Trošku tureckého adrenalinu

Letní období se nám připomíná kapkami vyrážejícími na čele. Občas se jako největší dobrodružství jeví donést týdenní nákup domů. Někteří mají to štěstí a vyráží na dovolenku. Řecko letos upadlo v nemilost turistů kvůli stávkám, zato Turecko počítá s asi 10% nárůstem turistů oproti loňskému roku. Valná většina směřuje do Antalye. V dnešním článku naleznete tipy na aktivity, které vám mohou přinést nové zážitky nebo se alespoň postarají o zábavu, pokud nechcete jen „ležet“ na pláži.

Pokud toužíte vyzkoušet windsurfing, jeďte do vyhlášeného centra tohoto vodního sportu v Alaçatı. Někteří turisté tvrdí, že tahle lokalita nedaleko Izmiru, patří mezi pět nejlepších míst pro windsurfing. V tomto místě můžete také vyzkoušet kiteboarding.

 

Pokud plánujete svoje cesty trošku předem, vyplatí se zařadit do program na červen/červenec 2011, soutěž v oil wrestlingu v Edirne. Co můžete čekat? Pravidla podobná řeckořímskému zápasu, sport slavící 650té výročí a borci potření olejem.

Pro některé může být „adrenalinovým“ zážitkem kurz vaření. V letovisku Fethiye, mohou zájemci vyzkoušet přípravu tureckých pokrmů v Mountain Lodge pod vedením majitelky. Jídlo si napřed uvaříte a pak nad ním posedíte s ostatními gurmány (nebo spíše gurmánkami). .

Kapádocie – oblíbená výletní oblast nabízí více, než jen návštěvu skalních měst a sopečných „komínů“. Kdo se nebojí uzavřených prostor, ať se vydá několik podlaží pod zem, do podzemí v oblasti Nevsesehiru – Derinkuyu. Stačí jeden turista “zaseklý” hrůzou a máte o zábavu postáráno. Pokud toužíte vidět skály z hvězdných válek jinak, zkuste výlet v balonu, který s vámi za svítání vyletí tak vysoko, že budete cítit sluneční paprsky i pod kloboukem mexické provenience (http://www.rockvalleytravel.com)

Turecko je vhodné i pro „mountaineering“ díky své topografii. Existuje řada míst, kam se mohou turisté vydat. Nejlákavější nabídkou je asi výstup na Ararat (potřebujete průvodce a povolení) nebo pohoří Taurus. V přilehlých vesničkách naleznete dobré jídlo a ručně dělané suvenýry. V Turecku se nabízí okolo 40 campů (http://www.allaboutturkey.com/mountain.htm)

Olüdeniz je vyhledávaný spíše pro paragliding, ale nově lze vyzkoušet i bungee jumping. Pokud počkáte až do října, můžete navštívit Olüdeniz Air Games (http://www.babadag.com/babadag/).

Míříte-li do Pamukkale, vyjeďte brzy ráno, procházka rozpálenou Hierapolí je unavující, i když se poženete za vidinou mineralizovaných teras s vodou. Po tomto zážitku, doporučuji návštěvu přilehlého aquaparku (je viditelný z Pamukkale). Děti se vyřádí a vy budete mít klid.

Potápění v Turecku nemá sice dlouhou historii, ale jako každá novinka vám zaručí jedinečné zážitky. Fethiye, Bodrum, Marmaris, Alanya, Kas a Gallipoli vám mohou učarovat, stejně jako potápění v Istanbulu (Sualtı Topluluğu klub v Kızıltoprak poblíž Kadıköy). http://www.sat.metu.edu.tr/

A pokud hledáte trošku aktivního oddychu mezi během po památkách v Istanbulu, můžete zkusit golf v Maslaku, tenis ve sportovním klubu Enka nebo zajít na závod formulí F1.

Hoş Geldiniz! Vítejte.

Pozn.: Pokud se chystáte na cestu do Turecka na „poslední chvíli“, ověřte ceny pobytů v srpnu (Je pravděpodobné, že ceny ubytování mohou jít v některých zařízeních dolů. Někteří hoteliéři se tím snaží kompenzovat pokles počtu hostů během ramadánu, který letos připadá v větší části právě na tento měsíc.)

 

Pokud už jste vydali většinu peněz na poplatky za zájezd, vždycky ještě můžete vyzkoušet „posilovnu pod širým nebem“ (viz poslední fotka z Izmiru), tahle „fitka“ najdete skoro v každém parku…

Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na