Rozhněvané dítě

Autor

Každé dítě se někdy vzteká. I téměř každý dospělý se někdy vzteká. Někdy to už ale překračuje běžnou hranici a je potřeba se poradit s odborníky. Zeptali jsme se jedné maminky, která dětský hněv řeší už několik let, na její zkušenosti. A doporučíme Vám také odbornou literaturu.

Zkušenost maminky syna, kterému bude za pár týdnů sedm let

Záchvaty hněvu se objevovaly poměrně brzo a často, ale vždy jsem to přisuzovala spíše k běžnému dětskému vztekání, které se časem srovná. Zlom přisel v necelých 3 letech, kdy během záchvatu hněvu strčil hlavu do šípkového keře. Teprve tehdy mi došlo, že to opravdu není v pořádku.

Synovi záchvaty hněvu se projevovaly především ubližováním sobě samému, pravidlem bylo udeřit hlavou do zdi, dveří a všeho tvrdého co bylo v okolí. Následoval kolotoč vyšetření, po kterých se situace začala uklidňovat a věděla jsem, jak se synem a jeho hněvem pracovat, čemu se vyvarovat. Bohužel současná covidová situace nám úplně nabourala systém, ať už neustále zavřenou MŠ, omezením kontaktu s rodinou a kamarády a především omezením volnočasových aktivit. Nyní jsme tedy po letech usilovné práce a snahy s hněvem zpět na začátku.

Zřejmě nikdy s ním nepůjde jednat jako s ostatními dětmi, jeho povaha je velmi křehká, stále musím předvídat situace hodně dopředu, aby nedošlo ke zbytečnému záchvatu, který občas už ani já nezvládnu s klidným chováním. V kolektivu funguje dobře a je v něm rád, pokud má správné vedení a nedojde k situaci, kterou těžko zvládá. Doposud měl zkušenou učitelku, která si s jeho záchvaty dokázala skvěle poradit, uvidíme, jak se s tím popere jeho nová učitelka.

Záchvaty jsou často předvídatelné, ve většině případů k tomu dojde ve chvíli, kdy musí opustit činnost, která ho baví. Bohužel za poslední rok dochází k záchvatům hněvu i naprosto nepředvídatelně, pak je velmi složité zachovat klid a situaci co nejdříve vyřešit.

Držíme palce a jsme zvědaví na zkušenosti ostatních rodičů – uvítáme je v komentářích. 

Doporučená literatura: 
Hry pro zvládání hněvu
Emoce – hněv
Hněv a jeho smysl
Ztráta kontroly

Foto ilustrační: pixabay.com

One comment

  1. Dcera mívala záchvaty vzteku cca do dvou let, pak se uklidnila, když se narodil náš nejmladší a dnes je velmi klidným dítětem.
    Ten nejmladší měl vzteklé období v době, kdy přecházel na druhý stupeň, u něho to bylo taky do extrému, kdy si i ubližoval. Naštěstí se taky už zklidnil.
    Je to náročné a přeji Vám hodně sil, ať vše ustojíte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *