Farma Blaník

Autor

Bylo, nebylo… v kraji bájných blanických rytířů, kteří tu v hoře odpočívají, jen kousek od Mrkvové Lhoty leží malý, pohádkově kouzelný ostrov… A tak ne, no, ale nemohla jsem si tento začátek odpustit, protože my jsme se na našem výletě na Farmu Blaník opravdu cítili jako v pohádce. Pokud byste tam chtěli vyrazit, najdete ji na kraji vesničky, která se jmenuje Ostrov, a leží jen kousek od Vlašimi.

V půlce července jsme tu měli na návštěvě známého s dcerou a jedním z cílů našich výletů byla právě Farma Blaník. Náš původní plán byl, že se tam zajedeme jen podívat, dáme si nějaký oběd a necháme holky projet na konících. Jenže plány jsou jedna věc a realita zase něco jiného. Tak se nám tady líbilo, že jsme zde strávili celé odpoledne a domů se nám vůbec nechtělo.


A neotřese se a neotřese

Už při příjezdu nás uchvátil celkový vzhled farmy. Je to velmi citlivě zrekonstruovaný objekt, ze kterého je cítit úcta vůči tradiční venkovské architektuře, ačkoliv byly využity moderní postupy. Je to jako přenesení starých časů do současnosti, takže má nostalgická duše plesala. V areálu je restaurace, vinárna, rytířský sál pro pořádání různých akcí a dva hotýlky. Spát přitom nemusíte jen v hotýlcích, ale i v ubytovně na půdě nebo romanticky „pod širákem“. Všimla jsem si, že téměř po celém areálu se můžete pohodlně pohybovat s kočárkem či invalidním vozíkem a pokud jsou někde schody, často k tomu místu vede i alternativní bezbariérová cesta.


Vernisáž v podkroví

Pro děti je ve dvoře malé hřiště s jezírkem, kde můžou lovit dřevěné rybičky, což úplně pohltilo našeho Mikyho a od této kratochvíle se téměř nechtěl hnout. Když prší, můžou se děti uchýlit do Dětského světa, kde je i dřevěný hrad s balkónem a houpačka. Nad dětským světem v podkroví je malá vernisáž obrazů malíře Svatopluka Zapletala. Zvlášť obraz umístěný přímo nad schody mě uchvátil.


Svéráz dřevěného rybolovu

Usadili jsme se na terasu restaurace U Mančalů a výborně poobědvali. Jídelní lístek není přeplněný a jídlo je báječně vyvážené, takže si pochutnají děti i dospělí. Seděli jsme hned vedle babiččiny zahrádky plné zeleniny a bylinek, takže jsem se měla opravdu čím kochat. Co mě mile překvapilo, že, ačkoliv jsme seděli pár metrů od stájí, vůbec k nám nezaváněl žádný rušivý odér.


Babiččina zahrádka vitamíny a léčivými látkami oplývající

Po obědě jsme se přesunuli na přilehlé louky, kde jsou pastviny pro koně a osly, také se zde uskutečňují projížďky pro děti na konících a nechybí ani kolbiště, kde svá umění předvádějí mistři koňáci se svými čtyřnohými parťáky. Než jsme přišli na řadu s jízdou, prošly si děti kamenné bludiště, pomazlily oslíky a pak jsme se usadili a kochali se absolutním klidem a výhledem na horu Blaník. V tomto poklidném a uvolňujícím duchu jsme strávili celé odpoledne. Všichni se tu usmívají, personál je vstřícný a ochotný, no balzám na duši. Před odchodem jsme se pak ještě zastavili u výběhu s kozami a ovečkami.


Krása světa z koňského hřbetu

Jak nám prozradila paní Zapletalová, tento rok je otevřeno jen tak provizorně a stále je zde spousta práce, hlavně na budování Farma-Parku, který v budoucnu pojme mnohem více zvířat a atrakcí pro děti. Ty se budou táhnout až za louky, kde vznikne les skřítků. Pokud vše půjde podle plánu, můžete se na to vše těšit již v květnu 2012. Také zde chtějí oprášit nebo obnovit spoustu zaniklých či skomírajících lidových tradic. Budete si sem moci zajet na dožínky, masopust nebo třeba různé workshopy a farmářské trhy.


Idyla českého venkova

Ačkoliv je Farma Blaník stále ještě ve výstavbě, my jsme si den na ní báječně užili. Pokud hledáte místo, které je oázou pohody, pak vřele doporučuji. Tento kout je totiž tím pravým lékem na pocuchané nervy z moderního shonu.


Čtyřrohý paličatý beran Knížák

P.S.: Jedna malá praktická rada na závěr. Pokud sem pojedete s dětmi, oblékněte jim tepláky. Já ty naše vyfešákovala a ony z džínů tepláky vyrobily, jak všude šplhaly a lezly 🙂

Více informací najdete na http://www.farmablanik.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na