Vánoce ve světě

Autor

U nás, v České republice je pro děti nejdůležitějším a nejočekávanějším vánočním dnem dvacátého čtvrtého prosince, kdy hodný a tajuplný Ježíšek nosí všem hodným lidem a samozřejmě po nejvíce dětem, nádherné dárky.

I u všech našich sousedů, ať již z jihu, severu, západu i východu si vánoční svátky, až na malé výjimky zachovávají podobný ráz i stejný den. První náznaky blížících se svátků přicházejí většinou již mírně před adventem, kdy se se otevírají vánoční trhy, které se u našich sousedů nazývají Christkindlmarkt či Weihnachtsmarkt, na kterých je možno nasát pravou, nezaměnitelnou vánoční atmosféru a občerstvit se, či nakoupit nebo, a to i u různých řemeslných stánků vlastnoručně zhotovit dárek.

Polsku dětem přináší dárky svatý Mikolaj, které si rozbalují s první vyšlou hvězdou, tedy v čase, v kterém většina českých rodin právě usedá ke slavnostní štědrovečerní večeři.

Rakouským dětem a dětem v jižních částech Německa nosí Christkind, o nadílku dětí v ostatních spolkových zemí Německa se stará vánoční mužíček, který se nazývá Weihnachtsmann.

Opustíme-li sousední země a podíváme-li se směrem západním, zjistíme, že ve Francie se dárky nadělují až v noci ze čtyřiadvacátého na pětadvacátého prosince. Otec Vánoc – Pere Noël klade dárky do bot či do holínek.

I ve Velké Británii se naděluje v noci a dárky od Santy Clause se rozbalují ráno 25.12.

V Norsku roznáší dárky Vánoční skřítek. Podle pověry se jedná o trpaslíka, který odmítl věnovat chlup na přikrývku Ježíškovi a nyní musí za trest roznášet na Štědrý den dětem dárky.

Ve Švédsku se slaví Štědrý den také jako u nás 24.12. a dětem nosí dárky vánoční skřítek – Jultomten, který je velmi podoben Santa Clausovi.

Naproti tomu v Belgii jsou Vánoce věnovány spíše společenským návštěvám rodin a přátel a kamarádům. V Belgii se hodné děti dočkávají dárků už ráno šestého prosince na svatého Mikuláše. Ve Vlámsku se hodný dárce nazývá Sinterklaas a ve Valonsku ho nazývají Saint Nicholas.

O celý měsíc později, než belgické děti jsou obdarovávány děti španělské.   Průvod tří králů – Cabalgata de los Reyes (jízda králů) je zde velkou událostí a králové házejí dětem drobné dárky i pamlsky.  Největší dárky ale přinášejí v noci, kdy pečlivě objíždějí dům od domu a dětem zanechávají dárky v připravených botách.

Všem přeji krásné a klidné prožití vánočních svátků, mnoho úsměvů, radosti a dobré nálady.

Zdroj Wikipedie

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/