Jak se bude jmenovat?

Autor

Skutečnost, zda bude námi očekávaný potomek chlapec nebo děvče ovlivnit nemůžeme. Pro děťátko však musíme vybrat jeho rodné jméno. Vybírání a volba vhodného jména pro miminko bývá zpestřením čekání a často i důvodem pro zábavnou konverzaci nejen pro budoucí rodiče, ale pro celou širokou rodinu.

Jméno jako součást osobnosti

I když se dá při výběru užít spousta legrace a pobavení, nesmíme zapomenout, že volba jména človíčkovi, který se brzy narodí, je záležitost velice zodpovědná s vážným posláním – vybrat jméno takové, s nímž se náš potomek ztotožní a přijme ho za neodmyslitelnou součást sama sebe.

Zpočátku se před námi vynoří možná dlouhý seznam různých jmen, protože každý vybírá podle svého vkusu, mnozí třeba i podle toho, zda se setkali s osobností, jíž obdivují a k jejímuž jménu proto zaujímají sympatie. Stejné je to i s antipatiemi, hezké jméno mohla v našem dětství nosit neoblíbená žalobnice a v nás se propojí jméno s dotyčnou osobou natolik silně, že si ji při setkání s kteroukoli jmenovkyní pokaždé vybavíme. Mocně si proto právě tohle jméno ve své rodině nepřejeme. Rozhodující slovo mají při výběru rodiče dítěte, pokud jimi nejsme, musíme se v závěru s jejich volbou smířit a oprostit se od předsudků.

České nebo cizí?

Jména můžeme vybírat podle standartního českého kalendáře, zvolit lze i jméno cizí. Někdo dává přednost typicky českým jménům (jejichž nositeli byli v dávné historii mnohdy i slavné osobnosti), někomu se líbí jména převzatá od jiných národů a jiný může upřednostňovat cizí jména v nezměněné podobě. Pro některé rodiče může být nejdůležitější význam jména – např. konkrétní vlastnost, kterou by jeho potomek měl mít jako svoji neodmyslitelnou součást, tak proč trochu nepomoci jménem?…

Splynout s davem nebo vyčnívat?

Otázka vkusu je, zda vybíráme ze seznamu módních jmen (která se dávají touto dobou často) nebo naopak ze seznamu jmen výjmečných. S frekventovaným se bude naše dítko možná trochu ztrácet v davu , s výjimečným jménem bude od mala vzbuzovat pozornost a bude možná právě přispěním naší volby nepřehlédnutelným.

Jméno po rodičích

Dříve bývalo pravidlem, že dítě tak nějak automaticky přejímalo jméno matky / otce. Jednalo se o určitou rodovou tradici, v níž nechyběl prvek úcty, předávání oslovení, jež bylo pro určitou generaci typické. Dodnes se v některých rodinách předávání osobního jména udržuje. Abychom odlišili potomka od rodiče, označujeme jej jako juniora, mladší / mladšího, malou / malého.

Jméno po křestním patronovi

Bývalo zvykem dávat v minulosti. Při křtu dostávalo dítě jméno svého křestního patrona.

Rozdělení jmen

  • mužská ( Rudolf, Matěj)
  • ženská ( Monika, Lenka)
  • obourodá (René, Nikola)

Jaká jména dostávala miminka v roce 2010 nejčastěji?

  • Dívčí jména :
    Tereza, Anna, Eliška, Karolína, Natálie, Adéla, Kristýna, Barbora, Lucie, Kateřina.
  • Chlapecká jména:
    Jan, Jakub, Tomáš, Lukáš, Filip, Ondřej, Matěj, Vojtěch, David, Adam.

(Zdroj: Webové stránky Českého statistického úřadu www.czso.cz)

Význam jmen našich redaktorek

Monika (21.5): Jméno nejasného významu, může podle řeckého monos vyjadřovat „osamělou“, „jedinou“ nebo z latinského monere „rádkyni“. Ve fénickém jazyce znamená „bohyni“. ( V roce 2011 připadá Monice svátek na sobotu).

Lenka (21.2) : Jméno vzniklo nejspíš zkrácením jiných ženských jmen-Helena a Magdaléna. Helena vyjadřuje „pochodeň“, Magdaléna „ pocházející z Magdaly“. ( V roce 2011 bude slavit Lenka svůj svátek v pondělí).

Tereza (15.10) : Jméno nejasného významu, řeckého původu. Může vyjadřovat „pocházející z ostrova Thery“ nebo také „horko, vedro“ nebo může jít o odvozeninu slova téresis, které znamená „záštitu“ či „ochranu“. ( V roce 2011 bude slavit své jmeniny Tereza v sobotu).

Hana ( 15.8) : Pravděpodobně se jedná o jméno hebrejského původu (Jóchanán) a vyjadřuje „Bůh je milostivý“.( V roce 2011 bude Hanka slavit svátek v pondělí).

Blanka (2.12): Jméno španělského původu odvozené od slova blanca a vyjadřuje „bělostná“ či „čistá“.(V roce 2011 slaví Blanka svátek v pátek)

Radka (14.9): Zkrácenina starého slovanského jména Radmila. Vykládá se jako „radující se“ či „radostná“ nebo také „milující mír“. (V roce 2011 bude Radka slavit svátek ve středu)

Jaká jména se líbí vám? Co říkáte na to vaše jméno? A jak jste vybírali jména svým dětem?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *