Holčička nebo chlapeček?

Autor

Těhotenství je obdobím příprav, těšení se, plánování a radosti ze všech změn, které do života obou rodičů přicházejí. Těhotenství je samozřejmě také doba přemýšlení a úvah. Kromě všemožných myšlenek, zda máme všeho dostatek, zda novou situaci zvládneme, nám v hlavě probíhají představy a úvahy, jaké to asi bude… Často otázka CO to bude?

Narodí se mi holčička nebo chlapeček? Toť otázka, která napadá téměř každou maminku. Některá z nás si přeje znát odpověď co nejdříve, jiná si nechává okamžik velkého překvapení až na důležitou chvíli porodu.

Nela se nekonala

U staršího dítěte jsem nechtěla vědět předem, jaké je jeho pohlaví. Tak nějak přirozeně jsem cítila, že to bude holčička. Celé těhotenství jsem si tím byla naprosto jistá. K miminku v bříšku jsem promlouvala jako k Nelince. V nakupování miminkovských oblečků sladkých dívčích barviček mne krotil manžel a okolí. Tedy jsme i kočárek pořídili neutrální (i když jsem věděla…).

Ve chvíli, kdy nám pan doktor sdělil radostnou zprávu, že se nám narodilo zdravé děťátko, chapeček, jsem prožívala neuvěřitelné překvapení. Vzpomínám si na ten okamžik, kdy jsem cítila velikou radost a maminkovskou hrdost, zároveň jsem se v úžasu srovnávala s tím, že mě mé vnitřní já jaksi zmátlo… Chvíli mi trvalo, než jsem se skutečně tu informaci přijala a musela jsem si to tehdy několikrát nahlas říct: „Mám syna!“

U mladšího dítěte jsem si nechala pohlaví sdělit při ultrazvukovém vyšetření. Veliká zpráva byla vyřčena vlastně jen tak mimochodem… „Tady je hlavička, tady má ručku. A teď si prohlížíme jeho pytlíka!“ Na tuhle úsměvnou konverzaci nikdy nezapomenu.

„Zaručené“ poznávací metody

Slouží spíše k pobavení. Zde doporučuji neupínat se k domněnkám. Mezi nejisté metody určení pohlaví miminka patří:

  • Chutě: Pokud má nastávající maminka v období těhotenství převážně chutě na sladké, říká se, že je větší pravděpodobnost, že se narodí holčička. V případě, že jí víc chutnají slaná jídla, prorokuje se chlapeček.
  • Tvar bříška: Tvar bříška vystouplé dopředu nahrává domněnce, že se narodí chlapeček. Je-li těhotenské bříško tvarem do šířky a výrazně se rozšíří i boky těhulky, prognóza se kloní k holčičce.
  • Pomocí čínského lunárního kalendáře: Zde se vypočítává průsečík lunárního věku matky v okamžiku početí dítěte s měsícem početí.
  • Pomocí magické sedmičky: Výpočet na principu výměny krve po sedmi letech života.
  • Pomocí kyvadla: Pohlaví dítěte určí kyvadlo.

Lékařské metody k určení pohlaví dítěte

Pohlaví miminka je dáno už v okamžiku početí.

  • Již v 9. týdnu těhotenství lze odběrem plodové vody (tzv.amniocentézou) zjistit případné genetické vady a pohlaví dítěte.
  • Od 16.těhotenského týdnu se dá pomocí ultrazvuku zjistit, zda se narodí chlapec nebo děvče. Tuto informaci nelze považovat za 100%ní, úspěšnost je obecně vyčíslena 70%.
  • Odběr vzorku choriové tkáně (tzv. CVS): Choriová tkáň je součást placenty. Tohoto odběru se využívá k zjišťování případných vývojových vad dítěte. Pomocí CVS lze stanovit i pohlaví miminka.

Vědět nebo nevědět, zda se narodí syn nebo dcerka? Z jakého důvodu? Některá genetická onemocnění se váží ke konkrétnímu pohlaví miminka, tedy se zjišťuje z důvodu zdravotního.

Je lepší myslet na TO miminko nebo mu říkat ještě před narozením jménem?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *