Polská dovolená

Autor

Když jsem byla malá holka, byla jsem na ozdravném táboře u Baltského moře v Polsku. Byl to moc krásný zážitek, i když se vám možná bude zdát poněkud chladným, pravda je opakem. V dospělosti jsem zatoužila podívat se do míst, kde jsem tehdy prázdniny trávila a manžel, který nemá rád horka, byl tímto nápadem nadšen. Vyrazili jsme tehdy starým favoritem směrem na sever, až jsme objevili krásné městečko Miedzyzdroje, kde jsme si našli ubytování. Strávili jsme zde krásný týden u moře v blízkosti Wolinského národního parku.

Moře sice bylo studenější, ale příjemně osvěžující, pokud bylo horko. Pláže jsou písčité a tradiční proutěné koše, které znáte například z Rujány jsou příjemným útočištěm, když se zrovna počasí nevydaří a fouká vítr. Podnebí je zde podobné jako u nás, takže doporučuji tuto dovolenou zvláště rodinám s malými dětmi. Jídlo je v cenových relacích také stejné jako u nás, takže si tradiční české konzervy nemá cenu brát. Jen to české pivečko – pokud jste zvyklí – tu nenajdete a polské, pokud si ho dáte ve stáncích či taverničkách, vyjde hodně draho. Na plážích procházejí prodejci a nabízejí zmrzlinu, palačinky, horkou kukuřici či kávu a čaj.

Letos jsme v Miedzyzdrojích strávili dovolenou již 17. rokem a to i s tříletou dcerkou Anežkou, která je zde opravdu šťastná a užívá si moře i ostatní požitky, které Poláci umí dětem nabídnout jako je lunapark, kino, výstavy, dětské hřiště a dospělákům pak tenisové kurty, diskotéky, restaurace, rybárny a další.

Hezkým zážitkem je výlet trajektem do města Swinoujscie, kde se dá navštívit spousta obchodů, ale i krásné kostely a muzea. Odtud je už co by kamenem dohodil hraniční přechod s NSR Ahlbeck a je velice zajímavé vidět kontrast a srovnat tyto dvě země, které jsou od sebe jen kousek. Je vidět, že Polákům bude ještě dlouho trvat všechno opravit a nazdobit, jak to mají u Němců rádi.

Poláci jsou milí, vstřícní a srdeční lidé, vyznávající křesťanské tradice. Musíme chápat, že díky jejich nízkým platům, které jsou opravdu občas na hranici přežití, se snaží přivydělávat si vším co se dá. U cest tedy potkáváte mnoho houbařů se svými úlovky a domácí pěstitele s ovocem a zeleninou či medem.

Každonedělní mše v místním moderně postaveném kostele je pro toto městečko důležitou událostí, na kterou se všichni přes týden těší a v místím kulturním domě nacvičují písně. Neděle je pro místní, ale i pro turisty, krásným zastavením se. Jako by se tu zastavil čas a vy se musíte zastavit s ním a jen se nechávat unášet melodií kostelních zvonů a vnímat lehký teplý větřík vanoucí z lesů blízko mořských dun.

Moc se těším zase na příští rok na romantickou atmosféru polského Miedzyzdroje…

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *