VIDA – to není jen věda!

Autor

Probouzíme se do lednového sobotního rána. Za oknem po sněhu sice ani památky, ale z televizního zpravodajství víme, že naše hory jsou sněhovou nadílkou ne zasypané, ale doslova zavalené. Pohrávali jsme si s myšlenkou sbalit se a odjet alespoň na jednodenní lyžovačku, leč přes všechny výhodné podmínky, jsme byli tentokrát dětmi přehlasováni. Ty žadonily, aby se jim splnilo přání a konečně jsme se vypravili do brněnského centra poznání VIDA. Tolik toho o něm již od spolužáků slyšely a chtěly by ho také na vlastní kůži prozkoumat.

Nedalo se těm prosbám a nářkům odolat a tak jsme se tedy po společné snídani vydali na cestu za poznáním. Brány zábavního parku se o víkendu otevírají od 10 hodin. Takže my patřili k prvním návštěvníkům dne. Hrát si a bavit se vás tu nechají až do 6 hodin do večera. A že je opravdu s čím si hrát, dokazuje náš odchod v 5 večer.

Konečně centrum, kde se zabaví všichni. Rozhodně se nejedná o centrum plné hluku, kde tráví rodič čas u kávy a čeká, až se dítko nabaží. VIDA je protkaná interaktivními exponáty, které jsou rozděleny do několika tematických celků. Vyzkoušet si tak na vlastní kůži můžete cokoli, co vás právě zajímá. Třeba vypustit horkovzdušný balón, nechat projet tělem třas obdobný při zemětřesení, moderovat předpověď počasí, šlápnout do pedálů a přijít na kloub tomu, jak  funguje lednice, zachránit lidský život, či se ponořit do mikrosvěta a zaměřit věci běžným okem nespatřitelné.

Nabízí se toho tu opravdu nepřeberné množství, ale vy máte chuť se stále bavit? Součástí vstupenky je také science show, která vám předvede do detailu promyšlené představení plné zábavných pokusů, které se pravidelně obměňuje. My měli možnost shlédnout představení s názvem KOLO. Show věnovaná k 200. výročí tohoto vynálezu. Jedná se o 45 minutovou inscenaci, při které se všichni pobavíte i poučíte.

Určitě je to stejný trhák jako labodílny. Vstup si musíte stejně jako na show zakoupit u pokladen, kde si zároveň zvolíte čas vaší návštěvy. V jedné vyučovací hodině vás proškolení animátoři nenechají zahálet a vědu si zamilujete. Napadlo vás někdy zkusit ponořit čerstvé syrové vejce přes noc do octu? Ocet odvápní celou skořápku a vejce tak bude držet pohromadě jen díky tenké bláně. Ta je však překvapivě pevná. Zkuste si držet v ruce syrové vejce bez skořápky.

Pokud jste ale tvořiví a mnohem radši si hrajete sami než pod vedením, určitě zavítejte do Bastlírny. Je to dílnička, za kterou se nepřiplácí a můžete si zde pomocí tavné pistole, kartonů, špejlí, špachtlí či brček tvořit co vás jen napadne. Fantazii se meze nekladou. Zkuste si třeba vyrobit vlastní autíčko, když zapojíte do díla i obyčejný nafukovací balónek, bude mít i vlastní pohon.

A jestli se snad jen chcete nechat unášet 45 minutové 3D kino je tu pro vás. Na výběr jsme zrovna měli mezi filmy Pidiobři a Predátoři. Oba filmy vás vtáhnou do světa zvířat a odkryjí vám nejedno tajemství.

VIDA zkrátka nezná nudu. Je otevřená i rodinám s těmi nejmenšími dětmi, pro které je připraven koutek s prolézačkami a balónky, odrážedly, pískovištěm. Skvělé také je, že je zde možnost využít restaurace, případně jen občerstvení v horním patře, kde nabízí párek v rohlíku, toast či nápoje. Ale jsou zde otevřeni i pro vlastní občerstvení, což se dnes již nevidí.

Úvodní foto a další informace https://vida.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *