Vzhůru na vodu

Autor

Na Pavle se mi líbí, že se nebojí nových věcí. Naopak myslím si, že změny ráda vyhledává a dovede si je hezky užít. Když mi před pár týdny radostně hlásila, že se chystá na prodloužený víkend na vodu, nebylo to v jejím podání až takové překvápko. I když jela na vodu poprvé. Protože na náš webík občas zavítá a s několika články mi byla nápomocná (Zumba,In-line, některé články o zaměstnání a v neposlední řadě spousta článků o zdraví), bylo téměř samozřejmé, že se Pavlina první zkušenost s vodáctvím promítne na náš web Rodina21. Tedy pojďme vyzpovídat Pavlu, jak se sjíždí řeka…

Pavlo, upřesni našim čtenářům, co tě k řece přivedlo a jaké jste měli počasí.

„Nápad vyrazit na vodu vymysleli přátelé. Jeli jsme začátkem září, bylo zataženo, chvílemi vysvitlo sluníčko. Bohužel jsme měli celkem chladno, 15-23 stupňů, v noci 5-10.“

Jak se ti ten prodloužený víkend líbil a co bys našim čtenářům o své nové zkušenosti povyprávěla?

„ Naše trasa vedla po Vltavě z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Příroda v povodí Vltavy je hezká, všude je čisto. V průběhu trasy jsou značeny zastávky na občerstvení (např. po 200m OBČERSTVENÍ, po 300m MOJITO).

S partou přátel nás sjíždělo řeku osm lidí (čtyři lodě), my měli kajak, ale řeku můžete sjíždět i na kanoe nebo na raftu.

Ubytovaní jsme byli ve stanech v pěkných kempech, kde jsme měli zajištěné i stravování. Po cestě jsme si všimli spousty stanovišť.“

 

Co jste měli za vybavení?

„Samozřejmě lodě, pádla, záchranné vesty, brýle, opalovací krém, pláštěnku, boty do vody, spoustu náhradního oblečení, plavky, klobouk, houbu, barely, pásy na připevnění barelů.“

Vodáctví je…

Určitý druh krásné relaxace, sportu, kdy máme možnost kochat se ubíhající přírodou a možnost zažít adrenalinovou zábavu, pobavit se s přáteli. Poznat se jinak…

Kanoe, kajaky, rafty…

Lodě pro sjíždění klidných i divočejších řek, jezer a přehrad, měly by být stabilní, snadno ovladatelné.

Lodní pytle

Jedině vodotěsné, na svačinu nebo pro širší uskladnění potřebných věcí. Některé lze připevnit k opasku.

Barely – na uskladnění potřebných zavazadel

Plovací vesty

By neměly na žádné lodi chybět. I plavec se může snadno ocitnout v nesnázích.

Vodácké přílby

Na divokou vodu jedině s přílbou. Neopatrný pohyb nebo škubnutí lodi může způsobit i těžké zranění. V obchodech se sportovním vybavením si můžete vybrat z několika druhů.

 

Kanoistika

Patří od roku 1865 mezi sportovní disciplíny. Kanoistické kánoe používají jednoduché pádlo, kajaky pádla zdvojená. Na OH se jezdí rychlostní kanoistika na 500m tratích pro muže i ženy, 1000m pouze pro muže. Ve vodním slalomu projíždějí závodníci brankami ze dvou tyčí zavěšených nad vodou. Trať je kamenitá, plná peřejí s různými proudy. Na divoké vodě je sjezd delší, bez branek.

Veslování

Olympijskou disciplínou se stalo v roce 1900. Mistrovství světa se koná od roku 1962. Mezi disciplíny patří skif, dvojskif a párová čtyřka (párové disciplíny) a dvojka s kormidelníkem, bez kormidelníka, čtyřka s kormidelníkem a bez kormidelníka a osma (nepárové). U párových disciplín má každý závodník dvě vesla, u nepárových má jen jedno.

Pavlo, prozraď nám, zda bys na vodu vyrazila znovu a proč

„ Určitě moc ráda. Na vodě zažijete zábavu a dobrodružství. Nemám ráda pasivitu a tahle aktivní forma trávení volného času mě nadchla. Jen bych ráda příště lepší počasí. Větší teplo!“

 

Děkuji Pavle za milé vyprávění a úchvatné fotky z „víkendu na vodě“. Přeji další krásné, nejen vodní , zážitky a těším se s naší Rodinou21 na dojmy z nových objevů.

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *