Za zvířaty do… Zoo Plzeň

Autor

Tentokrát bych vás ráda pozvala do zoologické zahrady, která je druhou nejstarší v České republice a každoročně se řadí mezi nejnavštěvovanější turistickou atrakci v Plzeňském kraji. Její obliba rok od roku stoupá a návštěvnost pokořuje nové a nové rekordy. Samozřejmě, řeč bude o Zoo Plzeň. Pokud jste ji ještě nenavštívili, třeba vás k její návštěvě navnadí můj dnešní rozhovor s tiskovým mluvčím plzeňské zoo, panem Martinem Vobrubou.

Kam až sahá historie vaší zahrady?

Plzeňská zoo byla otevřena spolkem IRIS v roce 1926 v Doudlevcích. Od roku 1963, kdy již patřila pod Park kultury a oddechu působí v současném místě, v roce 1981 se sloučila se sousední botanickou zahradou. Od roku 1996 se prudce modernizuje v souladu s biogeografií.

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

Areál ZOO a BZ zabírá 21 ha a k 1.1. 2012 chovala 7286 zvířat v 1363 druzích.


Lev berberský – Matýsek

Co je u vás v zoo letos nového?

Od konce června je přístupná nová rozsáhlá expozice Svět v podzemí. Vznikla přebudováním německého válečného krytu. Vstupní budova přináší expozici historie krytu z 2. světové války (připomíná i hlavní události a milníky 2. světové války a původní účel podzemního objektu) a dále historii území botanické zahrady, vzpomínku na Kodetovu zahradu a zakladatele BZ pana Miroslava Vaňouska. Budova – původně domek zahradníka – byla maskováním vstupu do samotného podzemí. To vybudovala německá armáda (organizace TODT) v prvních letech války. Po válce zde působily bezpečnostní složky státu a v letech 1954-1958 sloužil domek i chodby protichemické obraně v rámci civilní obrany. Poté byly prostory zakonzervovány a opuštěny. Posléze sloužila největší místnost jako zimoviště želv a kaktusů.

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. Následují samotné 4 komplexy expozic zvířat. První tři celky ukazují život bez světla. Zahajovací expozice přinese naše jeskyně včetně jejich osazenstva v pravěku; další potom mediteránní hrobky, studny, sklepy a kanály. Její součástí je i laboratoř v rámci aktivit Amphibian Ark pro záchranný chov ropušky baleárské. Třetí celek představí život tropických jeskyní Karibiku. Můžeme se v podzemí těšit na kaloně egyptské i vampýry, čolky, žáby, potkany, plchy, hroznýšovce kubánské, bezobratlé a další představitele temných prostor.

Závěrečná část se zabývá vývojem života od prahor po prvohory. Živočichy představí posel pravěku – loděnka hlubinná (nautilus), na její příchod se teprve pracovníci zoo připravují. Přes sklepní expozici ropuch zelených přejdou návštěvníci do expozic vzácné tuzemské teplomilné flóry a fauny, s prakticky kompletními druhy obojživelníků a plazů tohoto regionu. Expozice stála 35 mil Kč a byla budována 3 roky.

V roce 2012 se narodil např. lemur kata, prasata savanová, buvolci běločelí, oslík kulan turkmenský a další zvířata; přivezeni byli zejména 3 hrošíci liberijští (Monika, Leipi a C.P.)


Hrošík liberijský

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Díky spojení s botanickou zahradou je areál opravdu plný zeleně, návštěvníci mají možnost vyrazit po 3 obhlídkových okruzích a navštívit 6 světových oblastí, kombinovat návštěvu s Dinoparkem nebo navštívit i detašovanou expozici zoo v centru města Akva Tera. V areálu zoo stojí za pozornost např. statek 19. století Lüftnerka nebo Česká řeka.

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

V roce 1997 se jimi stali komodští varani, ovšem dnes je to například jediný český pár indických nosorožců Baabuu a Manjula. Známí jsou i medvědi Eliška s Honzíkem, šimpanzi Bask, Gina či Maryša, žirafí trio či želvák Bivoj (želva ostruhatá), který zplodil již téměř 600 mláďat.

V logu máme plameňáka chilského díky českému prvoodchovu v 1. polovině 80. let.


Metalfest a Uriah Heap adoptovali medvědy Elišku a Honzíka

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

Velmi pěkné jsou sokolnické ukázky v letním lochotínském amfiteátru. V areálu je několik soch, vyhlídek a u restaurace Kiboko také opičí dráha. Do zoo se v sezóně můžete nechat přivézt vyhlídkovým vláčkem z centra města. Oblíbená jsou komentovaná krmení. Od masopustu po advent je v zoo připraveno mnoho doprovodných akcí, vydáváme vlastní čtvrtletník IRIS.

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu. Máte nějaké programy pomoci?

Již od 90. let je možná adopce zvířat a před časem byla uzavřena 1000. taková pomoc zvířatům. Své patrony mají zejména želvy, sovy, klokani, tučňáci a lemuři.


Sokolnické ukázky

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

Podle generelu rozvoje nás čeká ještě mnoho změn, například expozice drápkatých opic, ptáků atp.

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

Jako druh irbis horský a jako jednotlivec naše šimpanzice Gina

Jmenujeme se Rodina21. Jaké zvíře podle vás charakterizuje rodinu 21. století a proč?

Například bizon. Také oni jsou stále v pohybu 🙂

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám podaří zrealizovat všechny plány a ať máte i nadále spokojená zvířata a hodně návštěvníků.


Mládě tučňáka Humboldtova

Více informací o zoo najdete, když se vydáte po této cestě http://www.zooplzen.cz/

Foto: Zoo Plzeň

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *