Na skok do Orlických hor

Autor

Protože jsem od dětství spjatá s podhůřím Orlických hor, mají hory v mém srdci čestné a pevné místo. Už se školkou jsme chodívali na výlety do malebných koutů přírody, zdolávali kopce a vrcholy, a tak nějak jsme si k této části Česka utvářeli vztah.

Orlické hory jsou půvabné v kteroukoli roční dobu. Ať už si sem přijedete zalyžovat, projít turistické trasy, či se projet na kole, pokaždé mají Orlické hory co nabídnout.

Odkud kam

Kdybychom hledali Orlické hory na mapě (věřím, že většina čtenářů si ještě pamatuje z hodin vlastivědy a zeměpisu nebo si vzpomene na vlastní putování naším krajem), zabrousíme pohledem do severovýchodních Čech. Hranice Orlických hor a podhůří by se vzdušnou čárou vymezila skrz města a obce Dobrušku, Solnici, Rychnov nad Kněžnou, Rybnou nad Zdobnicí, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Těchonín. Dále by obrýsovala část hranic s Polskem.

Hřebeny a vrchy

Hory, hřebeny a vrchy mají okolo 1000 m n. m. Patří do tzv. Sudetské soustavy. CHKO Orlické hory se dělí do tří částí – Deštenská hornatina, Mladkovská hornatina a Bukovohorská hornatina. Nejvyšší horou Orlických hor je Velká Deštná (1115 m n. m.) Mezi dalšími velkými horami a hřebeny bych neměla opomenout Šerlich (1027 m n.m.),Korunu (1100m n. m),Malou Deštnou (1090m n.m),  Vrchmezí (1084m n. m.), Jelenku (1097 m n.m.), Anenský vrch (995 m n.m.).

 

Řeky

Dvě řeky, které charakterizují můj kraj, jsou Tichá a Divoká Orlice. Pramen Tiché Orlice bychom našli v Jesenické oblasti. Divoká Orlice pramení v Polsku v rašeliništích u Zielence.

Zajímavosti

Těch by se tu našla opravdu spousta. Historie zdejší oblasti se psala už v dávném pravěku. V Dobrušce a jejím okolí se nalezly důkazy o tom, že již v starší době kamenné byla zdejší oblast obydlená. Orlické hory nabízejí bohatý výčet květeny (až 1000 druhů). Oblast Bukačky bývá často nazývána „botanickou zahradou Orlických hor“.

Z fauny je zde velké zastoupení spárkaté zvěře, občas se z Polska zatoulá i los. Spatřit můžeme lišku, jezevce, muflony, zajíce, kuny, ježky. U horských potoků nebývá výjimkou ani ledňáček říční.

 

Nalezneme zde nejmohutnější strom východních Čech – Vejvodovu lípu u Pastvin.

Druhou nejstarší bažantnici v českých zemích – Letohradskou bažantnici.
Skalní útvary v podobě mrazových srubů – Studentské skály, Sfinga.
Orlické hory jsou oblastí, kde najdeme největší množství vojenských pevností, budovaných jako obrana proti očekávanému německému vpádu ve 2. polovině 30.let 20.století.
Dobrý duch Orlických hor – Rampušák
Zajímavých míst a tipů na výlety by se zde nalezla opravdu spousta. Pojďte, dnes vás zvu na:

Šerlich

Vyhlídkový vrchol Orlický hor (1027m n.m.). Musím se pochlubit, že se mi jej loni podařilo pokořit na kole.

Šerlich patří mezi nejvyhledávanější a nejfrekventovanější místa Orlických hor. To proto, že je zde důležitá zastávka cyklobusů, v zimě je Šerlich rájem běžkařů. Nikam nemáte daleko, např. na Velkou Deštnou cca 4 km, na Bukačku a k Šerlišskému mlýnu okolo 1 km.

Šerlichu dominuje Masarykova turistická chata. Začala se stavět v roce 1924, patronem této chaty byl samotný Alois Jirásek. V době druhé světové války se zde ubytovávali fašističtí pohlaváři, bylo tu i středisko Hitlerjugend. Poblíž chaty se nacházela jízdárna. V roce 1945 chatu osvobodila  Sovětská armáda.

 

Zemská brána

Malebné skalnaté údolí Divoké Orlice. Dříve bylo rájem pašeráků a loupežníka Ledříčka- „Jánošíka Orlických hor“ (bohatým bral a chudým dával, jeho hlavní skrýší byla jeskyně- dnešní Ledříčkova skála)
Zemská brána je přírodní rezervací a turisticky velmi vyhledávaným místem. Divoká Orlice si zde prorazila cestu skrz osadu Čihák, napříč mohutným rulovým skalám, spoustě velkých balvanů. Toto místo bývá označované jako vstupní brána do Čech. Nelze přehlédnout kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí, přes který vede silnice do Bartošovic v Orlických horách.V roce 2004 se v těchto místech prováděla rozsáhlá rekonstrukce. Vede tudy i turistická trasa. Zemská brána je místem bohaté fauny a flóry.

Pastvinská přehrada

Patří mezi oblíbená letoviska Orlických hor s koupáním. Pastvinská přehrada (110ha) je přehrada na Divoké Orlici. Rekreačně velmi vyhledávaná oblast. Přehrada (vystavěná v letech 1932-38) slouží k výrobě elektrické energie, k regulaci průtoků a ochraně před povodněmi. K rekreačním účelům jsou v okolí přehrady vybudované kempy, tábořiště, chaty a chatky.

Téměř v každé vsi Orlických hor najdeme roubené, poloroubené nebo zděné horské chalupy. Jako by na nás na mnohých místech dýchla minulost. Neoplocené zahrady, louky, lesy, potoky a říčky.

Zvu vás, máme tu krásně!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na