Kapverdy: Ostrov Boa Vista

Autor

Jeden z mýtů vyprávěných o ostrovech praví:
“Když Bůh dokončil stvoření světa a pohlížel na své dílo, zatleskal nad tou nádherou, přičemž drobečky z jeho rukou spadly do moře a vytvořily úžasné místo – Kapverdské ostrovy.“

V neděli ráno jsem vstala velmi brzy a šla s fotoaparátem na pláž. Byla jsem tam sama, pomalu se rozednívalo a bylo slyšet jen šumění moře. Sedla jsem si na plážové lehátko a vyhlížela východ slunce nad obzorem. Po pláži běhali pejsci a předváděli mi, jak se umí válet, hrát si a přeskakovat se. Pozorovala jsem i ptáčka, který si vykračoval k moři a když se hnala vlna, rychle utíkal pryč a pak zase šel k vodě a tak pořád dokola. Po moři pluly lodičky i bárky s pestrými plachtami. Musela jsem mít trošku strpení. Slunce vychází na ostrovech kolem sedmé hodiny a kolem sedmé večerní zase zapadá. Svítí přesně 12 hodin, ale zajímavé bylo zjištění statistik, že svítí více než 350 dní v roce. A ještě mě překvapilo, že průměrná teplota je stálá – 24 stupňů. V lednu i v červenci. Pokud chcete zaručeně slunečnou teplou dovolenou, Kapverdy vás nezklamou.

Konečně vysvitly první paprsky. Obzor se začal měnit, šedé nebe se rozjasnilo, červené slunce vystřelovalo kolem dokola zlaté paprsky, až se konečně celé vyhouplo na oblohu. Ozářené bárky vytvořily jiný obraz a pejsci únavou posedali na pláž a koukali na třpytivé vlnky v moři se stejným údivem, jako já. Rozjímala bych tam donekonečna, ale všechno má svůj čas.

V deset jsme odjížděly hotelovým jeepem na letiště. Čekala nás cesta na ostrov Boa Vista. Domácí lety mezi ostrovy jsou docela legrace. Při prvním příjezdu na ostrovy je velmi přísná kontrola, každý, kdo chce vstoupit, se podrobuje důkladnému lustrování, protože Kapverdy mají značku jako velmi bezpečné. Při domácích letech se už jen ukáže pas a můžete letět. Naše cesta přeletu měla trvat 15 minut. Letadlo bylo maličké, sotva pro 20 osob, prostory uvnitř velmi těsné ale všichni kolem nás byli srdeční a veselí. Jedna paní měla malinké miminko v šátku, jiná s větší dcerkou vezla nákup navršený balíkem vajíček, mladý pán si vezl balík kartónového mléka. Naštěstí z našeho zájezdu jeli kromě nás ještě manželé z Brna, takže jsme mezi černoušky nebyly samy. Dcera si dělala legraci, že nejnebezpečnější je prvních 8 minut po startu a posledních 7 minut při přistání. Smáli jsme se, že celých 15 minut bude nebezpečných. Letadlo startovalo s velkým třesem, neletělo vysoko, jen kousek nad mořem a já jsem se mohla kochat pohledem na opouštějící ostrov, modrou vodu a následně baculatý tvar Boa Visty. První pohled na ni patřil nádherné široké bílé pláži, která je považována za jednu z deseti nejkrásnějších na světě.

Ostrov Sal je rušný, turistický. Ostrov Boa je naopak zcela klidný. Najdete na něm jen pár hotelových komplexů, které jsou supermoderní a nové. Letiště je ve vnitrozemí a cestou k našemu hotelu jsem viděla, že je hornatý a pustý. Má jen pár obyvatel, zřejmě lidé, kteří na ostrově pracují, průměrný věk je zde 21 let. Není zde pitná voda a vůbec vše se musí dovážet lodí, nejvíce z Portugalska. Na recepci nás přivítali znova, jak bývá zvykem ledovým nápojem s ovocem a mátou. Tato lahůdka byla stále ve velkých karafách na stolech v recepci a my jsme ji s dcerou chodily často popíjet. Měly jsme all inclusive a mohly jsme všude konzumovat cokoliv. Kdybychom chtěly whisky, mohly bychom ji pít od rána do večera, jen voda v plastu se musela kupovat a nebyla nijak levná. Pitná voda má pro ostrovany cenu zlata.

Na ostrově je sice odsolovací zařízení, ale to je spíše k mytí a vaření. Když jsem se rozhlížela po luxusu, ve kterém jsme se ocitly, přemýšlela jsem o práci při stavbě, kdy každičkou věc museli přivézt lodí. Šéf našeho komplexu mi velmi připomínal presidenta Obamu, často byl na recepci a také chodil mezi návštěvníky a přátelsky s úsměvem diskutoval. Musím říct, že jsem se na ostrově cítila jako doma.

Po ubytování v apartmánu jsem šla ihned zhodnotit tu vyhlášenou pláž a opravdu jsem žasla. Když si prohlížíte obrázky v cestovních nabídkách, obvykle při příjezdu na místo zjistíte, že je to tak úžasně nafoceno a ve skutečnosti je to obyčejné místo. Tato pláž byla opakem. Tu krásu asi nelze nafotit, to se musí vidět. Široký a dlouhý pás bílého písku s palmami.

Kapverdské ostrovy jsou velmi ovlivňovány větry. Jsou rozděleny na návětrné a závětrné. Boa je návětrná. Neustálý vítr vytváří vrásčité kopce a písečné duny po celém ostrově. Na jednom obrovském kopci děti jezdily po prknech dolů, jakoby sáňkovaly. Moc jsme se těmto hrám nasmáli. Vítr je příjemný, osvěžující, ale ostrý písek na pláži nás dosti bodal do lýtek. Byla to taková jemná masáž. Zdálo se mi, že vítr neustále učesává písek do drobných pramínků a copánků. Pokud jsme prošli, na chvíli byly vidět stopy, ale za chvíli byla pláž zase uhlazená, pocukrovaná. Boa je známá obřími vlnami, nezdálo se mi to vhodné pro pobyt s malinkými dětmi. V moři se dalo spíš jen procházet. Legrace byla v tom, že jdete z pláže daleko do vody a najednou se přižene a přeskočí vás obrovská vlna, a kdo není připraven, udělá pár kotrmelců.

Na ostrově bylo mnoho mladých lidí a neustále probíhalo spoustu zábavy, her, soutěží. Nuda nehrozila, bylo stále slyšet bouřlivý smích. Boa je také známá obrovským výskytem želviček. V létě se prý stále zahrabávají a vyhrabávají z písku na pláži a po celém ostrově. My jsme byli v období, kdy jen zřídka nějaká vylezla. Kolem moře bylo vyplaveno spoustu pestrobarevných škebliček a lastur, které vypadaly, jako mořské korálky.

V hotelovém komplexu bylo několik luxusních bazénů a velmi mi lahodilo, že i přesto, že hosté neopouštěli komplex a trávili čas v místě, bazény i pláž byly jakoby prázdné. Židle kolem stolů v mnoha občerstveních, lehátka, služby, všude byl klid a pohoda. Jestli chce někdo na dovolené navštívit nákupní centra, přeplněné ulice a noční diskotéky, ať na Boa Vistu nejezdí. Tady je klid a pohoda. Zapomenete na starosti a jakoby se zastavil čas. Prozradím vám, jaká cedule vás přivítá na letišti při vstupu na ostrov. „ NO STRESS“ Na Boa Vistě je to pravda.

Ve středu, i když se nám nechtělo, musely jsme se vrátit domácím letem zpět na Sal, kde nás čekaly ještě zbývající 3 dny pobytu a dva fakultativní výlety.

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na