Za zvířaty do… Zoo Brno

Autor

Možná i vám už chybí sluníčko, tak zamíříme tentokrát někam na jih. Sice „jen“ na jižní Moravu, ale myslím že v tomhle počasí vše, co zavání jihem, je super. Tentokrát se vydáme do zoologické zahrady v Brně, která letos v létě oslaví 60 let od svého otevření. A abychom nebyli na téhle procházce sami, provede nás po zoo její tisková mluvčí, paní Monika Brindzáková.

Kam až sahá historie vaší zahrady?

V roce 1935 byl ustanoven Spolek pro zřízení zoologické zahrady v Brně. O dva roky později v roce 1937 byl otevřen Zoologický koutek v Tyršově sadu na Kounicově ulici. Ten vydržel jen do roku 1941, kdy byl zookoutek v Tyršově sadu zlikvidován příkazem protektorátních úřadů. S koncem války v roce 1945 byla činnost Spolku pro zřízení zoologické zahrady v Brně obnovena.

Mezi lety 1947-49 Spolek hledá vhodné místo pro vybudování zoologické zahrady v Pisárkách, Medlánkách, Králově Poli (farma Vysoké školy zemědělské) a v Bystrci. Nakonec bylo šťastně vybráno území kopce Mniší hora v Bystrci. Ve 13. století patřila Mniší hora panskému hradu Veveří, roku 1373 ji markrabě Jan daroval klášteru u kostela sv. Tomáše. Dříve se nazývala Mnišská hora, teprve od konce 18. století je uváděna jako Mniší hora.

V roce 1948 byla převedena z původního majetku agustiánského kláštera na Starém Brně do vlastnictví státu (do správy ministerstva zemědělství). V roce 1949 převzala Mniší horu do své správy Masarykova univerzita v Brně, aby na ní zřídila botanickou zahradu. Po dohodě spolku s představiteli univerzity bylo navrženo, aby vedle botanické zahrady byla vybudována také zahrada zoologická. Hned po té v roce 1950 byla lokalita Mniší hora vyhlášena státní přírodní rezervací. V tomto roce 1. června byly zahájeny první práce při výstavbě zoo na kamenité půdě Mniší hory.

Dne 30. sprna 1953 pak byla Zoologická zahrada slavnostně otevřena a pro původně plánovanou Botanickou zahradu byla vybrána jiná lokalita

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

Na ploše 38 ha najdete více než 1400 zvířat v 254 druzích.

Co je u vás v zoo nového?

Rok 2012 byl pro brněnskou zoologickou zahradu významným zejména proto, že se nám jako první ZOO v ČR podařilo odchovat mláďata medvědů kamčatských. Medvíďata Kuba a Toby se v lednu narodila rodičům Kamčatce a Jelizarovi. Letos v lednu oslavila jeden rok a celá medvědí rodinka je miláčkem návštěvníků. Dalším velkým úspěchem je chov medvědů ledních. Medvědice Cora porodila v roce 2007 medvíďata Billa a Toma a loni v listopadu se jí narodila další mláďata, kterým se zatím daří velmi dobře. Odchov ledních medvědů je přitom velmi složitý a jen 8% mláďat přežije do dospělosti. Pokud se tedy Coře podaří i loňská medvíďata odchovat, bude ZOO Brno s odchovem ledních medvědů vysoko nad průměrem.

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Lokalitou, ve které se naše zoo nachází. Ta totiž nabízí nejen podívanou pro milovníky zvířat, ale také příjemnou procházku po úpatí Mniší hory.

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Jednoznačně jsou to medvědi, lední i kamčatští. A to nejen v ZOO, ale i na našich webových stránkách, kde najdete on-line přenosy z výběhů těchto zvířat. Další ozdobou zahrady jsou žirafy a v neposlední řadě také od konce loňského roku nový vzácný přírůstek – mládě varana komodského.

 

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

Dětským návštěvníkům poskytuje ZOO kromě expozic zvířat také atrakce umístěné v dětských koutcích. Děti tam nacházejí prolézačky a houpačky, skákací hrad a další zajímavosti. Snaha o vytvoření příjemných podmínek pro děti vedla k vytvoření Dětské zoo, která byla otevřena v červnu 2001. Od svého otevření se pro děti stala neodmyslitelnou součástí návštěv ZOO a o její oblíbenosti svědčí ohlasy všech návštěvníků i zkušenosti personálu (podrobnější informace o Dětské zoo viz. kapitola Ekologické vzdělávání). Další z vyhledávaných atrakcí pro děti i dospělé je vyhlídková jízda motorovým vláčkem, kterým lze v horní části areálu projet od pavilonu Tropické království kolem expozic s papoušky až po vyhlídku na expozici Safari.

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu? Máte nějaké programy pomoci?

V první řadě tím, že nás budou pravidelně navštěvovat. Další možností je adopce zvířat, o které se více dozvíte na našich webových stránkách.

Jaké jsou plány do budoucna?

V nejbližší době je v plánu vybudovat v ZOO Brno expozici Samburu – africká vesnice, průchozí expozice klokanů, novou průchozí voliéru orlů bělohlavých. Další důležitou stavbou pro naši zahradu je nové parkoviště pro návštěvníky. V současnosti absolutně nevyhovující stav by se měl změnit vybudováním nového parkoviště o kapacitě 69 osobních aut a 3 autobusy, jehož součástí bude i nový vstup do ZOO s pokladnami, občerstvením a prodejnou suvenýrů.

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

Pokud to má být konkrétní zvíře z naší zahrady, tak je to lední medvědice Cora, která během šesti let přivedla na svět a odchovala čtyři mláďata, což je u ledních medvědů v zoologických zahradách v České republice vysoko nad průměrem. Je úžasná matka a dnes už je miláčkem našich příznivců nejen u nás, ale i ve světě. Pravidelně totiž sledují přímý přenos z porodního boxu a drží našim medvědům palce.

I my jim držíme palce, děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu spokojených návštěvníků i zvířat.

Pokud chcete vědět o zoo víc, klikněte na http://www.zoobrno.cz/

Foto: Zoo Brno

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na