Čokoládový dům v Praze

Autor

Říká se, že se lidé dělí na dva tábory, na ty, co čokoládu milují a na ty, co lžou. Ať už patříte do kterékoliv z těchto dvou skupin, mám pro vás dnes více než chutnou pozvánku. Pokud toužíte vnímat čokoládu všemi smysly a přemýšlíte, kam zamířit v těchto pochmurných měsících, vyražte do Prahy do Čokoládového domu a zvedněte si náladu touto božskou pochutinou. A na co se můžete v čokomuzeu těšit? Na to jsem se vyptala paní Lenky Zelinkové.

Jak vznikl nápad na muzeum čokolády?

V roce 2000 umělec Vladomír Čech publikoval Manifest Modrý vítr, který nabádal společenství ke snažení žít tvořivě a tvořit krásu v každém okamžiku života i jednoduchými prostředky, který má každý k dispozici. Jako důkaz, že to jde, umělec začal tvořit obrazy jen jednou barvou – modrou na bílem plátně. Tak vznikl směr – Modrý vítr a dvoubarevné obrazy. Potom se objevili černobílé, zelenobílé a pro jednu zákaznici jednou umělec maloval hnědobílý olej na plátně. Vtom k němu do ateliéru přišly jeho děti, které mlsaly čokoládu. Viděly obraz a zeptaly se umělce, jestli pro ně může namalovat obraz čokoládou. Umělec vzpomněl na slova Leonarda da Vinci: “Dejte mi bláto a já vám namaluji umělecké dílo“ a ihned namaloval hnědobílý obraz čokoládou na tác. Děti vzápětí tento obraz zatepla snědly a umělec další obraz (na památku) namaloval na plátně. Kupodivu obraz na plátně držel víc než 3 měsíce, a tak vznikla první kolekce 10 obrazů čokoládou na plátně. Proběhlo i několik výstav, TV natočila reportáž atd.

V roce 2003 kolekce byla vystavována v Drážďanech a pro velký úspěch bylo rozhodnuto otevřít stálou galerii čokoládových obrazů v Teplicích v roce 2005. Kolekce povyrostla a v únoru v roce 2006 se otevřelo muzeum čokoládových obrazů v Praze v Týnské ulici. Muzeum mělo galerii a místnost, která krátce seznamovala návštěvníky s nezvyklým „materiálem“, který byl na obrazy použit – čokoládou. Byla to tehdy svého druhu jediná kolekce ve světe , a tak se těšila zájmu medií v zahraničí. V roce 2008 muzeum navštívil prezident Francie Sarkozy s C.Bruniovou, kteří zanechali lichotivý zápis v návštěvní knize.

Dle přání návštěvníků se postupně informace o čokoládě rozšiřovaly. Rozšiřovaly se i sbírky. Přibyly informace o výrobě čokolády, o historii čokolády v českých zemích. Sbírky nám rostou i teď díky příspěvkům návštěvníků, kteří nám darují nebo vyměňují za čokoládu věci, které patří k české historii. Tak v roce 2009 muzeum čokoládových obrazů bylo přejmenováno na Čokoládový dům, 1.české muzeum čokolády a čokoládových obrazů.

Jak dlouho trvala realizace od nápadu po otevření? Co byly největší překážky?

Realizace probíhá již několik let a to průběžně. Největší překážkou byl nedostatek financí. Veškeré naše žádosti o grant byly zamítnuty MÚ Praha 1 a Magistrátem.

Na jak velké ploše se muzeum rozkládá?

Muzeum se rozkládá na ploše 350 m2.

Co může návštěvník v muzeu vidět?

Naše muzeum se zabývá sběrem a prezentací historie čokolády a to hlavně v českých zemích. Muzeum je rozděleno do několika částí, každá část je zaměřena na nějaké téma – kakaovník a jeho pěstování, historie čokolády a její putování z Ameriky do Evropy, historie čokoládoven v českých zemích, ordinace Dr. Čoko – účinky čokolády na zdraví, výroba čokolády. V našem muzeu máme i galerii obrazů malovaných čokoládou od známého malíře Vladomíra Čecha.

Návštěvníci mohou spatřit ukázku výroby pralinek, spojenou s přednáškou o technologii výroby čokolády a čokoládových figurek a také se zde dozví, jak poznat kvalitní čokoládu. Součástí prohlídky muzea jsou i happeningy – malování čokoládou na papír a malování prstem v cukru.

Jaké jsou zde doprovodné programy?

Doprovodných programů nabízíme několik jak pro děti tak i dospělé:

  • Degustace čokolády s přednáškou pro veřejnost a firmy – nabízíme různé varianty degustací a přednášek,
  • Kurzy výroby pralinek pro děti a dospělé
  • Divadlo pro větší skupiny dětí
  • Oslavy narozenin s Dr. Čoko s léčením chuti na čokoládu, prohlídkou muzea čokolády, workshopem, malováním na obličej a pohoštěním
  • Přednášku s večeří
  • Exkurze pro školy a školky
  • Tématické programy k svátkům – např. Mikulášská
  • Workshopy – odlití vlastní čokolády a tvorba obalu, modelování figurky z čokoládové hmoty, kreslení jedlými fixy na jedlý papír, odlití barevných čokoládových lízátek

Co pro Vás znamená čokoláda?

Dar, který udělá radost ostatním, vykouzlí úsměv na tváři a potěší nejen děti, ale i dospělé.

Co plánujete do budoucna?

Připravujeme večerní sobotní program s prohlídkou muzea, zábavným programem, přednáškou, ukázkou výroby tabulkové čokolády a malou degustací. Dále chystáme celodenní výlet s názvem Sladká Praha po stopách čokoládoven v Praze s prohlídkou muzea a večeří.

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu sladkých zážitků a spokojené čokonávštěvníky.

Pokud chcete muzeum navštívit anebo se dozvědět něco víc, najeďte na http://cokoladovydum.cz/muzeum-cokolady-praha.html

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na