Za zvířaty do… Zoo Děčín

Autor

V severočeském Děčíně leží zoo, která se díky své rozloze řadí mezi nejmenší v České republice. To jí ovšem neubírá na atraktivnosti a pokud sem vyrazíte, rozhodně se nudit nebudete, protože můžete spatřit zvířata, na která v jiných zoo nenarazíte. S její historii, zvířaty, která ji obývají i plány do budoucna vás v následujícím rozhovoru seznámí její mluvčí, paní Alenou Houškovou.


Mangusta liščí

Kam až sahá historie vaší zahrady?

Historie děčínské zoo se začala psát v roce 1948. Vznikla z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác. Vybralo se pro ni úžasné místo v překrásném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně, kde v letech 1919 – 1925 provozovala podmokelská Pilzova divadelní společnost lesní divadlo, a kde v roce 1936 vystavěl Horský spolek pro České Švýcarsko mládežnickou ubytovnu. Ta se později stala sídlem správy zoo i několika teplomilných druhů zvířat.

Zřízení zoo předcházelo podání návrhu na městský národní výbor. Návrh byl přijat a děčínští občané se s nadšením pustili do budování. Vše se stavělo převážně brigádnicky, mnohdy ale chyběly finanční prostředky a také zkušenosti. V době vzniku děčínské zoo totiž byly v Československu jen čtyři zoologické zahrady, pouze dvě z nich pak byly založeny už před válkou.

Prvními stavbami byly těsně vedle sebe umístěné volné voliéry s přední stěnou z pletiva určené pro drobné exotické ptactvo a naproti nim podobné pro dravce. Postavila se stáj pro koně a se zvyšujícím se počtem zvěře postupně vznikaly další klece, ohrady a rybník pro vodní ptactvo. Ve správní budově, která byla jedinou vytápěnou stavbou v zoo, vznikla terária a akvária a také prostory pro opice. I když byl rozvoj v prvních letech existence zoo poměrně rychlý, vždy vadil nedostatek budov a ubikací pro přezimování zvířat. Nově získaná zvířata byla velmi často umisťována pouze provizorně, což se projevovalo na úmrtnosti i nízkých odchovech.

Pro zoo byla původně vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku ale byly využity jen 2 ha. V prvých letech existence zoo bylo chováno přibližně 50 druhů zvířat. Nejpočetněji bylo zastoupeno ptactvo a drobní savci převážně z fauny Československa. Postupně se ale skladba chovaných zvířat rozšiřovala. Z nejvýznamnějších zvířat v počátcích historie zoo můžeme jmenovat například medvědy malajské, v té době jediné v naší republice, opice rhesus, paviány, medvědy hnědé, karpatské vlky, kteří se pravidelně rozmnožovali, thajvanského jelena siku z přímého importu, muflony, daňky, supa bělohlavého, bažanty, čápy, volavky a další.

Ke slavnostnímu otevření zoo došlo na jaře 1949.

Jeřáb bělošíjí

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

V současné době zaujímá děčínská zoo plochu 6 ha. Chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Třebaže se od svého vzniku významně rozšířila, patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v republice. Zoo je zapojena v patnácti programech EEP (Evropské záchovné programy) je členem UCSZ (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), IZE (Mezinárodní asociace zoo-pedagogů), WAZA (Světová asociace zoo a akvárií), EAZA (Evropská asociace zoo a akvárií), ISIS (International Species Information System) a také FFI (Fauna & Flora International).

Co je u vás v zoo nového?

Největší novinkou je v současné době naprosto úžasný nový průlezový hrad v dětském areálu. Během zimy vyrostlo pro děti hned několik nových aktivit, mezi nimi nechybí nové průlezky, kolotoče, pískoviště. Zahrada pomalu ožívá novými mláďaty – radost dělají kůzlata kozy domácí, jehně nejmenší ovečky světa ovce ouessantské, mládě křepela korunkatého, muflona, hutie stromové. Aktuálně čeká zoo na přírůstek u oslů domácích, koz šrouborohých a kozorožců kavkazských. Radost ale dělají i nově dovezená zvířata – samec makaka chocholatého, mary stepní, kančil menší, krajta tygrovitá, bazilišek pruhovaný,…

Makak chocholatý

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme.

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Siegfried a Helga – medvědi hnědí grizzly

Samice Helga a samec Siegfried, kterému naši chovatelé neřeknou jinak než Míša, byli do Děčína dovezeni ze Zoo Lipsko v roce 1983. Samec Siegfried byl tehdy roční a jeho partnerka Helga o rok starší. Původně našli domov v nepříliš prostorné expozici, která nyní patří psounům prériovým. Po čtrnácti letech se pro tento pár podařilo vybudovat krásnou prostornou přírodní expozici, která plně vyhovuje nárokům chovu těchto mohutných zvířat. Byla slavnostně otevřena v roce 1997. V současné době je zmiňovaný pár jediným zástupcem tohoto krásného medvědího druhu v České republice. Medvědi jsou na sebe zvyklí odmalička a žijí po celou dobu spolu v páru. Dvakrát přivedli na svět potomky – poprvé v roce 1992, kdy se narodil párek medvíďat a podruhé v roce 1994, kdy se narodila tři krásná medvíďata. Bohužel mezi zoologickými zahradami není o medvíďata zájem, proto bylo v minulosti přistoupeno ke kastraci samce. Příčin nezájmu je hned několik – medvědi potřebují rozsáhlé expozice, mají vysokou spotřebu potravy a po narození medvíďat se musí otec přemístit jinam, protože medvědí samci nejsou zvyklí žít s potomky. Do dvou až tří let musí být potomci odděleni i od matky, protože v této době se medvíďata v přírodě osamostatňují. I přestože ve volné přírodě se tento druh medvěda dožívá přibližně 20 let, našim „drobečkům“ už pomalu táhne na třicítku. Pevně doufáme, že nám budou dělat radost ještě další řádku let. Svou krásou, mohutností a zdánlivě mírumilovným vzhledem si naši medvědi grizzly od návštěvníků vysloužili titul nejoblíbenějších zvířat v zoo. V roce 1994 dokonce získali čestné místo v novém logu zoo. Navrhnul je dvorní grafik akademický malíř Michal Wein, stejně tak jako zcela novou tvář informačního systému.

Medvěd grizzly – Siegfried

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Právě na tuto cílovou skupinu se děčínská zoo v poslední době zaměřuje nejvíce. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. Na první pohled si vás jistě získají mohutní medvědi grizzly v dokonalém přírodním výběhu a svou impozantností určitě zapůsobí i pár taninů indických. U křehké vikuni byste asi neuhádli, že se díváte na zvíře s nejjemnější srstí na světě. A obří kapybary? Věřte nebo ne, jsou to vlastně příbuzné vašich domácích morčat. Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva – drobní a pestře zbarvení pěvci Indonésie vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Nejsou to jediní obyvatelé tohoto pavilonu, dělí se o něj se vzácnými velkými papoušky kakadu nebo se zoborožci vrásčitými. Další obyvatelé děčínské zoo: babirusa celebeská, levhart mandžuský, medvěd malajský, kočka rybářská, jeřáb mandžuský, kabar pižmový, kozorožec kavkazský, ara vojenský, vlk hřivnatý, norek evropský, mravenečník velký, prase visajanské, veverka Prévostova…

Zoo Děčín je rájem pro děti. K vydovádění zde mají velký dětský areál s průlezovým hradem a opičí lanovou dráhou a horolezeckou stěnou. Velkou zábavu si užijí také v dětské kontaktní zoo ale i při samotné prohlídce. Areál zoo zdobí spousta interaktivních zařízení, díky nimž mohou zoo vnímat všemi smysly. K dispozici je i několik naučných stezek. Nově je to Ptačí stezka, která hravou formou mapuje ptačí říši našich lesů, luk a polí. Obrovskou radost nyní dělá malým návštěvníkům také nový průlezový hrad plný zajímavých aktivit.

Pro školní kolektivy má Zoo Děčín v nabídce několik interaktivních výukových programů. V místní ZooŠkole najdou zábavu i poučení jak žáci základních a středních škol, tak předškoláci nebo klienti ústavů sociální péče. V jednotlivých programech děti pracují se živými zvířaty, spoustou přírodnin i zvukovými nahrávkami.

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu? Máte nějaké programy pomoci?

Přispět na chod zahrady mohou návštěvníci už jen tím, že se do zoologické zahrady vůbec vydají. I přestože příjmy ze vstupného představují pouze malou část nákladů na chod zoo, jsou velmi důležité. Zoo lze podpořit samozřejmě i zakoupením nejrůznějších propagačních materiálů a suvenýrů. Zajímavou možností jak podpořit chov zvířat je pak jejich adopce. Systém adopce zvířat funguje v Zoo Děčín již dlouhá léta. Má jednoduchá pravidla a adoptivním rodičem se může stát v podstatě každý. Je několik možností, jak přispět, záleží na finančních možnostech adoptivního rodiče. Pro každé zvíře je stanovena částka, v níž jsou vyčísleny náklady na roční krmení a veterinární péči. Zájemce může přispět buď celou, libovolnou nebo minimální částkou, která je ve výši 600,- korun.

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

Nejbližším plánem je import tapíra jihoamerického.

Plánujete v nejbližší době nějaké akce?

Ano, zoo oslaví s dětmi jejich svátek již tuto sobotu 18. května!

I děti mají své dny… 🙂 …a jeden takový nenechá bez povšimnutí tradičně ani děčínská zoologická zahrada! Ačkoli dle kalendáře připadá Mezinárodní den dětí až na první červnový den, děčínská zoo se rozhodla jej oslavit s maličkým předstihem již tuto sobotu 18. května! A bude se na co těšit!

Návštěvníky čeká báječné sobotní odpoledne, které připravila zoo společně se Ski Bartoň Sports. Příchozí se mohou těšit na zábavné odpoledne se spoustou her a soutěží, při kterých bude možné získat hodnotné ceny, ale také znalosti a dovednosti. Na programu budou různé soutěže, jako např. lezení na umělé stěně a slaňování, střelba na hokejovou branku, chůze po slackline, a další. Ski Bartoň Sports slíbil, že žádný ze soutěžících neodejde s prázdnou! Soutěže budou bodovány, a kdo nasbírá nejvíce bodů, vyhraje nové lyže! Proto určitě neváhejte a zarezervujte si ve svém kalendáři sobotu 18. května jako den, který strávíte právě v děčínské zoo. Slavit se v tento den bude v zoo opravdu ve velkém! Kromě svátku dětí totiž návštěvníci oslaví taktéž i jedny významné narozeniny. Přesně 20 let jsou totiž na světě oblíbené noviny, které pro vás denně připravují zpravodajství z celého okresu. Kulatiny s námi v sobotu oslaví Děčínský deník. Jeho tým pro děti připravil nejen velkou soutěž o ceny, ale také dá dětem k jejich svátku společně se zoo dárek v podobě volného vstupu na tuto akci. Jedinou podmínkou k jeho získání bude nutnost koupit si v pátek 17. května Děčínský deník se slevovým kuponem, ten vystřihnout a pak ho v sobotu 18. května předložit na pokladně zoo. Volná vstupenka bude platná pro jedno dítě v doprovodu jednoho platícího dospělého.

Z dalšího programu se mohou příchozí těšit na prezentaci Červeného kříže, malování na obličej, jízdu na koních, kapelu U-Style. Akce s názvem „Zoo Děčín a Ski Bartoň Sports dětem“ začíná v sobotu 18. května ve 14 hodin.

Mravenečník velký

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

Mravenečník velký. Mravenečníci velcí jsou mohutná zvířata, mají protáhlé tělo s masivními končetinami se třemi ostrými drápy, zakončené dlouhým, huňatým ocasem. Tělo mají porostlé hustými, drsnými chlupy, zbarvenými v odstínech hnědé až šedé. Typickou je protáhlá černá skvrna a bílý ramenní pruh. Na hlavě mají trubkovitý čenich a drobné oči a uši. Mravenečníci mají velmi dlouhý jazyk (až 60 cm), kterým dovedou rychle kmitat a který je potažený lepkavou slinou, na kterou lapají hmyz. Nemají žádné zuby, pouze výrůstky v ústech a žaludku.

Jmenujeme se Rodina21. Jaké zvíře podle vás charakterizuje rodinu 21. století a proč?

Pokud bych mohla vybírat ze všech zvířat, pak by to určitě byl pes a kočka. Pokud bych ale měla volit ze zvířat, která chováme v naší zoo, pak by to byl psoun prériový. Hlavní společenskou jednotkou psouna je totiž rodina nebo tzv. rodinný klan. Je složený z jednoho samce, několika samiček a jejich dětí. Několik rodin tvoří strážní skupinu, jejichž úkol je hlídat a hájit teritoria a doupata, přičemž vyskakují, štěkají, klapou s vyceněními zuby a ježí se jim srst na ocase. Strážní skupiny vytvářejí společenství tzv. města, na ploše 65 hektarů. Každá rodina má svoji vlastní soustavu nor, jejich vchod je chráněn valem ze zeminy, aby do nor nenatekla voda. Když se potkávají dva psouni z různých rodin, pozdraví se letmým polibkem.

Psoun prériový

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho chovatelských úspěchů a spokojené návštěvníky.

Více o děčínské zoo se dozvíte, když půjdete po této cestě http://www.zoodecin.cz/new/cz/

Foto: Zoo Děčín

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *