Na mou věru. Nevěra!

Autor

Možná už jste se s ní někdy setkali. Možná jste jí dokonce sami museli řešit. A možná jste jen někdy uvažovali nad tím, co byste dělali, kdyby se objevila i ve vašem životě. O čem je řeč? O nevěře. Každý, kdo žije v partnerském vztahu je vlastně tak trochu jejím potencionálním aktérem. A ať už si to připouštíme, či nikoliv, potkat může opravdu kohokoliv z nás. Jak se ale zachovat, pokud se jednoho dne ocitneme na straně podváděného? Má ještě vůbec smysl vztah zachraňovat?

Odhalení

Znáte ty filmové scény, kdy v situaci více než evidentní pronáší odhalený hříšník tu otřepanou větu: „Miláčku není to tak, jak to vypadá.“? Také už vám tahle replika trhá žíly? Co když ale v téhle trapné scéně vystupujete právě vy a ta slova míří přímo k vám. Před očima rudo a vy máte chuť dopustit se násilného trestného činu. Zadržte! Dýchejte, počítejte do deseti,… zkrátka získejte čas než vás přejdou vražedné choutky a budete opět schopni myslet.

Základní pravidlo při řešení nevěry zní „Nepitvat!“ Nesnažte sami sebe mučit tím, že byste chtěli znát detaily. Netvařte se umučeně, nadřazeně, prostě divně. Nesnažte se zatahovat do téhle záležitosti příbuzné, kamarády nebo dokonce děti. Věty typu „Děti, podívejte se pořádně na maminku, jaká je to rajda.“ nebo „Maminko, ten můj Kája se mi vypelešil, přijeď to vyřešit.“ vůbec z úst nevypouštějte, tedy jestli nechcete svému vztahu rovnou vypravit pohřeb. Pokud ho ale chcete zachránit, chcete to překlenout a dále v něm setrvat, jediné, co potřebujete vědět, je „Proč?“ Dle odpovědi totiž budete mít jasno v tom, co dělat dál.

Důvod

Přešlap. Pokud šlo o jeden pouhý přešlap, iracionální úlet, podlehnutí síle okamžiku, je váš vztah stále ještě budovatelný. Vím, že to je bolestné, ale přesto se snažte nad to povznést. I váš patrner je jen člověk a lidé zkrátka chyby dělají. Přijměte omluvu a víc v tom nešťourejte, nevracejte se k tomu. Vystřihněte tuto příhodu z vašeho společného života a jděte dál. Ač se vám to v prvních chvílích zdá absolutně nemyslitelné, je to to jediné rozumné, co můžete udělat.

Nespokojenost v sexu. Jestli není váš protějšek s vámi spokojený v této oblasti, dala se nevěra dříve či později očekávat. Tím nechci vašeho partnera omlouvat, jen konstatuji zřejmé. Musíte si promluvit o tom, co od sebe v sexu vzájemně očekáváte. Pokud jsou požadavky akceptovatelné pro obě strany a domluvíte se na nějakém řešení, jste na dobré cestě.

Neuznávání věrnosti. Patří váš partner mezi lidi, kteří věrnost zásadně neuznávají? Tak tohle byste měli vědět už na začátku vztahu a záleží jen a jen na vás, jak se zachováte. Jestli je to v rozporu s vaší filosofií partnerství, vemte nohy na ramena. V opačném případě se s nevěrou musíte smířit, nebude to totiž jen jednou. Ovšem pozor na přeceňování svých schopností. Někteří lidé jsou s růžovými zaláskovanými brýlemi na očích schopni odkývat, že snesou vše. Časem však jejich odhodlání bere za své a soužití s tím úchvatným bigamistou už jim tak rozkošné nepřipadá. Ale starého psa pak už novým kouskům nenaučíte a romantická představa, že lidi se láskou dají předělat, je mýtus. Takže dobře si rozhodněte, zda do takového vztahu investovat.

Mrtvý bod. Přišla nevěra proto, že už si celkově nerozumíte a váš vztah jde tak nějak k ledu? Tohle je ta nejsložitější varianta. Pokud už si nemáte ani co říct, je těžké budovat intimní život a nevěra je jen hořkým vyústěním skomírajícího partnerského soužití. Snažte se přijít na to, co je příčinou vašeho odcizení. A jestli chcete váš vztah udržet, nejlepší bude obrátit se na odborníka v manželské poradně. Pomůže vám navázat tam, kde se vaše životy rozešly.

Jak dál?

Je těžké mávnout rukou a jít dál, nicméně je to potřebné. Nemá cenu se v tom vrtat, trápit sebe i partnera neustálým rozebíráním, otázkami a vyčítáním. Možná vám bude chvíli trvat než budete zase schopni se k tomu druhému přivinout, ale neprodlužujte tuto dobu zbytečně, koledovali byste si o další zbytečný malér. Nevěra není to, co bysme si vysnili, nemusí však znamenat konec. Spousta párů jí překonalo, proč byste to nemohli zvládnout také. Vraťte se opět k partnerovi, k vašemu vztahu i sexu.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *