Cyklovýlet za pohádkou

Autor

Cílem dnešního výletu, na který jsem jela se synem a dcerkou, byly pohádkové Hrusice. Hrusice je vesnice, která leží 22 kilometrů od hlavního města Prahy. Neslavnější rodákem z Hrusic je slavný malíř a spisovatel pan Josef Lada. Narodil se zde 17. prosince roku 1887 v rodině ševce Josefa Lady. V rodině byl nejmladším dítětem, měl dvě starší sestry a jednoho bratra.

Naše celá cesta vedla krásným Ladovým krajem. Ladův kraj je malebná krajina, vyznačující se napohled krásnými kopečky a prudkými srázy. Ač je tato krajina napohled překrásná, při cyklistice je dosti náročná. Délku výletů na kole proto přizpůsobujeme krajině a trasa, kterou činila tato projížďka, byla jen cca 10 kilometrů dlouhá.

 

Vyjeli jsme po rovince a cestou jsme se napojili na žlutou turistickou značku. Chvíli jsme po ní jeli, a protože jsme chtěli minout strmý sjezd, odbočili jsme a projížděli delší, ale sjízdnější cestou. Nepotkali jsme zde nikoho, ale míjeli jsme značné množství obtisků podkov a proto víme, že cesta je vhodná i pro koně. A nemíjeli jsme jen obtisky podkov, míjeli jsme i jednu podkovičku, kterou ztratil nějaký koník či možná kobylka. Vlastně nemíjeli. Synek zastavil a podkůvku si vzal pro štěstí.

Cesta se klikatila lesem, přejížděli, no tedy spíše přecházeli a kolo vedli vedle sebe, jsme po lávce potůček, až jsme se dostali na Šmejkalku. A že na Šmejkalce straší, se můžete dočíst nejen v knížce „Bubáci a hastrmani“, ale i na informační tabuli, kde je napsán text z této pohádkové knížky.

Ze Šmejkalky je to již kousek do centra Hrusic, respektive na dětské hřiště, které bylo naším cílem. Dětské hřiště je moc pěkně udržované a hojně dětmi využívané. Na hřišti jsme se z vlastních zdrojů občerstvili a děti se zde i trochu zaskotačili.

Bohužel, my jsme zde nepotkali kocourka Mikeše, ani Pašíka ba dokonce ani kozla Bobeše. Tedy, abych to trochu udala na pravou míru. V době našeho cyklistického výletu jsme je zde nepotkali. Občas tady Mikeš spolu se svými zvířecími kamarády postává. Postává a mluví s turisty, kterým dává razítka občas i nějakou tu sladkost. Loni zde rozdával dětem lízátka. A letos se sem opět chystá! A protože je to chytrý kocourek, který umí nejen mluvit, ale bez problémů rozeznává i kalendář, dokonce prozradil i přesné datum, a tím je 21. září.

 

Díky černému kocourkovi vznikl totiž celý pochod, který nese název: po stopách kocoura Mikeše. Je zde 12 zastaveních, které kopírují příhody z knížky O Mikešovi, o tom, jak rozbil krajáč a jak se bál babičky a proto se vydal do světa. Pochod začíná v informačním centru Mnichovice, kde je současně i cíl. Čas zápisu na pochod je od 8.00 do 11.00 hodin. Na výběr jsou čtyři trasy, které měří 9 km, 18 km, 25 km a pro nejzdatnější turisty je připravena trasa měřící 32 km.

My se s dětmi určitě půjdeme na černého kocourka Mikeše podívat. A co Vy? Neuvidíme tam někde i Vás?

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na