Svatební šaty – dříve a dnes

Autor

Svatební den. Jedinečná příležitost, aby se i šedá myška změnila v princeznu a princezna ještě zdůraznila, jak je krásná. Dnes se fantazii meze nekladou, nevěsty si oblékají svatební šaty bílé, romantické, nařasené, hladké, sexy šaty, barevné šaty nebo třeba kalhotový kostým. Neplatí žádná nařízení a my, sebevědomé a emancipované ženy pro náš den D volíme oděv, který se nám líbí. Nebo který se líbí našemu budoucímu manželovi, nejlépe nám oběma…

Přemýšlely jste, milé dámy, někdy o tom, v čem se vdávaly naše babičky, prababičky? Máte to štěstí, že vám minulé generace zachovaly černobílé fotografie? Dokumenty doby, atmosféry, v níž žily naše příbuzné, či hrdinky historických knížek? Také se jimi rády prohrabujete? A sníte?

V dávných dobách si v svůj slavnostní den nevěsty neoblékaly žádné určené svatební šaty, ale strojily se do šatů nejhezčích „nedělních“ , které mohly předtím nebo potom využít i pro jiné sváteční příležitosti. Kdysi skutečně vítězila praktičnost a chudé rodiny nemohly být jiné, než šetrné. Velký důraz se kladl na doplňky svatebních šatů, kterými byly samozřejmě květiny (neboť květiny byly, jsou a budou pro každou ženu tím nejpřirozenějším a nejpůvabnějším doplňkem).

Do rolí svatebních šatů se dostaly pestré slavnostní kroje. Nevěsta si tento oděv sama krášlila bohatými výšivkami. Každý kraj, každý rod se odlišoval specifickou výšivkou nebo vyšívacím stehem. Mnoho měsíců se tak dívka činila, aby její šaty byly o velkém dnu těmi nejskvostnějšími.

Bohaté šlechtičny a dámy z nejvyšších vrstev se samozřejmě vdávaly v honosných šatech. Výjimkou nebylo zdobení zlatem a stříbrem, věnec květin ve vlasech a dlouhatánská vlečka. Šperky umocňovaly dojem luxusu a podtrhovaly krásu ženy.

Kdy se dostaly na scénu šaty typické svatební, bílé? Dlouho se bílé svatební šaty považovaly za nepraktický rozmar. Bílá barva (která se lehce ušpiní) a oděv na jedno použití (symbol nevinnosti), se nejdříve ujal u těch nejbohatších. Ještě ve 20. století, plném krizí a nedostatku se bílé šaty příliš neuplatňovaly. Nevhodné bylo, aby si nevěsta oblékla šaty barvy černé (symbol smrti) nebo červené (symbol prostopášného hříchu). Oděv doplňovaly stuhy zapletené ve vlasech, v květinách, vysoké romantické rukavičky, závoj.

Každou dobu, způsob oblékání, volbu doplňků samozřejmě ovlivňovala i móda. Móda kloboučků, elegance, upnutých modelů se prolínala do dámských svatebních šatů.

V padesátých letech minulého století nejsou výjimkou šaty s dlouhým rukávem.

Šedesátá léta schvalují šaty nad kolena, sedmdesátá léta představují nařasené šaty s motýlími rukávy, osmdesátá a devadesátá rukávy balónkové.

Dnes jsou černé svatební šaty symbol gotického stylu a červené už dávno neevokují vulgární dojem. V současnosti vídáme nevěsty v šatech se živůtkem nebo s hlubokým výstřihem, v šatech dlouhých až na zem nebo končících nad koleny.

Jaké svatební šaty jste ve svůj den D oblékly vy? Vybavíte si (z vyprávění a fotografií), jaké šaty měla na své svatbě vaše maminka?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *