Potštejn

Autor

Malé městečko Potštejn se nachází v podhůří Orlických hor. Protože ho máme opravdu na dosah, podnikáme do Potštejna časté cyklovýlety. Ať už trosky hradu, tak zámek nebo krásy přírody, jimiž Potštejn hojně oplývá, pokaždé nacházíme nová, zajímavá, námi stále neprobádaná místa.

Hrad, který by měl o čem vyprávět

První, co upoutá vaši pozornost hned, když do městečka přijíždíte, jsou trosky mohutného hradu. Tyčí se nad obcí a připomínají bohaté historické události. Hrad byl vystavěný koncem 13. století Drslavci, kteří pocházeli až ze západních Čech. Ve 14. století se sem uchýlil loupeživý rytíř Mikuláš, jenž byl po okolí známý jako lotr a dobývač okolních tvrzí. Svým zhýralým chováním tehdy velice pobuřoval krále Jana Lucemburského.  Ten na Mikuláše poslal svého syna, budoucího českého krále Karla IV. Karel IV. s královským vojskem Mikuláše na Potštejně přemohl. Mikuláš zemřel v ruinách hradní věži, jíž královské vojsko podkopalo a při dobývání zničilo. Mezi lidmi začala od té doby kolovat pověst o pokladu. Poklad po loupeživém Mikulášovi se měl údajně nacházet v podzemí trosek.

Ze zničeného hradu vystavěl Karel IV. pevnost.  V 15. století hrad koupil Jiří z Poděbrad. Potštejn se stal důležitým sídlem.  Došlo zde k rekonstrukci a do jednoho z kamenů se tehdy vytesal latinský nápis.  Opět se zavdala příčina k šíření zvěsti o ukrytém loupežnickém pokladu. Hrad se dostal v roce 1495 do rukou významného šlechtice Viléma z Pernštejna. Ten jej opravoval a velebil.

Jeho vnuk se k hradu však nezachoval hezky, rozprodal jej. Hrad chátral. V polovině 18. století se na potštejnsko usídlil šlechtický rod Harbuval Chamaré.  V Potštejně vystavěli barokní zámek. Nám je jistě známý hrabě Jan Antonín Chamaré. Trosky už tak dost zchátralého hradu ještě více poničil urputným hledáním pokladu. Inspiroval romanopisce Aloise Jiráska k sepsání Pokladu. Tím se Potštejn velmi zviditelnil. Momentálně paří trosky hradu obci a spoustu let zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce.

Hrad je zpřístupněný veřejnosti. Konají se tu četné kulturní akce. Do 29. srpna 2010 zde probíhá výstava obrazů a grafik Jiřího a Tomáše Vavřinových.

Zámek jako z pohádky

Návštěvníci Potštejna by neměli opomenout navštívit zdejší zámek. Vystavěný byl v roce 1749 zmíněným rodem Harbuval Chamaré. Zámek je dosud ve fázi rekonstruování, ale i tak nabízí prohlídku krásně zdobených interiérů. Nachází se tu vzácné obrazy, krásný mramorový sál a mnoho dalších lákadel. Časté bývají Pohádkové prohlídky, které působí velmi lákavě pro rodiny s dětmi. I zde se konají koncerty, výstavy.

Městečko

Potštejn, to není jen hrad a zámek, ale v obci nalezneme spoustu pamětihodností. Kostel sv. Marka, zvonička v osadě Brná, sochy, kamenné kříže.

Pro mě a mojí rodinku je městečko lákavé pro své bohaté přírodní krásy. Dnes už nespočítám, kolikrát jsme tu procházeli podél nezkrotné řeky Divoké Orlice. Pokaždé se musíme zastavit a necháváme se pohledy unášet její sílou.  Cyklisté, ale i senioři nebo maminky s kočárky nachází klid s možností načerpat příjemné pozitivno v lipové aleji. Alespoň na mě to zde tak působí.

Nezastupitelnou roli zaujímá místní cukrárna s venkovním posezením. Prodávají tam výbornou zmrzlinu.

Jestliže  patříte mezi příznivce westernů a indiánského života, doporučuji navštívit zdejší veřejné tábořiště Vochtánku. Vochtánka nejsou jen stany, chatky a indiánské ohně, ale také široká řada country a westernových akcí  (grilování ryb, bramborákové hody, pohádkové neděle) . Projet se  můžete na koni nebo využít možnosti víkendového či týdenního putování na koních.

Na to, že je Potštejn opravdu malá obec, je překvapivě živá. Pokud se rozhodnete udělat si sem výlet, zaručuji, že se nebudete nudit. Vezměte si pohodlnou obuv, aby byly procházky krásným městečkem plným stromů a zeleně pohodlné.  Uvidíte, že vám zde bude pohádkově.

Úvodní foto: http://www.potstejn.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na