Veselý kopec

Autor

Hlavní motto souboru lidových staveb Vysočina na Hlinsku zní: „Veselý kopec patří dětem a jejich rodičům“. Což napovídá, že se jedná o místo vhodné pro rodinné výlety. Ale navštívit je určitě můžete i bez dětí nebo s dětmi odrostlými, protože tohle místo je jednak kouzelné a jednak zajímavé. Projdete se mezi roubenými chalupami, nahlédnete i dovnitř, dozvíte se o historii a během letních časů se můžete aktivně či pasivně zapojit do programu.

Nebudeme Vám popisovat všechny stavby, které ve vesničce najdete, jen nastíníme a naladíme vás několika fotografiemi. Abyste pochopili, přikládáme i kus plánku vesnice. Prohlédnout si totiž můžete od běžného domu bezzemka, přes zvoničku, stodoly, mlýn či sokolnickou dílnu až po kapli či výměnek.

Za zmínku stojí porovnání různě zámožných (či nezámožných) rodin, kdy jsou chalupy vybaveny odpovídajícím nábytkem, ale i hračkami či nádobím. Přeci jen, když si na něco děti sáhnou, co si ohmatají, vyzkouší, je známá věc, že si to díky tomu mnohem lépe zapamatují. Nehledě na to, že je to pro ně zábavnější, než „jen koukat.“

Nezapomíná se ani na obydlí zvířat, která byla každodenní součástí života lidí. Najdete tu tak prasečí chlívek, včelín nebo ovčín. A samozřejmě tu je i několik zvířat. Z ovčína si s vámi její obyvatelé s radostí popovídají a budete možná překvapeni hloubkou jejich bééé. Díky různým programům se děti (a přiznejme to, i dospělí) dozvědí spoustu nového ze starých dob. My měli štěstí na Včelí stezku, program s kvízem, za který byl každý úspěšně zúčastněný sladce medově odměněn. Včelí stezka bude na Veselém kopci ještě 8., 9., 11. – 16. srpna.

Z dalších aktivit, které Kopec nabízí, je to dále například tkaní na stavu, předení na kolovrátku, tvorba ručního papíru, malování hraček či paličkování. Během víkendů pobývají a pracují v různých místech vesnice řemeslníci. Ty můžete nejen pozorovat, ale také je vyzpovídat, případně si jejich práci i vyzkoušet. My jsme zastihli v pilné práci a dobré náladě dráteníka. A vyzkoušet bylo možno i dětskou houpačku. Aneb „když dětem stačila na hraní dřívka“.

 

Podívat se také můžete na haltýř, sušku, stupník na tlučení třísla nebo olejnu. Jestli váháte, co to vlastně je, resp. bylo, tak je o to víc ten pravý čas, naplánovat si výlet na Veselý kopec!

Více se můžete dozvědět na webu: http://www.vesely-kopec.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *