Milovy: rybník i skály

Autor

Vysočina je nádherný kraj, příroda Vás nadchne svou členitostí a barevností. K návštěvě a české dovolené je i zde mnoho míst, dnes Vás pozvu na jedno z nich. Ať už chcete do hotelu, pensionu, chatky, kempu, pod spacák či pod širák, ať už chcete relaxovat, odpočívat, chodit na procházky nebo na túry, lézt na skály, jezdit na kole či na lodi. Všechno je k mání nedaleko ba někdy dokonce přímo u Milevského rybníka. Takže: plavky s sebou a jedeme!

Milovský rybník
Rybník byl založen už v roce 1610 Vilémem Dubským z Třebomyslic a osada u něj posléze roku 1731, kdy vrchnost dovolila poddaným, aby si zde postavili domky. Přímo u rybníka pak funguje už dlouhá léta hotel Devět skal, kde můžete nejen bydlet, ale i/jen si dát oběd nebo kávu a pozorovat třpytící se hladinu vody. Osmihektarový rybník dnes můžete obdivovat ze břehu, z lodičky (poplatek 50 Kč za hodinu) a samozřejmě i přímo z vody. Jen se musíte připravit na to, že vás může pomazlit kapr. Snad ty citlivější z vás uklidní, že se říká, že „kapr nekouše, kapr žužlá“. Do rybníka je několik upravených přístupů, také pro děti a neplavce je možný pozvolný vstup. Zvířata by se v rybníce oficiálně podle značek koupat neměla, nicméně několik pejsků jsme ve vodě zahlédli. Kolem rybníka je mnoho stromů, takže pokud se nechcete celou dobu (nebo vůbec) vystavovat na slunci, není problém zde najít místo ve stínu. Stejně tak je kolem rybníka i dost poklidnějších míst, kam se můžete posadit s rybářským náčiním a čekat na úlovek. Chcete-li čekat déle, bydlet můžete třeba rovnou v kempu u rybníka.

Drátník
V centru Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy mezi obcemi Blatiny a Samotín se táhne tento asi dvousetmetrový hřebenovitý útvar. Drátník tvoří několik věží, které mají v jižní části až 35 metrů vysoké stěny, ze severní stěny jsou to pak 6-12 metrové stěny. Věže jsou lezecky velmi oblíbené, zdolat můžete například věž Archa či Pagoda nebo dvojvěžku Pašerák a Zastrčená skalka. Na skály dokážou volně vyšplhat i děti, samozřejmě je důležité na ně dozírat a nenechat je lézt nad jejich individální možnosti a mimo vaše jištění. Uvidíte, jak budou nadšeni. Po výlezu (nebo u menších dětí místo něj) se lze v té správné době zrání odměnit sladkou tečkou – pod skalami je v lesích hojné množství borůvčí.

Křižánky
O obci (respektive její české části) je první písemná známka už z roku 1392, k většímu rozvoji došlo v 17. století, kdy zde byla postavena sklárna a železářský hamr. Moravská část vznikla zřejmě později, první zmínka v písemnostech se objevila v roce 1437. Historické jádro obce je vesnickou památkovou rezervací, jsou zde nádherné roubené chalupy. Říká se, že první lyže na Vysočině používal právě zdejší učitel s lesníkem již v roce 1886. Zajímavostí také je, že na vesnicí protékající řece Svratce se nachází historická hranice, která rozděluje obec na číst českou a část moravskou. Patří sem také nejvyšší vrchol Ždárských vrchů Devět skal (836 m n. m). Pokud se Vám nechce šplhat až nahoru, můžete se jen projít kolem vody a navštívit místní statek s volně pobíhajícími zvířaty, stejně jako se pštrosy, kteří jsou naštěstí za plotem.

Kultura
Kdo by náhodou postrádal kulturu, může se zajet podívat na výstavy do nedalekého Sněžného, kde jsou galerie k navštívení i přes léto. Obrazy si zde můžete nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Sněžné je městys, který byl původně založen někdy na přelomu 13. a 14. století. Z kulturně filmové zajímavosti ještě dodám, že na místní rychtě byl natáčen film Všichni dobří rodáci a v blízkém okolí pohádka Obušku, z pytle ven!

Fotografie: archiv rodiny Cimburků

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/