůckou je i sólo kartáček, který je právě prima na dočištění zubů nebo detailní vyčištění dásňového žlábku. Techniku vás nejlépe naučí opět dentální specialista.
Jakou budete používat zubní pastu je zcela jedno. Všechny zubní pasty jsou si složením podobné, všechny obsahují podobné látky a pokud nemáte žádný problém, je opravdu jedno, po jaké sáhnete. Když si koupíte pastu na parodontózu, nečekejte, že zázračným nanesením na kartáček tento problém pasta vyřeší. Stejně musíte vzít kartáček a stejně musíte povlak ze zubů očistit. Je to stejné, jako byste od krému na boty čekali, že vám je sám naleští..
Co se týče ústní vody, není v péči důležitá. Naopak. Bakterie, které v dutině ústní máme, potřebujeme, a kdybychom je odstranili, jak nám praví jedna známá reklama na ústní vodu, tak bychom byli velmi, velmi nešťastní. Ústní vody jsou jen kosmetickým doplňkem. Obejdete se bez nich. Nebo je použijte pro svěží dech před líbáním, ale ne více než jednou, dvakrát za týden.
Příště si povíme o rozdílu mezi elektrickým kartáčkem a „normálním“ a zda mají i ostatní „vrčící“ pomůcky svůj smysl 😉