Tipy na výlet s dětmi

Autor

Letní sezona pomalu ale jistě začíná, období letních dovolených a letních prázdnin se nezadržitelně blíží. Jistě každý z nás se těší na odpočinek, radovánky u vody a výlety, které se při krásném letním počasí nabízejí. Kam ale vyrazit s celou rodinou, abyste si léto maximálně užili? Pár tipů na výlety s dětmi vám dáme v následujícím článku.

Návštěva hradů a zámků nemusí být pro děti nudou

Česká republika nabízí turistům nespočet krásných hradů, zámků či jejich zřícenin. Každá z těchto památek má své kouzlo a většina z nich umožňuje turistům nahlédnout do jejich prostor. Taková 60ti minutová prohlídka může být, zejména pro menší děti, nudná. Některé památky se ale ve svých prohlídkových okruzích zaměřují pouze na děti a to právě proto, aby si i ony odnesly z návštěvy hradu zajímavé informace. S dětmi tak můžete navštívit zámecké komnaty, sklepení nebo půdy, kterými vás provede Bílá paní, nejrůznější místní strašidla nebo čerti. Obsah prohlídky přizpůsobí dětským uším.

Speciální okruhy pro děti připravují na hradě a zámku Staré hrady na Jičínsku. Během čarodějné prohlídky vypráví krásná princezna, vodník nebo čarodějnice pohádku o čaroději Archibaldovi. Úkolem dětí je plnit během vyprávění různé úkoly, hádanky a čekají je také hry, které prověří jejich pozornost při prohlídce. Na každého z malých návštěvníků pak čeká za účast sladká odměna.

Zajímavou a zábavnou prohlídku můžete v létě zažít i na nejvýše položeném českém hradě Kašperk. Pro děti si místní průvodci připravili prohlídky na téma Staň se hradním purkrabím nebo hradní paní. Děti se tak dozvědí, kdo to byli purkrabí, co bylo jejich úkolem, jaké dobové oblečení nosili a jak trávili svůj volný čas. Vyzkoušet si také mohou rytířskou výzbroj, střelbu z kuše nebo si zatančit na dobovou hudbu v historických kostýmech.

Utahejte své děti v zábavním parku!

Další často vyhledávanou atrakcí pro děti patří venkovní zábavní parky. Tady se menší i větší děti jistě rády zabaví na nejrůznějších prolézačkách, osahají si různorodé přírodní materiály nebo plní těžší i lehčí úkoly na zajímavých stanovištích.

V Rodinném zábavném parku Fábula na Vysočině prožijete s dětmi jeden velký pohádkový příběh. Děti se zde vydají na cestu za bájným pokladem, ke kterému se dostanou díky vyřešení hlavolamu, únikové hře nazvané Útěk ze žaláře a dalším hrám. Zahrát si mohou i známé společenské hry, avšak v obřích rozměrech. K dispozici je i mini ZOO plná známých domácích zvířátek, zámecké bludiště, fotokoutek s dobovými kostýmy a samozřejmě nemohou chybět i cukrárny a stánky s občerstvením pro malé i velké mlsouny.

Obří prolézačky, klouzačky, houpačky, pískoviště, ale i kouzelné hrady, přírodní bludiště nebo lanové centrum, to vše a mnohé další zábavné i naučné aktivity naleznete v zábavném parku Mirakulum ve středočeských Milovicích. Spoustu zábavy si tu užije opravdu celá rodina a to třeba i s menšími dětmi. Během velmi horkých letních dní se můžete ochladit ve vodním parku a občerstvit se piknikem na všude přítomných trávnících.

Příroda je ta nejlepší učitelka

Naše krásná česká země je bohatá na přírodní úkazy – skalní města, rybníky, národní parky, jeskyně a spoustu dalších. Všem malým průzkumníkům se jistě blýsknou očička radostí, když poznají v lese stopy srnky, najdou sojčí peří nebo si přinesou domů kamínky různých tvarů a barev. Vydejte se tedy s dětmi na výlet do přírody.

Krásný výlet pro děti spojený s hrou s příběhem najdete nedaleko hradu Kost v Českém ráji. Sice k tomu budete potřebovat i mobilní telefon se čtečkou QR kódů, ale to mohou ocenit právě ty děti, které jsou na moderní technice závislé. Hra spočívá v tom, že na trase z Vesce k hradu Kost budete potkávat informační tabule s QR kódy. Děti po zodpovězení otázky týkající se přírody naleznou v blízkém okolí krabičku s příběhem, který vás dovede až ke konečnému pokladu. Je to báječná hra, která bude bavit i ty největší mrzouty.

Pokud jsou vaše děti ještě na pěší túry velmi malé, nemusíte se bát vyrazit do přírody ani s kočárkem. Po naší republice existují spousty tras přizpůsobených kočárkům a vozíčkářům. Nenajdete tu žádné schody, kamenitý nebo úzký terén. Jednu z takových tras upravenou speciálně pro kočárky najdete v Jeseníkách a to konkrétně na trase Kouty nad Desnou až k vodní elektrárně Dlouhé stráně. Pokud si troufáte, můžete se s kočárkem vydat i z Ovčárny na Praděd. Trasa je mírně kopcovitá, ale s kočárkem nebo s dětmi na odrážedlech ji zvládnete s přehledem. A za ten rozhled to rozhodně stojí.

Ani nepříznivé počasí vás nemusí odradit od výletu

Ne vždy se během léta počasí vydaří. Ale ani to vás nemusí odradit od rodinného výletu. Nabídka aktivit pro děti je i tak pestrá.

Nejen malí kluci, ale především i jejich tatínci budou mít radost z návštěvy Domu vláčků v Praze na Petřinách. Naleznout zde můžete větší i menší napodobeniny různých měst, krajin, moderních rychlovlaků nebo starých parních lokomotiv. Některé exponáty jsou i interaktivní, takže můžete vlaky různě zastavovat, rozjíždět, obsluhovat závory nebo střídat noc a den. Žasnout budete nad detailně propracovanými miniaturami lidí, zvířat a domů. Pokud vás nelákají miniatury, ale raději byste dětem ukázaly reálné vlaky, jistě využijete nabídku k návštěvě Muzea železniční dopravy v Rosicích nad Labem. Ke zhlédnutí je tu přes 700 exponátů a v době letních prázdnin se můžete některým dokonce i svézt.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *