Za zvířaty do… Zoo Ústí nad Labem

Autor

Naše další putování po zoologických zahradách naší vlasti pokračuje. Jako další bych vám ráda představila svou srdeční záležitost, a sice Zoo v Ústí nad Labem. Srdeční proto, že to byla vůbec první zoo, kterou jsem ve svém životě navštívila a během dětství jsem se tam několikrát vrátila. Od té doby ale proteklo v Labi mnoho vody a zahrada se neustále mění a rozvíjí. Nejen o změnách jsem pro vás vyzpovídala paní Věru Vrabcovou.


Trpasličí hrádek

Kam až sahá historie vaší zahrady?

Historie zoo sahá k roku 1908, kdy významný ústecký obchodník a nadšený ornitolog pan Heinrich Lumpe vykoupil od města šestihektarový pozemek na úpatí Mariánské skály a založil zde soukromou ptačí rezervaci, tzv. Lumpepark. Po šesti letech ji zpřístupnil veřejnosti, zpočátku pouze v období mimo hnízdění ptactva a zimní období, aby jeho oblíbenci nebyli rušeni a měli dostatek klidu. Postupně začal areál doplňovat atraktivními prvky v podobě pohádkových postaviček a staveb (Perníková chaloupka, socha Krakonoše, romantický hrádek…) či zahradnické výsadby (růžové podloubí…). Již před 2. světovou válkou se objevily i první jednoduché klece se zvířaty, většinou evropské fauny. Rozmach zoo nastal až po 2. světové válce, postupně se zoo rozrůstala a přibývala zvířata. Největší boom prodělala zoo na přelomu 70. a 80. let, kdy se areál rozšířil do dnešní velikosti 26 ha a začaly se chovat atraktivní druhy zvířat. Dnes je zoo moderním chovatelským zařízením s řadou odchovů vzácných a ohrožených druhů zvířat.

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

Současná rozloha zoo je 26 ha, chováme 952 jedinců ve 207 druzích.

Co je u vás v zoo letos nového?

Poměrně „čerstvý“ je nový pavilon pro zebry Hartmannové, který byl slavnostně zprovozněn na konci října loňského roku, takže ho můžeme označit jako novinku letní sezóny. Je to sice místo nepřístupné pro návštěvníky, ale plně vyhovující chovu zvířat. Zebry se nám letos „odměnily“ dvěma narozenými mláďaty (květen, červen), v historii chovu, jehož počátek se váže k roku 1975, se jedná o 93. a 94. mládě v pořadí.

Na začátku června byl slavnostně otevřen nový výběh a ubikace pro gepardího samce, jehož oddělení od samice mimo období říje je podmínkou k úspěšnému chovu. Během prázdnin dorazí mladá dvouletá samice ze Zoo Ebeltoft.


Gepardí výběh

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Každá zoo je jedinečná a stojí za návštěvu. Naše zoo nemá konkrétní specializaci, snaží se chovat vzácné a ohrožené druhy, řada z nich patří k ne příliš častým obyvatelům zoologických zahrad a řadu z nich se také u nás daří množit. V posledních letech lze jmenovat orangutany bornejské, levharty mandžuské, obláčkové a sněžné, zebry Hartmannové, medvědy malajské, mandrily rýholící, tapíry jihoamerické, lvíčky zlaté, jeleny bělohubé a mnoho dalších.

Ještě bych mohla zmínit, že naše zoo je unikátní členitým a kopcovitým terénem, převýšení od spodního vchodu do horní části zoo je 93 metrů a návštěvníkům k pohodlnějšímu přesunu slouží zoovláček, který jezdí o prázdninách denně, mimo toto období v letní sezóně jen o víkendech.

Spousta zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Je velice těžké vybrat pouze jedno zvíře, protože zoo je známá několika takovými druhy a každého návštěvníka přitahuje něco jiného. Kdybych měla vybrat tři, jmenovala bych orangutany bornejské, slony indické nebo lachtana tmavého. Ten je u návštěvníků hodně oblíbený, protože je hlavním aktérem při jedné z našich předváděcích akcí a jeho cvičení sleduje vždy velké množství návštěvníků. Umí spoustu cviků, které se svými chovateli ochotně předvádí za odměnu v podobě ryby. Cvičení probíhá v letní sezóně třikrát denně. Navíc jsme lachtana před několika lety měli i v logu zoo, takže je to stále takové erbovní zvíře naší zoo.


Cvičení lachtana

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

Pro děti je připravena řada atrakcí, kromě zmíněného zoovláčku je to tzv. Dětská zoo, kde se děti mohou pohybovat mezi kozičkami a ovečkami kamerunskými, mohou je hladit a krmit speciálními granulemi z krmných automatů. Poblíž Dětské zoo je areál prolézaček nazvaný Minivětruše (název souvisí s ústeckou dominantou – výletní restaurací Větruše). Kromě toho jsou v areálu další menší odpočinková místa s dětskými prvky a prolézačkami. K dispozici je i velkoplošná trampolína a skákací žirafa.

Za zmínku určitě stojí pravidelné předváděcí akce se zvířaty, které mají malým i velkým návštěvníkům zatraktivnit návštěvu zoo. Nejvíce se jich koná v letní sezóně, mezi nejpopulárnější patří již zmiňované cvičení lachtana Moritze, ale i procházky slonů po areálu zoo, jejich cvičení ve výběhu, dále enrichment u orangutanů, medový strom pro malajské medvědy, krmení určitých druhů zvířat, většinou doplněném komentářem chovatelů (tuleni, tapíři, pirani, žirafy…). Patří sem i jízda na ponících pro malé děti.


Zoovláček

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu. Máte nějaké programy pomoci?

Již od roku 1990 funguje v naší zoo program „adopce zvířat“, kdy návštěvníci mohou finančně přispět na krmení vybraného druhu zvířete, částky se pohybují od 1.000 Kč do 60.000 Kč (slon indický) a jsou přesně dané. Jméno adoptivního rodiče je uvedeno u expozice zvířete, na webových stránkách zoo a ve výroční zprávě, podle výše částky obdrží vstupenku (vstupenky) do zoo a 1x ročně se může zúčastnit setkání adoptivních rodičů.

Dalším projektem je „patron zvířete“, který funguje od loňského roku, podstatným rozdílem je to, že zájemce může přispět jakoukoli částkou (min. 1.000 Kč) na jakékoli zvíře. Výhody jsou podobné jako u adopcí.

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

Nedokážu odpovědět, je to otázka spíše pro management zoo.


Mládě zebry Hartmannové

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

I to je pro mě těžké, protože tím, že nepracuji s konkrétními zvířaty jako chovatelé, mám těch oblíbených více. V naší zoo je řada osobností, ke kterým si člověk během let vyvine bližší vztah. Nemusí to být o kontaktu, ale spíše o jejich pozorování a zkoumání chování a povahy. Čím déle je člověk zná a poznává, tím jsou mu bližší.

Jmenujeme se Rodina21. Jaké zvíře podle vás charakterizuje rodinu 21. století a proč?

Zase otázka k zamyšlení. Z naší zoo bych si asi vybrala naše orangutany „Ňuňákovi“, kteří skutečně fungují jako rodina, chováme je od samého začátku (rok 1989) společně (v přírodě samci se samicemi nezůstávají). Nejprve to byla mláďata, která postupně rostla a dospívala, pak se jim narodilo jejich první mládě… Dnes už mají čtvrté, malou samičku, která se narodila v prosinci loňského roku, v rodině je ještě i starší mládě, pětiletý sameček, který je v opičí pubertě a opravdu vztahy fungují jako v lidské rodině. Mladý provokuje tátu ke hrám, on s ním dokáže řádit a z legrace se prát a válet, mamina se stará o mládě a je ráda, když od nich má na chvíli pokoj a neotravují ji.


Orangutaní samička Cantik

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu spokojených zvířat a hodně návštěvníků.

Pro více informací o zoo vede cesta tudy http://www.zoousti.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na