Etiketa v každodenním životě – svatba

Autor

Karel s Lindou se mají už nějaký čas moc rádi. Jejich city přerostly z čistého přátelství (víme, že se Karlovi Linda líbila už ve škole) do veliké lásky.

Když spolu mladí lidé seděli v útulné příjemné restauraci, odhodlal se Karel k odvážnému kroku. Snubní prstýnek, který pro Lindu už nějaký čas nosil po kapsách (a čekal na vhodnou příležitost, kdy ho milované dívce předá) vhodil v nepozorovaném okamžiku do Lindiny číše se šampaňským. Na ten údiv v úžaslých očích své přítelkyně Karel nikdy nezapomene.

Příprava svatby

Snoubenci o svých soukromých zásnubách samozřejmě při nadcházející společné večeři informovali rodiče. Rodiče neskrývali radost ze společných plánů a rozhodnutí svých dětí.

A začaly svatební přípravy. Řešení, co kdo na sebe, co na stůl, kde, kam, kdy…, koho pozvat, komu poslat pozvánku. Některé hosty zvali snoubenci osobně, či telefonicky, jiné písemně. Starosti radostného charakteru.

Svatba

Několik týdnů uplynulo a je tu konečně den „D“. Nevěsta Linda si doma obléká dlouhé bílé šaty s vlečkou, u ženicha Karla doma se scházejí hosté. Karel v klasickém černém obleku vítá každého příchozího. Rodiny se vzájemně seznamují, setkávají se lidé, kteří se dosud příliš neznali, ale dnešní den všechno mění. Připíjí se na seznámení, na Velký den, na kuráž. Karel už asi pátou štamprličkou… Pak se jede za Lindou. Nevěsta dostává od svého ženicha svatební kytici, Lindina maminka také, trochu menší kytici.

Na obřad se řadí svatební průvod. První jde Karel se svou matkou, za ním svědci, pak matka nevěsty s otcem ženicha a dále ostatní hosté. Ženy jdou po pravici mužům. Průvod uzavírá nevěsta se svým otcem. Mezi hosty jsou lidé různého věku, dokonce i Lindina kamarádka s rozkošným miminkem v náručí.

Při samotném svatebním obřadu se však miminko silně rozplakalo. Je špatně slyšet romantická hudba a dokonce je přehlušen i projev oddávajícího. Maminka malé dítě nezvládá uklidnit. Kojenec odmítá šidítko a pohupování v náručí. Proto málokdo uslyší i nejdůležitější slůvka dnešního dne – Karlovo i Lindino „Ano“.

Při odchodu ze svatební síně už na ženicha působí alkohol, kterého před obřadem spořádal vskutku mnoho a zavrávoral. Přiskočila Lindina maminka, Karlova čerstvá tchýně „Je ti něco?“ ptá se. Mladý muž jen nezúčastněně vrtí hlavou.

Pak se na pokyn fotografa shlukují lidé ke společné fotografii. Uprostřed novomanželé (manželka po pravici manžela), vedle každého z nich svědci, vedle svědků rodiče a za nimi ostatní hosté (podle výšky).

Svatební hostina

Do čela stolu zasedá Karel, po jeho pravici Linda. Rodiče Lindy sedí vedle své dcery, Karlovi rodiče zasedají po synově levici. Vedle rodičů sedí svědek, z každé strany jeden. Vstává otec nevěsty a pronáší přípitek. Připíjejí si novomanželé a připíjejí si i všichni hosté. A začíná se hodovat. Karlovi dnes není valně (že by tím alkoholem?), tedy moc chutí do dobrůtek nemá. Ale přemáhá se a jí alespoň předkrm a oběd.

Po čase přechází novomanželé k prostornému stolu na okraji místnosti. Zde se shromáždila spousta svatebních darů. Jde se rozbalovat! „Jéjej, druhá žehlička a dokonce třetí varná konvice!“ Hosté se na sebe rozpačitě dívají. To je trapas. Dvě konvice mají dokonce i totožného výrobce a barvu… U každého daru nacházejí novomanželé vizitky, od koho přicházejí.

Následuje taneční zábava. Karel s Lindou mají jako novomanželé výsadní právo k sólo tanci. Opět se hlásí k pozornosti promile alkoholu, jenž Karel dosud zkonzumoval. Už aby bylo po písničce, Karel se sotva drží na nohou. První písnička skončila (Linda je ráda, že ne dalším trapasem v podobě opileckého pádu). Pro Lindu přichází Karlův otec, s ním si Linda zatančí moc ráda. Jeho taneční kroky jsou úžasně profesionální a lehké. Ovšem Karel už si na další taneček netroufá. Odpotácí se k nejbližší židli a nechá svou maminku (Lindina maminka tančí se svým manželem – Lindiným tatínkem) sedět. Situaci zachraňuje jeden ze svědků a žádá Karlovu maminku o tanec. Karel prosí servírku o silnou kávu a svatební veselí pokračuje.

Zde naše svatební vyprávění přeruším.

Kolik prohřešků vůči etiketě v dnešním článku odhalíte? Napovím vám, že je jich zde víc, než jeden.

SPRÁVNÉ ODPOVĚDI:

  • Ženich se má zvládat ohlídat a vyhýbat se nadměrnému pití alkoholu, Karlova ranní pátá štamprle je hrubé porušení etikety.
  • Další chyba byla v řazení svatebního průvodu. První šel správně ženich Karel se svou maminkou, za ním se řadí matka nevěsty s otcem ženicha. Svědci se řadí až jako předposlední a nakonec jde nevěsta doprovázená svým otcem.
  • Plačící dítě na svatbu nepatří!
  • Společná fotografie: Uprostřed stojí novomanželé (manželka po pravici manžela), vedle každého z nich jejich rodiče, dále svědci, za nimi prarodiče a ostatní hosté.
  • Na svatební hostině zasedají do čela stolu novomanželé (žena vpravo), rodiče manželky sedí na straně manžela, rodiče manžela na straně manželky. Po stranách sedí svědci, dále další rodina, pak přátelé. Tím, že si sedli rodiče Lindy vedle své dcery a rodiče Karla vedle svého syna, zavdali příčinu pro spekulace o nesnášenlivosti Lindy s rodiči Karla a neshodách Karla s rodiči Lindy.
  • Pokud si nejsme jisti, zda nás nečeká překvapení v podobě druhé žehličky a třetí varné konvice, svatební dary na svatbě nerozbalujeme. Svatební dary je lépe řešit předem (mívá je na starosti nevěstina matka) – seznam, které dary si snoubenci přejí ke svatbě dostat. Pokud je tedy vyloučena duplicita darů, lze po dezertu rozbalovat. Vizitky od koho je jaký dar se nečtou nahlas, ale uloží k darům – intimní informace pro novomanžele – všem, co dary darují se po svatbě zasílá poděkování.
  • První taneční sólo patří novomanželům. Poté by měli oba novomanželé tančit s rodiči svého protějšku a se svými rodiči. Pak následuje volná zábava.
  • Novomanželé mají v den svatby právo vytratit se „po anglicku“, opustit společnost bez rozloučení.

Zdroj: Nová velká kniha etikety , L. Špaček.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *