Muzeum čokolády a marcipánu Tábor

Autor

Když se dostanete někdy do Tábora, určitě nevynechejte při svých toulkách návštěvu Muzea čokolády a marcipánu. Najdete ho celkem snadno, jakmile vejdete ve spodní části z Žižkova náměstí, pak už stačí jít po sladké vůni, která vás navede.

Muzeum je děleno do několika sekcí, ale doporučuji nejprve zamířit do dílniček, kde si můžete vyrobit vlastní tabulku čokolády, pralinky, čokoládová lízátka nebo vymodelovat něco z marcipánu. Protože čokoládové výrobky musí nějakou dobu tuhnout v chladu, máte pak dostatek času na samotné muzeum a před odchodem si jen své výrobky vyzvednout.

Samotnou prohlídku muzea jsme pak zahájili v podzemí. Tady jsme objevili permoníky, kteří sbírali do vozíků kakaové boby, perníkovou chaloupku, v níž na peci spala ježibaba a taky peklo plné líných čertů.

Když jsme vyšli nahoru, zamířili jsme do sálu, kde nás seznámili s historií čokolády a dalšími zajímavostmi čokolády i samotných kakaových bobů.

Rozsáhlou expozicí jsou pohádky, jejichž postavy jsou nejen v přízemí, ale i v 1. patře. Tady najdete z marcipánu dokonale propracované české pohádkové hrdiny jako je Káťa a Škubánek, Ferda Mravenec nebo Maková panenka. Nechybí samozřejmě klasika v podobě Červené Karkulky nebo postava Večerníčka v jeho autě. Na své si přijdou i fanoušci zahraniční pohádkové tvorby od Garfielda, přes Medvídka Pú až po Příšerky s.r.o.

Já si nejvíc užila sekci módy. Hodně mě bavila její historie, kde je zpracované odívání od pravěku až po současnost. Samostatná vitrína je věnována i naší přední módní návrhářce Blance Matragi. Vedle průřezu módou v různých érách, je tu i expozice klobouků a nechybí ani prince William a Kate v jejich svatební den.

Samozřejmě je tu i část pro kluky s auty, kde vás uvítá Mr. Bean v životní velikosti i se svým Mini Cooperem.

A protože jsme v Táboře, nemůže chybět ztvárnění husitů i táborských historických památek.

Než budete odcházet, můžete si dát v kavárně horkou čokoládu a podívat se na Jaromíra Jágra v životní velikosti.

Vůni ani chuť vám nezprostředkuji, takže doporučuji muzeum ochutnat osobně.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *