Horská turistika

Autor

Turistika patří mezi nejméně náročné volnočasové a sportovní aktivity. Věnovat se jí může vlastně každý. Nezáleží na věku ani na kondičce. Jedinou podmínkou k tomu, aby si člověk delší či kratší vytyčené trasy užil, je láska k přírodě. Turistika patří do přírody!

Léto je časem relaxování, ale také výletů. Nemusíme jej trávit pouze pasívním poleháváním u vody, ale lze si ho aktivně užívat ve sportovním duchu. Toto období můžeme vnímat jako výzvu k novým začátkům. Osobně jezdím moc ráda na hory. Sluníčko tam příliš nepálí a pěší výlety si tam asi i nějak lépe vychutnávám.

Možná proto mám spoustu přátel s podobným pohledem na svět, s podobnými zájmy, které sama ráda pěstuji. Chůze a delší výlety pěšky jsou prospěšné k posílení kardiovaskulárního systému,svalového systému, užitečně ovlivňují stav naší psychiky, podílí se na přirozeném zrychlení metabolismu.

Spousta z nás si právě touto dobou plánuje výlety po naší vlasti nebo do zahraničí. V dnešním článku bych vás ráda pozvala do hor. A ne ledasjakých. Přímo do Tater.

 

Vysoké Tatry se nachází v severní části Slovenska. Pro turisty jsou velkým lákadlem, protože ukrývají bohatství fauny i flóry. Kromě zvrásněné krajiny, vysokých štítů lze v Tatrách nalézt i množství vodopádů, ples, ledovcových dolin.  Mnohým lidem představují Tatry symbol celého Slovenska. Vybrat si lze túry lehčí obtížnosti, střední nebo i velmi náročné. Důležité je, vybavit se na horský výšlap (nejen po Tatrách) správným oblečením a obuví. Lehká trasa se důsledkem nepříznivého počasí snadno změní v obtížnou.  Na neznačené trasy se turista dostane pouze v doprovodu zkušeného horského vůdce.

Kromě cest pro pěší turisty, nalezneme v Tatrách i spoustu cyklotras. Ideální je kombinovat cykloturistiku s túrami pěšky. Pokud rádi fotíte, horské prostředí je pro tuto zálibu velmi inspirativní.

Nejvyšší horou Tater a vlastně i celého Slovenska je Gerlachovský štít. Měří 2654m. Na Gerlachovský štít je umožněný výstup pouze v doprovodu horského vůdce. Mezi významná a turisty navštěvovaná centra Tater patří Lomnický štít, k němuž vede i poměrně dostupná lanovka ze Skalnatého Plesa. Dalšími vyhledávanými místy jsou Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec.

Abych svůj článek o horské turistice trochu vyparádila, rozhodla jsem se oslovit s několika otázkami kamaráda, který se tomuto sportu rekreačně věnuje. Vysoké Tatry jsou jeho srdeční záležitost. Kromě radosti z nově objevených míst se s oblibou vrací i na známé lokality, které ač prošel mnohokrát, stále nabízejí spoustu nových dojmů a zážitků, jenž snad ani nemohou zevšednět.

Můj známý se jmenuje Jozef. V Tatrách sice nebydlí, jeho domovem jsou Bojnice, ale pravidelně sem jezdí právě kvůli horským výšlapům. Na cestách se mu daří fotit překrásné snímky. Zajímalo mě, co Jozefa k turistice přivedlo a co ho na ní dodnes tak fascinuje a baví.

Jozefe, od kdy tě baví hory? Máš k nim nějaký vztah z dětství nebo jsi ke své zálibě došel postupem času?

Ako malý chlapec som chodil každý rok do pionierskeho tábora, najmä do Tatier na Čertovicu. Odtiaľ sme chodili na pešie túry do okolia. Príroda mi učarovala. Aktívne som sa tomu začal venovať až omnoho neskôr,keď som sa prihlásil do turistického oddielu.

Pohľad na prírodu očami malého chlapca a zrelého muža je rozdielny. Veselé šantenie na lúkach pod tatranskými končiarmi vystriedal vážny záujem o krásy Slovenska, o objavovanie jeho skrytých skvostov a zbieranie fotografických dokumentov.

Čím ti učarovaly vrcholky hor a namáhavé výšlapy?

Stáť na vrchole nejakého kopca je úžasný pocit. Príjemný pocit, že som niečo dokázal. Som tak blízko oblakov, až cítim ako mi prechádzajú pomedzi zdvihnuté ruky… A ten úchvatný pohľad dolu, kde je všetko také maličké. Vtedy mám pocit, že vzlietnem.

Jaké je tvé nejoblíbenější místo?

Mojím najobľúbenejším miestom sú vrcholy skalnatých tatranských štítov. Pohľad na nádherné doliny a plesá je očarujúci. Je to balzám na dušu, „pohladenie“ pre oči a objatie pre pozitívnu myseľ. Tú energiu matky prírody cítiť všade.

Jak často jezdíš na hory?

Snažím sa využiť každú príležitosť. Náš turistický oddiel má akcie len dvakrát do mesiaca. Zúčastňujem sa všetkých. Medzitým chodím na túry v okolí môjho bydliska. Občas dáme dokopy partiu z práce a vyberieme sa hľadať utajené poklady malebnej krajiny.

Chodíš sám nebo máš stálou partu přátel, s nimiž cestuješ?

Ako som už spomínal, chodím s turistickým oddielom, občas s partiou kolegov z práce, občas aj sám, ale už mám trochu strach. Človek nikdy nevie, čo sa môže prihodiť a je odkázaný len sám na seba. A nakoniec, spoločnosť ľudí s láskou k horám je príjemnejšia, než prechádzka osamelého turistu.

Jak vnímá tuto tvoji zálibu rodina?

Moja rodina ma podporuje v pestovaní tohto prekrásneho športu, no žiaľ, nepodarilo sa mi presvedčiť ich na spoločné turistiky, nepatrí to medzi ich koníčky.

Takhle vykresluje horskou turistiku Jozef. Učarovala mu.

Je báječné najít si koníček, který je pro člověka hnacím motorem do života. Nacházet ve své zálibě odreagování, relaxaci a zároveň nové zážitky, adrenalin třeba i krásné fotografie.

Jozefovi děkuji za odpovědi na mé otázky a za to, že mi ke článku poskytl své nádherné fotografie. Přeji spoustu výšlapů, které mu budou nadále obohacovat život. A těším se na další fotky, které se mu při túrách podaří vyfotit.

Navnadila jsem vás? A co vlastně preferujete, hory nebo rybníky? Jaké hory učarovaly vám? Pozvěte nás na vaše oblíbená místa!

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na