Zuby VI. aneb Kolik si mám vzít?

Autor

Přes všechnu úžasnou péči, kterou zoubkům dáte, se může stát, že musíte vyhledat pomoc zubního lékaře nebo, za což vás chválím, víte, že se chodí na preventivní prohlídky.

Na preventivní prohlídku máte nárok 2x za rok! V časopisech či na internetu je sice uvedeno 1x ročně, ale je to mylné, ona se každá prohlídka jmenuje jinak a ta první v roce, tedy ať jdete v lednu či v červenci, ale jdete poprvé, se nazývá preventivní. Na druhou prohlídku máte nárok po 5 měsících, u těhotných žen mohou být prohlídky tři. Za první prohlídku byste neměli platit nic, ani 30Kč poplatek, u druhé prohlídky v roce platíte regulační poplatek.

Děti neplatí do 18 let nic, tedy ani regulační poplatek, ale ani fotokompozitní , tzv.“bílé“ plomby.

Dospělý pacient neplatí za amalgámové výplně, tedy klasické, kovové. Ostatní výplně se platí podle ceníku dané ordinace a každá má jinou cenu. Pan doktor by vás měl o této ceně informovat, pokud vám řekne cenu po zákroku, máte právo nezaplatit, protože jste nebyli o ceně informováni. Vždycky byste měli mít možnost výběru, tedy ošetření na pojišťovnu anebo nadstandardní ošetření, které si platíte.

Bezplatné zákroky jsou též extrakce, pouze můžete doplácet anestezii (injekci), která je ale zpravidla proplácená pojišťovnou. Ceny ostatních zákroků, jako jsou korunky, fotokompozitní výplně apod. se velmi liší a mohou se pohybovat v řádu od stovek po tisíce. Pokud vás čeká nějaký větší zákrok, vždy si nechte udělat finanční rozpočet, aby nebylo nemilé překvapení na obou stranách.

Co se týče ceníku dentální hygieny, je též velmi rozmanitý. V regionu, kde pracuji, se ceny pohybují od 450Kč za hodinu, ve větších městech pak kolem 800Kč za hodinu, v Praze i 1500Kč. Správná dentální hygienistka vás zve na minimálně dvě návštěvy + další kontroly, tzv. recally, kde se kontrolují mezizubní kartáčky, techniky čištění, popř. se znovu nacvičuje, instruuje. Nikdy byste už neměli platit cenu stejně vysokou jako při první návštěvě.

Přeji vám, ať vás zoubky bolí co nejméně a ať máte co nejvíc důvodů své bílé perličky ukazovat ve svém úsměvu! 😉

Krásné jaro!!!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *