Na vlastní dvojkůži

Autor

Někdy se to tak stane, že se člověk ocitne v situaci, kdy má více rolí. Nemyslím například tu rodinnou, kdy jsme zároveň třeba manželka, dcera a snacha. Pravda u někoho může být nepřirozená a nezvyklá i tato situace. Myslím ale nyní ty role, co se tak nějak víc tříští. Ve kterých zas tak běžně člověk současně nevystupuje. Když se snoubí funkce rodinná a funkce pracovní. Na některé kumulované posty ještě neexistuje návod. Musíme si s ním tedy pomoci podle svého.

Pracovní funkce: kronikářka. Rodinná funkce: matka.

V době svého kronikaření jsem už s dětmi byla na mnoha akcích, které jsem dokumentovala nejen pro rodinné album, ale také pro zachování vzpomínky pro celou obec. Dosud to však byly Karnevaly, Dni dětí a podobné společenské akce. Všechny děti tam byly s rodiči a já jsem se na pohled méně lišila od ostatních dospělých. Dělala jsem víc fotek, než ostatní. Nefotila jsem pouze své potomky. Dělala jsem si poznámky o náladě, o počasí, o programu. Nic nápadného navenek, ani náročného vnitřně.

Akce, která ze mě snad poprvé činila rozdvojenou osobnost, byla otevření nového hřiště v obci. Hřiště pro mateřskou školu. Ano, pravidelní čtenáři už tuší. Jednalo se o mateřskou školu, kterou začal nedávno navštěvovat můj syn. Najednou to nebyla naše rodina a další rodiny. Najednou to byly školkové děti, přihlížející rodiče a média. A já jsem měnila tvář z přihlížejícího rodiče k hbitému fotoreportérovi a během slavnostního úvodu se snažila být pozorný posluchač.

Jako rodič jsem dojatě koukala na tu skupinku sluníček ve žlutých tričkách. A jako kronikářka jsem podlezla pásku mezi lidmi a hřištěm, a šla fotit vše i z dálky. Jako rodič jsem obdivovala dárek, který synek dostal, a posléze jsem honem zapínala foťák, aby nebyla páska přestřižena bez mého cvaknutí. Jako rodič jsem odsvlékala dítě, aby se nepotilo a jako kronikářka jsem přiskočila vyfotit záběr, kdy si na šest hracích sedátek sedlo šest žluťásků (myšleny děti, ne motýli). Mezi nimi můj syn nebyl. Jako na spoustě dalších fotek. Bylo nutno fotit tak, aby synek – přestože tentokrát patří k hlavním „hrdinům“ dne – nebyl na každém záběru. Uznejte sami, objektivní kronikář nemá na všech fotkách členy své rodiny. Naštěstí hrdinů bylo hodně, takže nebyl problém zachytit různé školkáčky na různých místech hřiště.

Nepřišla jsem – kromě rautu – o nic. Přidat k mamince a kronikářce v jednom ještě ochutnávačku, to už jsem nějak nezvládla. Tak třeba příště se mi podaří i to, stále je možnost své dovednosti rozvíjet.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na