Tábor – perla nad Jordánem

Autor

Mnoho lidí, kteří míří do jižních Čech, si jako cíle svých výletů volí Český Krumlov, České Budějovice, Rožmberk či Třeboň a Tábor zůstává poněkud opomíjen. Je to škoda. Je to krásné historické město, které skýtá spoustu zajímavostí. Je také druhým největším městem kraje.

Trocha historie

Řada lingvistů se domnívá, že jeho jméno vzniklo z názvu hory Thabor, o které je zmínka v biblické Knize soudců. V té se píše, že se Hospodin rozzlobil na Izraelity za jejich chování a vydal je na pospas kenaanskému králi Jabínovi, pod jehož vládou však úpěli a hledali cestu, jak z toho ven. Obrátili se na prorokyni Debóru a ta jim řekla „Sám Hospodin, Bůh Izraele, ti přikazuje: ‚Táhni hned na horu Thabor a vezmi s sebou deset tisíc mužů z Neftalíovců a Zabulónovců. Já k tobě přivedu k potoku Kíšonu velitele Jabínova vojska Síseru i jeho vozbu a jeho hlučící dav a dám ti jej do rukou.“ Izraelité opravdu zvítězili a tato pasáž v Bibli se zřejmě zalíbila husitům natolik, že zvolili pro budované město název Tábor.

 

Husité však nestavěli na „zelené louce“. Je prokázáno, že toto místo bylo obývané již v době haštalské a laténské a později zde nechal Přemysl Otakar II. zbudovat hradiště. Tábor má výborné strategické místo, jeho přirozeným obraným valem jsou nejen okolní vodstvo, ale i skalnaté srázy, pro tuto polohu si ho husité vybrali a založili zde město. Mělo to být město, kde by neplatily zákony světské, ale boží a kde si všichni budou rovni. Myšlenka krásná, leč stejně jako i jiné ideologie pracovala s jedním menším nedostatkem – s člověkem. A protože lidé nejsou bozi, nemohlo to dopadnout jinak než fiaskem. Rovnost milým Táboritům vydržela půl roku a pak už zase někteří chtěli být rovnější.

Náměstí

Centrum Tábora, které je památkovou rezervací, tvoří náměstí nesoucí jméno koho jiného než Jana Žižky, který svým jednookým pohledem shlíží na náměstí ze svého podstavce, na němž je nápis „Zakladateli Tábora, vítěznému obhájci národu na památku postavili vděční potomci. L.P. MDCCCLXXVII.“ Jsou zde krásné měšťanské domy, jimž dominuje především Stará radnice, která je postavena v pozdně gotickém slohu a patří mezi vůbec nejvýznamnější památky tohoto slohu u nás. V jejích prostorách je umístěno Husitské muzeum.

Domy v srdci Tábora jsou úžasnou přehlídkou pozdní gotiky, baroka a rokoka. V dnešní době je zpřístupněna část podzemního labyrintu, který vznikl zbudováním sklepů pod těmito budovami a jejich následným propojení. Další výraznou dominantou a také tou nejvyšší je děkanský kostel, který se pyšní jménem Proměnění Páně na hoře Tábor.

 

Jordán

Když projdete náměstí a vydáte se krásnými křivolakými uličkami okolo budovy matriky, dostanete se na Tržní náměstí. Jen pár kroků od něj vzniklo nedávno centrum pro šachisty. Na čerstvém vzduchu vás napadají mnohem lepší tahy než ve vydýchané místnosti.

Z Tržního náměstí máte pak krásný výhled na Jordán. Je to nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě a vznikla již v roce 1492. Původně byla zbudována pro chov ryb, dnes však slouží především rekreačním účelům místních i turistů. V létě zde můžete omočit své znavené tělo nebo se projet na loďce a v zimě si tu zase zabruslit. Říká se, že vody Jordánu brázdí legendární sumec obrovských rozměrů, na to ale nejsou pádné důkazy. Nedaleko Jordánu se nachází také velká štičí líheň.

Housův mlýn

Když se z vyhlídky vrátíte kousek zpět a vydáte se po velmi příkré ulici dolů směrem od náměstí, dostanete se až k Housovu mlýnu. Pokud jsem psala, že ulice je velmi příkrá, bylo to ještě jemné označení a vzhledem k tomu, že je ještě k tomu dlážděná, opravdu nedoporučuji podpatky, to je na zlámání nohou. Na Housově mlýně najdete přehlídku husitství ve zcela koncentrované podobě. Je zde husitská krčma, mučírna, expozice husitských zbraní a pořádají se tu různé akce spjaté s ukázkou husitského období.

Tábor žije

V Táboře je po celý rok pořádána spousta akcí. Asi nejznámější jsou Táborská setkání, která se konají vždy v polovině září. Při této akci zde má vystoupení spousta umělců, je možné nakupovat na staročeském jarmarku a samozřejmě nechybí historický průvod husitů. Na konci června je zase v popředí zájmu Jordán, neboť se koná festival Nebe nad Jordánem. Jde o multikulturní festival a jednotlivá vystoupení jsou rozeseta po různých místech Tábora. Zakončený je pak úžasným ohňostrojem nad hladinou Jordánu.

Táborem také prochází mezinárodní cyklotrasa Greenways Praha – Vídeň. Cyklistice se zde daří a možná i proto se zde každým rokem pořádá světový pohár v cyklokrosu.

V Táboře je toho k vidění mnohem víc. Například Botanická zahrada, věž bývalého hradu Kotnov… Ale o tom zase příště. Doufám, že jsem vás alespoň trochu navnadila a tak tedy Hrrrrrr na ně(j)!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *